Reklama

Testy kanálov Kino Barrandov a TV Barrandov na pozíciách po Doma a Dajto (23,5°E)

Na pôvodných pozíciách programov Doma a Dajto v štandardnom rozlíšení, na satelite Astra 3B (23,5°E), frekvencii 11 836 MHz, sa objavilo testovacie vysielanie staníc Kino Barrandov a TV Barrandov v štandardnom rozlíšení (SD/MPEG-2). Oba programy sú kódované systémami Irdeto (CAID: 069A a 0668), ktoré využíva platforma Plustelka. Majiteľom zariadení Plustelka/Voľná telka však programy dostupné nie sú.

Je to dočasné technické riešenie, ktoré nám vyplýva zo zmluvných podmienok s vysielateľom,“ uviedol pre náš portál SatelitnáTV.sk Michal Šuran, marketingový manažér zo spoločnosti Towercom, ktorá využíva daný transpondér na družici Astra 3B (23,5°E) a zároveň aj zabezpečuje satelitnú distribúciu oboch českých programov. Podrobnejšie informácie sa nám však zistiť nepodarilo.

Možno však predpokladať, že testy českých programov TV Barrandov na frekvencii 11 836 MHz budú súvisieť s plánovanými zmenami platformy Skylink, ktorá pripravuje prechod niektorých transpondérov z DVB-S na DVB-S2 a tým pádom aj zmenu kompresného formátu MPEG-2 na MPEG-4. Po týchto zmenách by tak mohli vysielať Kino Barrandov a TV Barrandov aj naďalej v SD kvalite a v kompresnom formáte MPEG-2, z frekvencie 11 836 MHz. Vďaka čomu by ich ešte mohli pozerať aj majitelia starších SD prijímačov a to minimálne do konca tohto roka.

Ďalšou variantov je sprístupnenie programov Kino Barrandov a TV Barrandov pre zákazníkov satelitnej platformy Plustelka. Táto možnosť je však najmenej pravdepodobná z dôvodu vysielacích práv. Oba programy nemôžu udeliť súhlas na šírenie slovenskej platforme Plustelka, keďže nevlastnia vysielacie práva na územie Slovenskej republiky.

Štandardne sú zatiaľ programy TV Barrandov a Kino Barrandov v SD/MPEG-2 aj naďalej dostupné zákazníkom platformy Skylink z frekvencie 11 895 MHz. HD verzie zase z frekvencie 12 363 MHz.

Technické parametre pre príjem test kanálov TV Barrandov a Kino Barrandov:
Družica: Astra 3B (23,5°E)
Frekvencia: 11 836 MHz
Polarizácia: Horizontálna
FEC: 5/6
SR: 27500
Norma: DVB-S
Modulácia: QPSK
Kódovanie: áno (Irdeto)
Provider: Towercom

Mohlo by vás ešte zaujímať