Reklama

AB Cryptobox 700HD – Nový satelitný HDTV box s podporou H.265

AB Cryptobox 700HD je nástupca populárneho satelitného prijímača AB Cryptobox 600HD, ktorý bol dostupný v predaji už od roku 2013. Nový model vyzerá na prvý pohľad úplne rovnako ako jeho predchodca, pod “kapotou“ má však úplne nový 1 GHz procesor a navyše podporuje príjem SD a HD programov nielen s kodekom H.264, ale aj s najnovším H.265 HEVC. Nechýba tiež samozrejme aj automatické dolaďovanie kanálov Skylinku – Auto FastScan, ako aj ďalšie populárne funkcie, medzi ktoré patria PVR, TimeShift, IPTV či multimediálny prehrávač tých najbežnejších video a audio súborov.

Základná charakteristika prijímača AB Cryptobox 700HD:
1x čítačka kariet
2x USB2.0 (1x zadný a 1x predný panel)
Štvormiestny sedemsegmentový displej
Sieťové rozhranie Ethernet 10/100 Mbps
1x sériové rozhranie RS232
1x konektor HDMI
1x optický audio výstup S/PDIF
1x SCART konektor
1x RS232
Auto Fast Scan – automatické ladenie programov z ponuky Skylinku
FastScan – rýchle vyhľadávanie programov freeSAT a ďalších operátorov
Pamäť pre 100 satelitov, 4000 transpondérov a 6100 programov
Podpora: DiSEqC 1.0, 1.1 a 1.2, USALS, Teletext, MediaPlayer, Timeshift, PVR, EPG, časové nahrávanie či rozlíšenie až do 1080p

Pokračovanie nižšie:

Obsah balenia
Spolu so satelitný boxom nájdeme v balení ešte aj diaľkové ovládanie, dve mikrotužkové batérie (AAA) a užívateľský manuál v slovenskom, českom a anglickom jazyku. Prepojovacie káble s TV (HDMI či Scart) sa štandardne v balení nenachádzajú, v prípade ak ich niekto potrebuje, je nutné si ich dokúpiť zvlášť.

Predný a zadný panel
Z prednej strany prijímača AB Cryptobox 700HD je k dispozícii štvormiestny sedemsegmentový displej, na ktorom sa zobrazuje číslo kanálu alebo aktuálny čas. V menu je možné navyše nastaviť aj intenzitu osvetlenia displeja a to nielen počas prevádzkového režimu, ale aj v StandBy. Táto funkcia určite poteší tých, ktorým by v noci silné svetlo displeja prekážalo. V najhoršom prípadne je tu aj možnosť si celý displej úplne vypnúť. V StandBy režime tak potom bude svietiť iba červená LED dióda. Okrem displeja nájdeme ešte v prednej časti aj základné ovládacie tlačidlá Program+, Program-, StandBy a dve LED diódy (zelená, červená). Pod otváracím krytom sa nachádza jedna UNI čítačka dekódovacích kariet a jeden USB port 2.0. Karta sa vkladá do čítačky s čipom dopredu a dole. Nakoniec ako správne vložiť kartu znázorňuje aj obrázok na otváracom kryte.

Zo zadnej strany prijímača sa nachádzajú konektory LNB in, LNB out, servisný RS232 port, USB 2.0, LAN, HDMI a SCART konektor, ako aj optický SPDIF audio výstup a hlavný vypínač. Sieťový kábel je k prijímaču pripevnený napevno.

Diaľkové ovládanie
Diaľkové ovládanie je stredných rozmerov, je úplne identické so staršími modelmi prijímačov značky AB Cryptobox. Takmer všetky tlačidlá sú pogumované, výnimkou sú len ovládacie šípky a tlačidlo OK, ktoré sú plastové. Prijímač sníma povely z diaľkového veľmi dobre, nie je teda ani nutné presné mierenie na samotný prijímač.

Menu a informačný panel
Hlavné menu je ladené do tmavo čiernej farby, dostupné je vo viacerý jazykoch vrátane slovenčiny. Nájdeme v ňom päť základných kategórií: Inštalácia, Editácia kanálov, Nastavenie, X-tras a Multimédiá.

Informačný panel sa zobrazuje pri prepínaní medzi stanicami či manuálne po stlačení tlačidla „INFO“ na diaľkovom ovládaní. Nachádzajú sa na ňom základné informácie o práve bežiacom a nasledujúcom programe, obrazovom rozlíšení kanálu, aktuálny čas, ako aj frekvencia, z ktorej program vysiela a kvalita signálu. Pri opätovnom stlačení tlačidla sa zobrazia podrobnejšie informácie o programe z EPG.

EPG
Po stlačení tlačidla EPG na diaľkovom sa zobrazí na obrazovke elektronický programový sprievodca, v ktorom sú na výber dve možnosti zobrazenia programu (denné a týždenné EPG). U týždenného EPG je v ľavej strane obrazovky dostupných vždy deväť kanálov medzi ktorými je možné sa posúvať šípkami. Program vybranej stanice sa zobrazuje v pravej strane obrazovky, detailný popis programu je v spodnej časti. Dni v EPG je možné meniť žltým (Deň-) a modrým tlačidlom (Deň+). V prípade denného zobrazenia EPG je tabuľka s programom dosť neprehľadná preto som tento typ zobrazenia v prijímači vôbec ani nepoužíval. Okrem informácií o programe je možné priamo z EPG nastaviť a editovať aj časovač nahrávania.

Skúsenosti
Pri prvom spustení prijímača je potrebné vykonať najskôr prvotnú inštaláciu. Na výber sú dve možnosti – jednoduchá inštalácia a pokročilá. V prípade, ak užívateľ bude využívať príjem programov iba z orbitálnych pozícií 23,5°E a 19,2°E, stačí si zvoliť jednoduchú inštaláciu, ak však má v pláne príjem z iných, alebo viacerých družíc, je potrebné si vybrať už pokročilú inštaláciu. V prípade jednoduchej inštalácie sa začnú automaticky vyhľadávať programy z družíc Astra 19,2°E a Astra 23,5°E. Vďaka funkcii FastScan sa všetky programy vyhľadajú veľmi rýchlo. Celkovo trvá jednoduchá inštalácia približne jednu minútu. Netreba pritom ani nastavovať DiSEqC porty, prijímač si bez problémov poradí s DiSEqC prepínačom verzie 1.0 a všetko potrebné nastaví automaticky.

Programy je možné samozrejme vyhľadávať aj manuálne, podľa jednotlivých frekvencií, prípadne spustiť automatické vyhľadávanie. K dispozícii je aj voľba sieťového vyhľadávania a vyhľadávania naslepo (BlindScan). Vyhľadané programy je možné kedykoľvek v prijímači presúvať, mazať, alebo uzamykať. Vytvoriť si môžeme celkovo až 26 obľúbených skupín. Do pamäte prijímača je možné zadať maximálne 100 družíc, 4000 satelitných transpondérov (frekvencií) a uložiť maximálne 6100 TV a rádio staníc. Všetky zmeny a úpravy je samozrejme možné aj zálohovať na USB kľúč, poprípade externý pevný disk.

Prijímač nemá problém ani s príjmom z viacerých družíc pomocou natáčacieho zariadenia (USALS) či DiSEqC prepínačmi verzie 1.0 či 1.1. Bez problémov zvláda aj prehrávanie audio stôp vo formáte AAC-HE, otestoval som to na rozhlasových staniciach ČRo na družici Astra 3B (23,5°E), ako aj slovenskom Fun rádiu z družice Thor 6 (0,8°W).

Nový Cryptobox 700HD umožňuje aj príjem programov s najnovším kodekom H.265, ale iba do rozlíšenia 1080p. Znamená to, že kanály v UHD kvalite (4K) s ním tak sledovať nie je možné.

Prepínanie programov medzi dvomi HD kanálmi z rôznych transpondérov trvá cca 3 sekundy, medzi SD kanálmi 2 sekundy.

Auto FastScan
Funkcia Auto FastScan zabezpečuje automatické prelaďovanie televíznych programov v prípade, že dôjde k zmene parametrov. Podrobnejšie som sa tejto funkcii venoval v špeciálnom článku, je teda zbytočné ju opäť popisovať. Len dodám, že zatiaľ funguje iba pre zákazníkov Skylinku. Do budúcna však nie je vylúčené, že bude podporovať aj ďalších operátorov. Funkcia je štandardne zapnutá, pokiaľ ju niekto nechce využívať, môže si ju vypnúť.

Popri automatickému dolaďovaniu podporuje Cryptobox 700HD aj rýchle skenovanie programov FastScan, vďaka ktorému môže vyhľadať užívateľ programy z vybraných satelitných operátorov do niekoľkých sekúnd. Zo slovenských a českých operátorov je podporovaný nielen Skylink, ale aj freeSAT, zo zahraničných napr. maďarská UPC Direct či poľská nc+.

Spolupráca s kartami
Cryptobox 700HD má jednu univerzálnu čítačku dekódovacích kariet, ktorá spolupracuje s väčšinou dostupných kariet na našom trhu. Výnimkou sú len najnovšie karty Skylink M7 Irdeto, ktoré sa síce po vložení do  čítačky načítajú, ale programy nedekódujú. Bez problémov však s prijímačom spolupracujú dekódovacie karty freeSAT ICE, RTVS Irdeto, Voľná telka/Plustelka Irdeto, Skylink ICE a Skylink Irdeto. Všetky uvedené karty som otestoval a nezaznamenal som žiadne problémy pri sledovaní programov. Spomenúť môžem ešte skúsenosť so Skylink ICE kartami. Tie už prijímač automaticky prepínal do Irdeto režimu, užívatelia sa tak nemusia obávať, že po vypnutí systému Irdeto-Cryptoworks (CAID: 0D96) im tieto karty prestanú fungovať. Navyše v patch verzii softvéru je užívateľom k dispozícii voľba, ktorá umožňuje prepínanie medzi oboma systémami.

Nahrávanie a Multimédiá
K prijímaču je možné pripojiť aj externé pamäťové zariadenie naformátované v systéme FAT32 poprípade NTFS, z ktorého je možné si prehrať multimediálne súbory, fotky, alebo naň nahrať svoj obľúbený program. Nahrávať je možné viacerými spôsobmi. Manuálne, stlačením tlačidla “Record” na diaľkovom ovládaní, alebo je možné si nastaviť aj časovač. Časovač sa bude hodiť najmä u častého a pravidelného nahrávania. Pri seriáloch si môžeme navyše nastaviť aj opakované nahrávanie v rovnakú hodinu, deň atď. Nahrávky sú dostupné kompletne so všetkými audio stopami či DVB titulkami. Teletextové vysielanie sa nezaznamenáva. Pri ich prehrávaní je tak možné prepínať medzi audio stopami či zapnúť si skryté DVB titulky. Samotné nahrávky sú vo formáte .ts, alebo .ps (podľa nastavenia v menu).

Počas nahrávania programu umožňuje box sledovať aj iný program ako ten, ktorý sa nahráva, vždy však iba z rovnakého satelitného transpondéra. Maximálne umožňuje prijímač nahrávať až dva televízne programy, samozrejme opäť iba z toho istého transpondéra. Nahrávky som skúšal spustiť aj na PC, fungovali však len tie z nekódovaných programov. Pri kódovaných programov sa mi nahrávky na PC nepodarilo bohužiaľ spustiť.

Z multimediálnych súborov prijímač podporuje prehrávanie video súborov typu: AVI, MP4, FLV, MPG, MKV, TS, z hudobných: MP3, WAV, OGG a obrázky ako JPG, PNG, BMP a GIF. Vzhľadom na to, že prijímač podporuje už nový kodek H.265 HEVC je možné prehrávať videá a s týmto kodekom, samozrejme len do rozlíšenia 1080p.

Samozrejmosťou je aj funkcia časového posunu TimeShift, ktorú je možné spúšťať manuálne stlačením tlačidla Pause, alebo automaticky s využitím tzv. permanentného TimeShiftu, kde sa programy budú dočasne zaznamenávať automaticky na pevný disk a užívateľ bude tak môcť program kedykoľvek zastaviť či pretočiť späť. Všetky nastavenia TimeShiftu ako aj samotného nahrávania sú dostupné v mediálnom prehrávači pod modrým tlačidlom (PVR Nastavenia).

Pre plnohodnotné využívanie sieťových aplikácií je samozrejme potrebné pripojenie k internetu. Štandardne sú dostupné sieťové aplikácie FTP Download, Počasie, RSS, Burzový index a Kalendár. Po nahraní patch verzie softvéru sa ponuka multimediálnych funkcií prijímača rozšíri o prehrávač videí z YouTube, IPTV prehrávač, Dailymotion, Google Map či Net Photo.

Pri prehrávači videí z videoservera YouTube by som ešte mohol spomenúť, že pokiaľ by videá nefungovali, je potrebné nahrať do prijímača nový konfiguračný súbor s názvom youtube.cfg. Nevyžaduje sa teda už aktualizácia celého softvéru, ako tomu bolo doteraz.

Pre zábavu ponúka Cryptobox aj deväť hier (Sudoku, Boxman, Trans, WhiteBlack, Gobang, Snake, Tetris, Hexa a Mine).

IPTV
Ako som už spomínal, v patch verzii softvéru je k dispozícii užívateľom aj voľba IPTV. Ide o prehrávač internetových televízií či webových kamier. Do aplikácie pritom len stačí zadať adresu stremu. Bez problémov prehrá aj streamy z linuxového prijímača, ktorý pracuje pod systémom Enigma 2, napr. značky VU+ či Dreambox.

Mobilná aplikácia G-MScreen
Prijímač je možné ovládať aj pomocou mobilu či tabletu. Určená je na to špeciálna aplikácia pod názvom G-MScreen, ktorá je dostupná zadarmo a to ako pre zariadenia s operačným systémom iOS tak aj Android. Pre využívanie aplikácie je samozrejme potrebné, aby bol box spolu s mobilný zariadením pripojený v jednej sieti. Po nainštalovaní a spustení aplikácie mi hneď aj box našlo, nemusel som teda zadávať ani jeho IP adresu. Okrem kompletného ovládania prijímača, presúvania programov či vytvárania obľúbených skupín je možné streamovať aj živé vysielanie na mobil či tablet. Pri streamovaní som si však všimol občasné zasekávanie obrazu hlavne u HD kanálov, u SD fungoval stream celkom slušne. Čo ešte v aplikácii nefungovalo bol elektronický programový sprievodca. Vývojári tak majú ešte čo vylepšovať. Podľa najnovších informácií priamo od distribútora sa už pracuje na opravnej verzii. Z aplikácie G-MScreen je možné spustiť aj nahrávanie, prípadne si ho nastaviť pomocou časovača. Aplikácie vie v podstate aj nahradiť diaľkové ovládanie.

Pripojenie k internetu
Prijímač je možné pripojiť k internetu nielen pomocou LAN kábla, ale aj WIFI. V prípade bezdrôtového pripojenia je však potrebné si dokúpiť špeciálny WIFI adaptér, ten však nie je bežne súčasťou balenia. V predaji je viacero adaptérov, nie všetky však budú fungovať. Je potrebné aby bol s čipom Ralink 5370. Odporúčam však zakúpiť si originálny WIFI adaptér priamo od výrobcu značky AB Cryptobox. Ten ponúka na výber dva adaptéry, jeden s anténou so ziskom 2dBi a druhý s 5dBi. Ceny začínajú už na sume 9,5 €. V prípade zapojenia WIFI adaptéra sú veľkou výhodou dva USB porty. V jednom je tak možné mať WIFI adaptér a v druhom pripojený ešte aj externý USB disk.

Záver
AB Cryptobox 700HD je satelitný prijímač s jedným DVB-S2 tunerom a jednou univerzálnou čítačkou dekódovacích kariet, ktorý podporuje už aj príjem televíznych programov v SD a HD kvalite s najnovším kodekom H.265. Set-top-box zaujme hlavne multimediálnymi funkciami a predovšetkým aj prijateľnou cenou. Menej technicky zdatných užívateľov určite poteší Auto FastScan – automatické prelaďovanie programov v prípade zmeny parametrov. Samozrejmosťou je aj nahrávanie na externé pamäťové zariadenie, prehrávanie multimediálnych súborov či podpora viacero internetových aplikácií. Celý prijímač je možné navyše ovládať aj cez mobilnú aplikáciu. Za zmienku tiež stojí aj softvérová podpora, ktorá je na veľmi dobrej úrovni.

Doporučená maloobchodná cena: 60,9 eur s DPH
Odkaz na produkt: AB Cryptobox 700HD

Za zapožičanie prijímača AB Cryptobox 700HD ďakujem spoločnosti AB-COM, s.r.o. z Topoľčian.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Je to takmer identický prijímač ako AB cryptobox 600, navyše od neho vie 700vka prehrávať aj kodek 0.265, je to jednoduchý a dobrý prijímač so slušnou podporou, s prijateľnou cenou a je vhodný aj pre seniorov a menej technicky zdatných užívateľov.

  2. a kde je HBBTV ? v tejto dobe dosť chýbajúca funkcia

  3. Bez hbbtv a dvojiteho tuneru je to slabota aj display treba vfd

    1. No tá absencia CI slotu v dnešnej dobe je naozaj nepochopiteľná… ale aj keď som už vymenil značku tak doporučujem Cryptobox pre všetkých čo hľadajú box s dobrým multimediálnym prehrávačom… tak dobrý a rýchly prehrávač sa hľadá ťažko a nechytajú sa ani omnoho drahšie stroje.

  4. CI slot je v modeloch x5x, treba teda počkať na 750ku.

Komentáre už nie sú povolené.