Reklama

V chorvátskom DAB+ sa objavili dve nové rozhlasové stanice

Ešte pred hlavnou letnou sezónou začali v chorvátskom digitálnom rozhlasovom multiplexe (DAB+) vysielať dve nové rozhlasové stanice. Podľa našich zistení sú novinkami komerčné rádiá Extra a Happy, ktoré prinášajú vo vysielaní najmä domácich interpretov. Obe sú šírené v kodeku AAC-LC a s dátovým tokom 96 kbit/s . Dostupná je aj doplnková služby Slideshow, vďaka ktorej môžu poslucháči vidieť na obrazovke svojho rádiá logá staníc.
Pokračovanie nižšie:

V DAB+ multiplexe, ktorý je za zlepšených príjmových podmienok možné prijímať aj na Slovensku či v susednej Českej republike, je aktuálne šírených päť, prípadne šesť, rozhlasových staníc a jeden dátový kanál (EPG). Počet staníc závisí od regiónu v ktorom sa práve poslucháči nachádzajú. Multiplex je totiž rozdelený na dva regióny. Základnými stanicami sú verejnoprávne HR1 a HR2, ako aj Radio Nacional či nové Happy a Extra. V niektorých regiónoch je navyše dostupné tiež Radio Tvornica. Všetky rádiá sú šírené s dátovým tokom 96 kbit/s.

V Chorvátsku aktuálne pokrýva DAB+ viac ako 96% územia. Veľmi dobré pokryté sú tiež diaľnice, kde podľa prevádzkovateľa dosahuje pokrytie 93%.

Kompletnú ponuku DAB+ multiplexu aj so zoznamom vysielačov môžete nájsť v sekcii Vysielače, ktorú pravidelne aktualizujeme.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Keď už sme u témy DXing, chcel by som sa opýtať na DVB-T resp DVB-T2 DXing, je možné zachytiť české multiplexy DVB-T resp DVB-T2 na východe Slovenska, konkrétne prešovský kraj, Prešov alebo Sabinov a okolie? A ak nie, čo sa dá zachytiť z tohto – Poliaci, Maďari, Ukrajinci? Čo prípadne iné sa dá ešte zachytiť cez na DX? Myslím len pozemný príjem DVB-T (2), žiadny satelit alebo MMDS. Ďakujem.

  2. FM chodí dosť často hlavne skoro ráno a keď je tropo z vysielača Sljeme (101,00 MHz, 103,50 MHz, 98,50 MHz, 92,10 MHz). DAB+ z vysielača Ivanšćica (9C) ale je to poslabšie. Stačí keď mám rádio pri okne.

  3. DVB-T2 z ČR? To nejde dobre už ani na Západe. Z čias analógu bolo všetko v poriadku, prišla slávna digitálizácia a všetko sa zhoršilo, prechod na DVB-T2 s moduláciou 256-QAM je už aj škoda riešiť. Zbytočne by si do toho investoval. Ak chceš české TV, daj si satelit, alebo si zaplať nejakú českú internetovú službu a máš pokoj.

 1. @rado:
  Tak vonkajšia dab anténa na Chorvatsko by bola v BA v poriadku?

 2. Môžem potvrdiť pridanie Happy a Extra na 9C aj 8C signál sa občas objavuje aj na Kysuciach.

  1. V takomto teple to doleti daleko. Teraz rano to ide krasne a bez vypadkov aj u mna na doma juhu SR. Mozem pocuvat balkanske piesne.

 3. Ja v aute v Stupave,ale len na jednom mieste pri kostole môžem počúvať HRT 1 na frekvencii 102,4 ..V DAB+ ani náhodou..Bol som v Jún v Chorvátsku,nechal som si v auto rádio frekvencie v pamäti..

Komentáre už nie sú povolené.