Reklama

SES: Nové technologické štandardy posúvajú vývoj Ultra HD do ďalšej fázy

Ultra HD predstavuje pre vysielateľov ako aj celé mediálne odvetvie veľkú príležitosť. Ponúka ešte vyššiu kvalitu obrazu a vernejšie zobrazenie farieb pre televízne vysielanie a tým prináša do našich obývačiek ešte dokonalejší divácky zážitok. Spoločnosť SES v spolupráci s LG Electronics a Dolby Laboratories uskutočnila prvé testy satelitného vysielania v histórii s využitím nových technológií HDR (High Dynamic Range – vysoký dynamický rozsah) a WCG (Wide Colour Gamut – široké spektrum farieb). Obe technológie by sa mali zaradiť medzi oficiálne štandardy Ultra HD vysielania do roku 2017. Novinky v oblasti Ultra HD predstavila spoločnosť SES na nedávnom veľtrhu spotrebnej elektroniky IFA, ktorý sa konal v Berlíne, ako aj na telekomunikačnom veľtrhu IBC, ktorý sa konal v Amsterdame a znamenajú významný posun vývoja Ultra HD do ďalšej fázy.
Pokračovanie nižšie:

Ultra HD obsah

Holywoodske štúdiá ako aj veľké televízne spoločnosti ako HBO už oznámili natáčanie a produkciu vlastného obsahu v 4K rozlíšení a to na základe veľkého celosvetového úspechu filmov ako Hobit,a Transformers 4: Zánik, či TV seriálu Hra o tróny, ktoré diváci mohli sledovať v kinách už aj v Ultra HD. Až 226 filmov, ktoré mali alebo ešte len budú mať premiéru do konca roku 2015, je natočených v Ultra HD rozlíšení.

Dokonca aj služby ako Netflix a Amazon majú za sebou prvé skúsenosti s natáčaním vlastných 4K produkcií, ktoré sú mimoriadne úspešné a oceňované, vrátane takých TV seriálov ako House of Cards a Transparent.

Za týmto trendom nezaostávajú ani samotní vysielatelia, ktorí takisto zastávajú kľúčové postavenie v oblasti Ultra HD, pričom v septembri tohto roku boli spustené hneď dva Ultra HD programy dostupné cez satelity ASTRA aj európskym divákom, vrátane Slovenska, a to Fashion One 4K a nákupný program pearl.tv. Oba programy si vytvárajú vlastný Ultra HD obsah.

Ultra HD zariadenia

V tomto roku vďaka širšej dostupnosti, väčšiemu výberu vo veľkosti obrazovky a tiež výraznému poklesu cien, sa televízne prijímače s podporou Ultra HD stali dostupné pre väčšinu domácností. V roku 2015 budú tvoriť celosvetové dodávky Ultra HD televíznych prijímačov 13%. Na základe údajov spoločnosti IHS v roku 2014 dodali výrobcovia na trh 15 miliónov Ultra HD televíznych prijímačov a v tomto roku očakávajú globálny nárast na úroveň 31 miliónov kusov.

Popri televíznych prijímačoch a prístupových zariadeniach s podporou Ultra HD štandardu významní svetoví výrobcovia ako Sony a Panasonic plánujú do konca roka uviesť aj Blu-ray zariadenia s podporou Ultra HD. Vďaka tomu získajú diváci taký zážitok zo sledovania televízie, na aký sú zvyknutí z kina – viac farieb, úžasný kontrast a významne lepšia kvalita zvuku.

IHS očakáva výrazné medziročné nárasty v dodávkach Ultra HD televíznych prijímačov, pričom v roku 2019 odhaduje dodávky na úrovni 74 miliónov kusov. Vzhľadom na toto číslo bude exponenciálne rásť aj počet domácností pripravených na príjem Ultra HD vysielania, pričom predpokladá, že ich do roku 2019 bude až 240 miliónov na celom svete.

Takisto aj počet Ultra HD programov by mal výrazne rásť, a v horizonte najbližších desať rokov je predpokladaný nárast na 1000 Ultra HD programov, z ktorých až 220 by malo byť dostupných v Európe.

Úloha satelitu

Satelity sú prirodzenou platformou na šírenie Ultra HD obsahu a to vďaka dostupnej kapacite ako aj pokrytiu (celých území až kontinentov). Dôležitým faktom zostáva, že satelity sú už dnes pripravené na vysielanie v Ultra HD rozlíšení a nie je nutné ich prispôsobovať na Ultra HD prenos. Výzvou však naďalej zostáva ako pretaviť túto inovatívnu technológiu do efektívneho a komerčne výhodného obchodného modelu. Jedným z riešení je zlepšenie kompresného štandardu. Práve nový kompresný štandard HEVC (High Efficiency Video Coding) umožnil vysielateľom uskutočniť Ultra HD prenosy s využitím menšieho objemu satelitnej kapacity v porovnaní s predchádzajúcim štandardom.

Budúcnosť

Predpovede týkajúce sa ďalšieho vývoja Ultra HD technológie sú veľmi optimistické. Na základe odvetvových prieskumov a analýz sa očakáva, že Ultra HD technológia dosiahne v nasledujúcom desaťročí masový trh, pričom do roku 2025 by už polovica všetkých televíznych prijímačov a set-top boxov mala podporovať Ultra HD štandard. Na základe prieskumu GfK realizovaného pre Ericsson Consumer Lab v roku 2014 sa očakáva, že do roku 2020 by malo byť dostupných až 200 Ultra HD programov a predaje Ultra HD televíznych prijímačov by mali dosiahnuť úroveň 100 miliónov kusov. Navyše, do roku 2025 sa očakáva nárast na vyše 1 000 Ultra HD programov (z toho 220 dostupných v Európe) a predaj 500 miliónov Ultra HD televíznych prijímačov.

Technológia Ultra HD

Technológia Ultra HD prináša pomer 3840 x 2160 pixelov, čo predstavuje 4-násobok HD rozlíšenia (Full HD je 1080p). Ide teda približne o 8 miliónov pixelov v porovnaní s dvomi miliónmi pixelov na jeden televízny prijímač. Ultra HD tiež prináša viac farieb, väčší kontrast a viac pixelov, čím zlepšuje kvalitu obrazu.

Míľniky spoločnosti SES v oblasti Ultra HD vysielania

Koncom roka 2014 sa uskutočnili živé televízne prenosy dvoch veľmi populárnych skupín – Linkin Park a Die Fantastischen Vier. Oba koncerty sa zapísali do histórie vysielania, pretože diváci mali možnosť prvýkrát si naladiť takéto podujatie doma na svojich Ultra HD obrazovkách, vysielanie bolo dostupné cez satelity SES.

V decembri 2014 spoločnosť SES Astra, Česká televízia (ČT), Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) a České rádiokomunikácie (ČRa) spustili v regióne strednej a východnej Európy prvé testovacie vysielanie Ultra HD obsahu cez satelit ASTRA 3B na orbitálnej pozícii 23,5°E.

Vo februári 2015 úspešne spustila viacero Ultra HD demo programov v Európe.

V apríli 2015 uskutočnila v USA prvé živé lineárne Ultra HD vysielanie s prenosom do káblovej siete.

V júni 2015 spustila demo program, ktorý umožnil americkým káblovým spoločnostiam pripraviť ich siete na testy Ultra HD vysielania.

V júli 2015 iniciovala prvý test živého lineárneho Ultra HD vysielania v spolupráci s káblovým operátorom Armstrong.

1. septembra spustil vysielanie prvý globálny Ultra HD program Fashion One 4K, ktorý je zároveň prvým voľne dostupným Ultra HD programom v Európe, Severnej Amerike a Latinskej Amerike (program je vysielaný v anglickom jazyku).

V septembri tiež spustil svoje vysielanie v Ultra HD nákupný program pearl.tv, ide o prvý voľne dostupný Ultra HD program v Nemecku vysielaný cez satelity SES.

Ďalšie Ultra HD programy, ktoré spustili svoje vysielanie cez satelity SES, sú program High TV dostupný v Severnej Amerike a INSIGHT, Ultra HD program spoločnosti TERN.

Štatistiky

Globálna satelitná flotila spoločnosti SES vysiela takmer 7 000 programov pre 312 miliónov domácností resp. 1,1 miliardu ľudí na celom svete. Zároveň ju využíva vyše 40 televíznych DTH platforiem.

Mohlo by vás ešte zaujímať