Reklama

Český rozhlas spustil nový DAB+ vysielač v blízkosti hraníc so Slovenskom

Český rozhlas v spolupráci s operátorom České Rádiokomunikace uviedol v piatok 14. októbra 2022 do prevádzky nový vysielač digitálneho rozhlasu (DAB+) Mikulov – Děvín, ktorý výrazne zlepší pokrytie nielen v okolí Mikulova ale aj na južnej Morave.
Pokračovanie nižšie:

Spustenie tohto vysielača významne prispeje k lepšiemu pokrytiu veľkej časti Moravy na juh od Brna a tiež diaľnice D2 z Brna do Bratislavy. Výrazne tiež vzrastie homogenita elektromagnetického poľa a tým v tejto oblasti dôjde k zlepšeniu indoor alebo domácich príjmových podmienok, čo je v tejto chvíli našou prioritou,“ uviedol riaditeľ Techniky a správy Českého rozhlasu Karel Zýka.

Vysielač Mikulov – Děvín šíri signál digitálneho rozhlasu na kanáli 12D (229.072 MHz) s výkonom 5 kW. Vzhľadom k tomu, že je umiestnený v blízkosti hraníc so Slovenskom, bude možné ho zachytiť aj na našom území. Hlavne na Záhorí. Prípadné reálne skúsenosti s príjmom môžete uviesť v komentároch. Pre príjem je samozrejme potrebné zariadenie s podporou štandardu DAB+.

Aktuálnu ponuku DAB+ či DVB-T/T2 multiplexov, aj spolu so zoznamom vysielačov, môžete nájsť v sekcii Vysielače.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. prečo sa tešíte prečo nepočúvajte iba slovenské rádiá to je HAMBA

  1. radšej počúvam české ako slovenské.
   ako väčšina slovenských služieb a produktov je katastrofa

  2. Hej… a čo máme počúvať ? 2 katolícke blábole ? Aspoň to rock rádio funguje.

  3. Počuvám česke i v kancelárii, nie len doma a to cez WIFI sieť, pretože majú široké spektrum kutúry a informácii v diani v zahraničí príkladne rádio ČR PLUS. Slovenské keď už tak S1 a z DAB + siete zachytelné Rakúske. To je pre mňa lahôdka v počúvanosti v BA.

 2. Slovenský odpad vysielajúci z Rádíí sa počúvať nedá a čo sa týka DAB + signálu, tak v česi rozširuju DAB + signál a na Slovensku všetko stojí . Slováci su 100 – rokov za opicami .

  1. Odpad sa valí zo slovenských rádií čiastočne aj preto, že Ďurinda a spol. vylobovali u SNS za bývalej vlády povinné kvóty na slovenskú hudbu. A rádiá samozrejme nasadili to, čo sa v prieskumoch páči mase bez vkusu. Čo je typicky oveľa väčší odpad, ako ten západný brak pre masy bez vkusu. A pritom máme kopu dobrej slovenskej hudby v rôznych žánroch, ale rádiá ju nezahrajú…

  2. Billy
   ja mám zas problém so SRO 1 hocikedy keď ho pustím (hlavne v noci) tak to musím okamžite vypnúť.
   Zahraničné pesničky (zgrcky,odrhovačky – vec vkusu ale mne taká muzika nevyhovuje, asi tam radí pesničky nejaký mladý raper)ktoré sa skôr hodia do komerčných rádií takže radšej volím zahraničné stanice aj keď platím koncesie RTVS

  3. @jaro: no práveže v RTVS je najviac slovenských odrhovačiek – verejnoprávny rozhlas má vyššie kvóty, než komerčné stanice.

 3. Stačí sa pozrieť na české DVB-T2 a porovnať zo Slovenskom.Môzme sa hanbiť.

  1. @Andrej: ešte stále je dost Slovákov a Sloveniek, ktorí majú len dvb-t. Čo ich ma towercom odstrihnúť???
   Všetko ide postupne a rozumne! Časom sa dockas, bude aj tu len dvbt2.

  2. Hanbiť sa móže Towertroll a Miki Mauz, ktorý predal Rádiokomunikejšn

 4. Je možný príjem v aute v BA?
  Skúsil niekto?
  Na vonkajšiu anténu na dome v BA skúšal už tiež niekto?

  1. Mne ide DAB z Kojalu výkon vysielača je 10KW, už pár rokov sila signálu od 65 do 80 % bez výpadkov stabilné ,a to som od vysielača 150 km.Dab zo Zobora ktorý má výkon 20KW z výpadkami lebo sme za kopcom aj keď vzdušnou čiarou som len 25 km.Pred nedávnom spustili DAB z Trenčína tak to už ide aj na vnútornú anténu tak ako české DAB vysielanie

  2. Jedna vec je povolenie na papieri a druhá vec je reálny výkon. Ked nemáš prekážky tak to doletí ďaleko a stačí len pár kW. Zobor ide reálne možno tak na polovičný výkon.

  3. @ Franta :

   Zapomeň na to že DAB+ bude mět v autě někdy aspoň srovnatelné pokrytí s FM. a lepší pokrytí než to FM nebude mět do DAB+ nikdy!!!

   V době internetu je DAB+ úplně k ničemu a zlaté FM!!! Pro místní regionální místní stanice bude vždy výhodné jen FM a ne DAB+ které je výhodné jen pro celoplošky a nebo maximálně pro jen pro celé oblasti jako je třeba půl Moravy jako třeba celý Jihomoravský kraj nebo celá Moravskoslezský kraj a podobně.

   Jinak není jediný důvod vypínat FM pásmo 87,5 až 108 MHz jen o šířce 20 MHz a je pro jiné služby nevyužitelné. Přechod z analogové TV na digitální DVB-T bylo úplně něco jiného protože tam se musel vypnou analog protože se využívalo úplně to stejné pásmo na to DVB-T.

   Já jsem DAB přijímač vrátil do 14 dní a již nikdy více bych ho nechtěl ani zadarmo. V budovách otřesné pokrytí oproti FM a jen Český rozhlas a žádné místní stanice jako Rádio Haná, jihomoravské Rádio Jih, Rádio Kroměříž, moravskoslezské Rádio Čas a podobně. za další slovenské rádia na FM z Krížavy na Martinkách mi v autě hrajou po celé městě které je v údolí mezi kopci a z toho DAB ani u mě doma a to ani na venkovní anténu na střeše. To DAB z Krížavy sme při testování příjmu zachytili jem na jednou nejvyšším bodě v okolí města. A FM z Krížavy chytnu na teleskopickou anténu na přenosném přijímači aj uvnitř budovy!!!

   Za mne je celé DAB jen na dvě věci a zlaté FM!!!

  4. Franta
   V aute v BA Ti české DAB nepôjde. Aj v Malackách to hraje s výpadkami.

  5. Zdenek táraš dve na tri. Svoje predsudky tu vydávaš za fakty. FM je už obsadené, cesta pre konkurenciu technicky zarúbaná, takže DAB+ je jediná možnosť. Ďalej, internet DAB nenahradí ani omylom – je veľa seniorov a iných ľudí, ktorí si nebudú kvôli rádiu platiť net. A skús prijímať internetové rádiá v aute, vlaku či na vidieku cez mobilné siete – keď online prijímač nielen prijíma, ale musí posielať dáta aj naspäť na BTS! A tvoje sťažnosti na kvalitu príjmu sú tiež prinajmenšom riadne prehnané.

 5. No tak ja som zvdavy ked vyjde moj CD Singel do obehu ako ho budu hrat naše Slovenske rozhlasy a Ceske,lebo v zahraniči napr. Anglicke i 4x za den 1 pesničku odo mna z jedneho rozhlasu hraju ked sa človek preslavi v zahraniči a ziskal nominaciu na Lyric Awards a ma 7.No.1 a 22 umiestneni a už sa predavaju produkty so mnou 4trička,2mikiny,2postery,hrnček,vankuš a idu byt rubsaky.

  1. „idu byt“, „rubsaky“… Keby mohla slovenčina plakať, tiekla by tu rieka.

 6. v starej Petrzalke ide Mikulov na dab antenu so zosilnovacom s nulovou chybovostou (frontier). Kojal nesiel. Je ale pravda, ze tato cast Petrzalky ma vyhlad na Mikulov cez lamacsku branu, cize na trase je malo terennych prekazok. V ramci casti mesta za karpatmi to bude asi horsie. Ale napr. na Trnavke ide pre zmenu Kojal bez problemov.

  1. dík za info -ešte sa chcem spýtať tá anténa je izbová alebo vonkajšia(poprípade napíš o aký typ ide tiež by som si chcel skúsiť chytiť český DAB.
   Na izbovú prutovú bez zosilovača to nejde

  2. @Dano: V Trnavke ide DAB Kojal??? Ako vies? Mas foto, meranie, hodnoty?
   A co potom v Trnavke DVB? Vies nieco konkretne?

  3. antena emos em-300, v interiéri, za 20 cm stenou, ale natocena na Mikulov. A DAB z Kojalu si napriklad mozte vyskusat na vrchnom podlazi parkoviska v IKEA alebo na Zlatych Pieskoch. Roky tam ide aj FM stereo s RDS. Islo tam aj DVBT, ale Gerecse, Sopron a Vlcie Hrdlo ho odpalilo.

  4. a este doplnim dolezitu info. Mikulov chytam v horizontalnej polarizacii. Vo vertikalnej pozicii nic. Nasiel som na digizone, ze vysielac Mikulov spustili v kombinovanej polarizacii, takze nastastie nie iba vertikal.

  5. Dano
   V BA Kojal FM?
   87,6, 102,0 kolízia s maďarmi
   104,5 F1 vs 104,4 Devín
   106,5 CRo vs 106,6 Melody
   Jediné čo by mohlo ako tak ísť je Rádiožurnál 95,1.

  6. @Zsolty, Ano, 87.6 Impuls stereo s trochou sumu, 95.1 stopercentny signal bez sumu, 102 zavisi od pocasia, ale tiez vacsinou bez sumu, 104.5 nie je sanca, 106.5 tiez bez sance (silny kamzik). A 95.1 napr. pocuvam od auparku az po zoologicku zahradu.

 7. @dano: ja dám na strechu dab/fm anténu aj tak a uvidim. Chcel by som Rakúšanov, teda teraz Mikulov a potom samo Kamzík, Chorvátsko neviem.
  Maďari majú dab?
  Dik.

 8. ešte možno aj Slovinci

  P. S.:

  Hungaria: Dňa 5.9.2020 vypršala prevádzková zmluva, neboli vyhlásené žiadne nové tendre, takže vysielanie DAB+ zaniklo.

 9. Takze z BA-Trnávka ide dab z cz, at, možno hr, možno si a samozrejme Kamzík?
  Dvbt cz isto teda nie…

  1. Zatial bud rad ked Ti pojde DAB SK + AUT. CZ bude o stasti. HR a SLO zabudni.
   Tym Ti nechcem brat zanietenie, snahu a sny 🙂

Komentáre už nie sú povolené.