Reklama

V Česku spustili testy digitálneho rozhlasového vysielania v štandarde DRM

V susednej Českej republike bol spustený nový vysielač digitálneho rozhlasového vysielania v štandarde DRM v pásme stredných vĺn. Ide o experimentálne vysielanie operátora České Radiokomunikace, ktoré bude slúžiť pre overenie možnosti využitia existujúcich analógových vysielačov pre digitálne vysielanie. Pilotné vysielanie bolo spustené v týchto dňoch z vysielača v Českých Budějoviciach.
Pokračovanie nižšie:

Testovacie vysielanie v štandarde DRM v pásme stredných vĺn bude overovať aj nastavenie rôznych modulačných parametrov, pokrytie vo dne a v noci, využiteľné kapacity siete alebo odolnosť proti rušeniu,“ uviedol operátor.

České Radiokomunikace chcú otestovať aj dosah vysielania v závislosti na dennej dobe a podmienkach. Vysiela sa z vysielača v Českých Budějoviciach s výkonom 3.1 kW na kmitočte 954 kHz s vertikálneho priehradového anténneho systému o výške 107 m. Prostredníctvom digitálneho vysielania v DRM štandarde bude vysielaná rozhlasová stanica ČRo Radiožurnál.

DRM (Digital Radio Mondiale) je štandard, ktorý vznikol ako digitálna náhrada analógového rozhlasového vysielania na dlhých, stredných a krátkych vlnách. Jeho výhodou je pokrytie väčšieho územia z jediného vysielača ako pri analógovom vysielaní a s tým súvisiaca vyššia energetická efektivita. Nevyžaduje tiež žiadne nové kmitočty, digitalizujú sa existujúce kmitočty, na ktorých bolo prevádzkované analógové vysielanie.

Pre príjem rozhlasového vysielania v štandarde DRM je potrebné špeciálne rádio s podporou tejto technológie. Príjem je však možný aj pomocou rôznych SDR prijímačov.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Na toto žiaľ, zatiaľ nemám prijímač. Mám DAB, Inet radio a FM, DRM však zatiaľ nie, ak sa to rozbehne dlhodobo, tak asi si kúpim…

  1. Kupovať dráhy drm prijímač aby si VB vpočúval stanice, ktoré zachytis cez iné platformy, na ktoré už máš prijímač? Naviac ide len o test, ktorý určite raz skončí a bude off, kým sa nenájdu klienti. ČRo to určite nebude a tých možno pár privátnych to nevytrhne. Stanice, ktoré by vysielali v drm by určite vysielali aj cez internet. Je otázne či to bude mať budúcnosť.

 2. Na DigiZone.cz , je v komentářích odkaz od jednoho nadčence co naladil dmr vysílání. Oproti dab + je to úplně jiný level. Tohle je cesta správná. Dab se může jít klouzat.

  1. Ale vážne? A v čom je to DRM také úžasné v porovnaní s DAB+?

 3. DRM by bol fajn aj pre tuzemských súkromných vysielateľov, ktorý nechcú prejsť do DAB+.
  Bohužiaľ u oboch technológií už nie je nič úžasné, ich čas vypršal, nastáva čas 5G BC a internetových rádií, či sa to niekomu páči alebo nie.

  1. Internetové rádia nikdy nemôžu plnohodnotne nahradiť DAB+ mimo miest s ich dostupným broadbandom a najmä v autách či na cestách.

  2. A preto píšem nielen o iradiu ale aj o 5g broadcast, vzhľadom k tomu ako napredujeme pri DAB, a aké sú plány o súbežnom chode s FM.
   Navyše aj to iradio je aj teraz celkom použiteľné, nakoľko si zariadenia dávajú stream do cache, pravidelne odskúšané BA – Kysuce, vrátane tunelov, kde majú zrejme operátori vykrývače, cesta vlakom, čiže útlm signálu problematický, napriek tomu funkčný.

 4. DRM+ by umožňuje, aby každá stanica mala svoje vlastné vysielače. Pri EU pretláčanom DAB+ musí každá stanica vstúpiť do multiplexu (zvyčajne) prevádzkovaného (historickým) monopolným operátorom. V praxi je totiž nereálne, aby lokálny vysielateľ naplnil celý multiplex ( 12~18 programových služieb) a preto bude popoťahovaný (podľa EU) za neefektívne využívanie spektra (viď niekoľko káuz operátora AVIS v DVB-T).
  Okrem toho štandard DRM+ zahŕňa aj napríklad dlhodobo nevyužívané pásma po analógovej televízii … 47~68 MHz a 174~209 MHz.

  1. mico
   Lokálny dab+ multiplex majú napr. v neďalekej Viedni. Máš pocit, že zíva prázdnotou?
   Dab+ je práve výhodné pre rádiá, ktoré nemajú dobré pokrytie v FM pásme.
   Nie som si istý, či je u nás pridelené I.pasmo analógovej TV pre drm+, myslím že nie. Drm je u nás využiteľné na stredných vlnách, máme tam zopár frekvencií, ale akosi sa nikomu nechce vysielať. Prečo asi? Kto by si kúpil prijímač za stovky eur, aby mohol počúvať 5-6 staníc? To nedáva zmysel.
   Iii. pásmo 174MHz a vyššie je pridelené pre dab+ (u nás).

  2. mico: vlastný vysielač pre každé rádio je práveže neefektívna somarina. A často aj tie samostatné vysielače v FM či MW prevádzkoval podobný moloch, ako multiplexy v DAB+. Zvyšok ti už skvele vysvetlil Igor.

  3. Až na to, že to proste takto súkromný vysielateľa nechcú, technológia ohýba trh namiesto toho aby to bolo naopak. Za mňa silný lobing za DAB zo západu, kde do toho vložili ohromné množstvo financií, že už nebolo cesty späť. Na nedotknutých trhoch mali prebehnúť serióznejšie posúdenia vysielacích technológií, poskytnutie väčšieho priestoru pre DRM+ a DAB+, ale tu sa proste rozhodlo, odporúča sa DAB a howk…

 5. Kedy bude DRM a DAB a siet 5 G Plustelka dvbt2 2022 nezbudnut na Plustelku DAB a howk to uz vysvetil Wrangell

Komentáre už nie sú povolené.