Reklama

RTVS bude 4K obsah z olympiády vysielať na špeciálnom kanáli až do konca roka

Verejnoprávna RTVS spustila so štartom olympijských hier v Rio de Janeiro špeciálny kanál RTVS:UltraHD, ktorý prináša slovenským divákom vybrané prenosy v Ultra HD kvalite (4K). V 4K rozlíšení sa bude vysielať úvodný a záverečný ceremoniál, plávanie, atletika, džudo, basketbal a futbal.

Keďže je prirodzené, že verejnoprávny vysielateľ má ambíciu testovať najnovšie technologické štandardy, olympiádu z Ria odvysielame v testovacom móde aj v Ultra HD kvalite. Ide o obsah snímaný špeciálnymi kamerami japonskej televíznej spoločnosti NHK. 4K obsah z letnej olympiády budeme vysielať ako jeden zo siedmych vysielateľov vo svete, v Európe to bude okrem RTVS už iba britská BBC,“ povedal technický riaditeľ RTVS Andrej Doležal.
Pokračovanie nižšie:


Kvôli časovému posunu bude premiérový obsah k dispozícii divákom pravidelne vždy o 14:00 v nasledujúci deň. Vzhľadom na rozdielne technické parametre HD a Ultra HD vysielania bude 4K vysielanie bez slovenského komentátora, iba s pôvodnou ruchovou stopou. Špeciálny kanál tak nebude vysielať prenosy naživo.

Ultra HD obsah z Ria bude dostupný v DVB-T2 multiplexe, ktorý je šírený na 6. kanáli (184,5 MHz) v III. TV pásme z vysielača Bratislava – Kamzík, ako aj prostredníctvom špeciálnej aplikácie s názvom 4K Telekom. Aplikácia je dostupná v smart televízoroch Samsung vyrobených v roku 2015 a 2016, podporujúce systém Tizen. „Dobrou správou je, že špeciálne vysielanie olympiády v Ultra HD kvalite nezaťaží rozpočet RTVS a všetky náklady budú kryť partneri tohto projektu, spoločnosti Towercom a Slovak Telekom,“ dodal Andrej Doležal.

Keďže RTVS má k dispozícii licenčné práva na olympiádu v Riu až do 31. decembra 2016, verejnoprávna televízia plánuje olympijský obsah v 4K rozlíšení na dostupných platformách reprízovať až do konca roka.

Mohlo by vás ešte zaujímať