Reklama

Telekom zmenil na satelite u niektorých staniciach audio formát

Vo štvrtok 8. júna 2023 zmenil Slovak Telekom v ranných hodinách, na satelitnej pozícii Intelsat 10-02/Thor (0,8°W), u niektorých staniciach kompresný audio formát. Podľa zistení portálu SatelitnáTV.sk došlo celkovo k zmene audio formátu z novšieho a úspornejšieho AAC na starší MPEG-1. Celkovo sa to dotklo až 30 staníc.
Pokračovanie nižšie:

Zmenu audio formátu vykonal Telekom na základe požiadavky konkurenčného satelitného operátora Canal+ Luxembourg, ktorý začal všetky dole uvedené programy zdieľať spolu s Telekomom pre svoje služby freeSAT na Slovensku a v Českej republike. Hlavným dôvodom je, že niektorí zákazníci platformy freeSAT nemajú ešte satelitné prijímače s podporou kompresného formátu AAC, programy im tak fungovali bez zvuku. Po zmene na formát MPEG-1 môžu tak už všetci predplatitelia prijímať uvedené programy bez problémov. Stále tak platí, že freeSAT nemá v oficiálnej ponuke ani jeden TV program so zvukom AAC.

Klienti satelitných služieb Magio Sat a DIGI TV si zmenu audio formátu ani nemuseli všimnúť, podobne ako užívatelia freeSATu so zariadením, ktoré podporujú audio formát AAC.

Zoznam staníc u ktorých došlo k zmene audio formátu:

RTVS Šport HD, Jednotka HD, Dvojka HD, Markíza HD, RTVS 24, JOJ HD, Plus HD, Dajto HD, ČT 1 HD, Óčko, ČT 2 HD, ČT 24 HD, Nova Sport 2 HD, Prima Plus, Doma HD, Wau HD, JOJ Cinema HD, Nova International, Prima ZOOM HD, Prima MAX HD, JOJ 24 HD, ČT Sport HD, Nova Sport 1 HD, TV Barrandov, Prima HD, Nova HD, Nova Action HD, Nova Gold HD, Nova Fun HD a JOJ Family.

Aktuálnu a kompletnú ponuku nielen platforiem Magio Sat, DIGI TV či freeSAT, aj s technickými parametrami pre príjem, môže nájsť už tradične v sekcii Frekvencie.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Som v pomykove znamena to ze tie kanaly budu vysielat v 5.1. zvuku? Ci?

  2. 5.1 v mpeg1layerII ? v 5.1 vysiela velmi malo vysilatelov, z tych co su an nasom trhu dostupne to snad je len HBO (neratam nejake FTA srandy z Astry)

   ak nema prijimac po roku 2020 aac, tak to nie je prijimac,ale koopa nejakeho cisnkeho srotu, ktoreho vyrobca je lachvaty zaplatit roaylty fees za licencie, takze to urcite logiku nema, nie v roku 2023 kde sa pouziva bezne he-aac, flac etc.

  3. @ why_otaznik :

   Je to kvoli freeSATu když postrádaš logiku. A až pět minut po dvanácté (co jim asi volalo moc zákazníků) to M7/Canal+ docvaklo a aj z toho důvodu to nebylo z 5.6 na 6.6 na kapacitě M7 reálně vypnuté jak mělo být.

  4. Čo má akože robiť provider podľa teba, keď mu volajú zákazníci a sťažujú sa, že im nejde zvuk na Markíze alebo Doma a doteraz išiel? Sú ľudia, ktorí majú 5 a viac ročné boxy a vtedy nemali všetky podporu AAC. Ak nechcela M7 nasrať aj tých málo ľudí čo majú ešte freeSAT na 1W, tak toto bol ten správny a rozumný krok.

  5. @ laco :

   Nevím proč mě osočuješ když evidentně nechápeš o čem sem psal a jak to bylo myšlené. Pokud si to nepochopil tak sem narážel na neschopnost lidí z M7. To nevěděli od samého začátku že bude problém s tím když nebude u těchto stanic překlopeno audio do MPEG. Toto se v minulosti řešilo vícekrát když freeSAT začal něco sdílet od Slovak Telekomu. Podle mě má hromada zázníků ještě přijímače od freeSAT co oficiálně nabízeli a mají jen to MPEG audio. Aj ten CW systém tam z M7 připojili až minutu před dvanáctou a s tím AAC jim to evidentně vůbec nedocvaklo a začali to řešení až pět minutu po dvanácté až je bombardovali zákazníci.

   PS: Prosím eště raz si znova přečti co psal a hlavně jak když si mě bezdůvodně osočil.

  6. @Zdenek – no to je tak, ked je cap zahrandikom, prava ruka nevie co robi lava a pod, – typcike kocurkovo

 1. Nádpis je nem spisovne:

  „u niektorých staniciach“

  Správne má byť:

  „u niektorých staníc“

Komentáre už nie sú povolené.