Reklama

Na Záhorí sa výrazne zlepší signál digitálneho rádia v štandarde DAB+. Pozrite si mapu pokrytia

Podľa dostupných informácií, ktoré má portál SatelitnáTV.sk k dispozícii dôjde už dnes 19. júla 2023 ku zdvojnásobeniu vyžiareného výkonu digitálneho rozhlasového vysielania (DAB+) na vysielači Borský Mikuláš – Dubník, ktorý šíri signál na kanáli 6D (187,072 MHz), v tzv. treťom pásme VHF. Reálne sa tak zmení výkon z doterajších 2,5 kW na 5 kW ERP.

V tomto mesiaci ide už o druhé navýšenie výkonu DAB+ vysielača na Slovensku. Začiatkom mesiaca bol zvýšený výkon na vysielači Banská Bystrica – Laskomer. K zlepšovaniu pokrytia DAB+ dochádza na základe požiadaviek RTVS.
Pokračovanie nižšie:

Zvýšenie výkonu umožní zlepšiť príjmové podmienky digitálneho rádia najmä pozdĺž diaľničného ťahu Bratislava – Brno po štátnu hranicu. Okrem toho sa môže príjem zlepšiť aj v ďalších obciach a mestách. Doterajšiu a novú orientačnú mapu pokrytia prinášame na konci správy.

Podarilo sa vám naladiť signál DAB+ z vysielača Borský Mikuláš – Dubník, ktorý šíri digitálny rozhlas na kanáli 6D (187,072 MHz) a doteraz ste signál nemali? Môžete sa podeliť o skúsenosti s príjmom v komentároch pod správou.

Upozorňujeme, že v stredu 19. júla je naplánovaná na vysielači Borský Mikuláš – Dubník celodenná odstávka (FM, DAB+, DVB-T a DVB-T2), ktorá potrvá od 09:00 do približne 17:00. Pre overovanie signálu DAB+ preto odporúčame počkať až do večerných hodín. V prípade nepriaznivého počasia môže byť odstávka, ako aj plánovaná zmena výkonu DAB+, presunutá na iný termín.

Súčasťou jediného DAB+ multiplexu na Slovensku je aktuálne 12 rozhlasových staníc. Deväť od verejnoprávnej RTVS (Rádio Slovensko, Rádio_FM, Rádio Devín, Rádio Regina, Rádio Patria, Rádio Slovakia International, Rádio Pyramída, Rádio Junior, Rádio Litera) a tri od komerčných vysielateľov (Rádio Lumen, Rádio Mária a Rádio Rock).

Kompletný zoznam vysielačov môžete nájsť v sekcii Vysielače, kde sa nachádza zoznam DVB-T/T2 a DAB+ vysielačov, aj s ich aktuálnou ponukou.

Aktuálna orientačná mapa pokrytia DAB+ z vysielača Borský Mikuláš – Dubník

Zdroj: Towercom

Nová orientačná mapa pokrytia DAB+ z vysielača Borský Mikuláš – Dubník po navýšení výkonu:

Zdroj: Towercom

Vysvetlívky:
Svetlo modrá farba – mobilný príjem
Tmavo modrá farba – vnútorný príjem

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Počúval som teraz rádio rock v Ľubochni z vysielača Krížava. Boli 2 krátkodobé niekoľko sekundové výpadky. Neviem či niečo testujú alebo už navýšili výkon ale pred tým ukazovalo na stupnici 3 štvorčeky nad hraničným príjmom. Teraz je stupnica tak do trištvrte

 2. Informácia pre redakciu : DAB + nefunguje v Martine z Vysielača Krížava na displeji môjho rádia je zobrazený text “ Služba nie je k dispozícíí“ . Možno že navyšuju výkon vysielaču alebo robia dáku udržbu .

  1. Skus preskenovat nanovo či ti nabehne. Mne ide, ale je tam Regina Západ.

  2. Podľa našich zistení vykonával Towercom na DAB+ vysielači Žilina – Krížava v stredu 19.7. testy. Detailnejšie informácie bohužiaľ nemáme. Došlo aj k zmene Ensemble ID z 5002 na 5001 a Rádio Regina malo SID 5560. Teda rovnaký ako v ponuke Západ. Dnes v ranných hodinách sa všetky uvedené parametre vrátili do pôvodného stavu (Ensemble ID je opäť 5002 a Regina má SID 5960).

 3. V čase cca medzi 11:40 do 12:40. Došlo asi k 3 výpadkom. Došlo dočasne k navýšeniu výkonu. Neskôr sa vrátil na pôvodnú úroveň. Potom to zase navýšili na niekoľko minút. Cca 12:40 sa signál vrátil na pôvodnú úroveň. Nachvíľu som sa potešil lebo signál bol v Ľubochni oveľa lepší.

  1. „signál bol v Ľubochni oveľa lepší…“

   No Towertroll by mal jednoznačne nakúpiť pre Ľubochňu alobalové čapice ! ! !

   Idem riešim…

 4. V okolí Brezna je rádio Slovensko jedna katastrofa vypadáva v kuse

 5. V Brně zlepšení, jestli definitivní tečka stability se uvidí

 6. Ešte by mohli zvýšiť výkon vysielača Dubník z 5 kW na 10 kW.

 7. Malacky – centrum. Nič… ani ťuk… len vnútorná anténa. nemám možnosti a chuť inštalovať externú anténu. DAB je skrátka naďalej len želanie…

 8. Pernek 12. km od Malaciek DAB z Borského Mikuláša- Slovenské rádia naladené na teleskopickú anténu

Komentáre už nie sú povolené.