Reklama

Veľká noc vo vysielaní RTVS

Veľká noc je najvýznamnejším sviatkom kresťanského cirkevného roka a zároveň má silné prepojenie aj so slovenskými tradíciami. RTVS tak v rámci veľkonočnej programovej ponuky v televíznom a rozhlasovom vysielaní reflektuje silný náboženský charakter týchto sviatkov. Televíznym divákom ponúkne však aj zaujímavé dokumenty a nezabúda ani na obľúbené zábavné programy a rozprávky pre najmenších. Rozhlasoví poslucháči sa môžu tešiť na premiérové rozhovory, fíčre, a tiež aj bohatú ponuku rozhlasových hier pre malých aj veľkých a klasickú hudobnú produkciu.
Pokračovanie nižšie:

Jednotka

Jednotka divákom už tradične ponúkne viacero priamych prenosov z najdôležitejších momentov slávenia Veľkej noci, ako aj dokumentárne a dramatické programy s kresťanskou tematikou. Na Veľký piatok, ktorý je najväčším sviatkom v roku pre evanjelických veriacich, odvysiela naživo Služby božie z Hybe. Na Veľkonočnú nedeľu, ktorú ako najväčší sviatok slávia katolícki veriaci, prinesie divákom v priamom prenose Slávnostnú svätú omšu s pápežom Františkom z Vatikánu a následne tradičné požehnanie mestu a svetu Urbi et Orbi.

Jednotka zaradila do veľkonočného vysielania aj dramatickú hranú tvorbu. S tematikou Veľkej noci sa spája aj americký historický film Syn Boží, diváci ho uvidia na Zelený štvrtok večer o 22.00 h. Počas celej Veľkej noci si diváci Jednotky budú môcť pozrieť aj výpravný štvordielny seriál Franca Zeffirelliho Ježiš Nazaretský. Na Veľký piatok popoludní ponúkne prvý televízny okruh RTVS taliansky životopisný film Páter Pio o ľudovom svätcovi, uctievanom talianskom kapucínovi, ktorý sa stal známy na celom svete svojou zbožnosťou, pokorou, odvahou a trpezlivosťou. Jeho stigmy ho poznačili na celý, dlhý život.

Veľká noc je zároveň pre mnohých ľudí časom oddychu a stretávania sa. Aj počas týchto sa diváci môžu tešiť na program plný rozprávok, filmov a seriálov, ale aj obľúbených zábavných programov. Jednotka uvedie napríklad štvordielny film Scarlett, ktorý je literárnou adaptáciou rovnomennej knihy, ktorá sa stala voľným pokračovaním úspešného románu americkej spisovateľky Margaret Mitchellovej, Odviate vetrom.

Ranné vysielanie bude aj počas Veľkej noci už tradične patriť deťom. Detských divákov čaká viacero pôvodných slovenských rozprávok: Sokoliar Tomáš, Mahuliena zlatá panna, Niť života, Zlatý kolovrátok, Tajomstvo šťastia a séria divácky obľúbených Rozprávok bratov Grimmovcov.

Vo večernom vysielacom čase ponúka Jednotka počas Veľkej noci obľúbené zábavné programy a divákov poteší aj premiérou nového filmu. Na Veľký piatok to bude o 20.30 h taliansky životopisný film o zakladateľke Hnutia fokoláre, hnutia laikov katolíckej cirkvi založeného na princípe ekumenizmu – Chiara Lubichová a o 22.00 h francúzsky film Jana Eyrová. Večerný program Bielej soboty bude patriť o 20.30 h obľúbenej súťažno-zábavnej šou Záhady tela, po ktorej bude nasledovať talkšou Petra Marcina Neskoro večer. Na Veľkonočnú nedeľu ponúkne Jednotka divákom o 20.30 h nemecký historický romantický film v dvoch častiach za sebou Ottilie von Faber Castell. Veľkonočný pondelok prinesie na Jednotku netradičný večerný program – o 20.30 h to bude špeciálne veľkonočné vydanie šou Milujem Slovensko a následne o 22.00 h film Baba z ľadu, ktorým si RTVS pripomenie 70. narodeniny výnimočnej slovenskej herečky Zuzany Kronerovej.

Dvojka

Veľkonočné vysielanie na Dvojke bude tento rok v znamení premiér. Diváci sa môžu tešiť na animované novinky pre detských divákov, nové dokumenty, koncerty, ale aj premiérové filmy.

Zelený štvrtok prinesie do vysielania Dvojky nový animovaný seriál RTVS Jakub a Flip. Každý deň od štvrtka sa o 18.30 h detskí diváci môžu tešiť na dobrodružstvá chlapca Jakuba, ktorý sa v sprievode svojho nakresleného kamaráta Flipa dostáva do rôznych fantastických krajín, v ktorých zisťuje, ako chrániť naše životné prostredie. Deti poteší aj premiéra animovaného filmu RTVS Mimi a Líza: Záhrada, ktorý Dvojka ponúkne na Veľkonočnú nedeľu o 18.40 h.

V rámci premiérovej dokumentárnej tvorby RTVS sa diváci môžu tešiť na trojdielnu dokumentárnu sériu o divokej prírode Národného parku Poľana – Divoká Poľana. Prvú časť s podtitulom Poľanský jeleň uvidia diváci už na Bielu sobotu o 20.10 h na Dvojke. Hlavným hrdinom dokumentárnej série je poľanský jeleň a jeho život počas štyroch ročných období. Na Veľkonočný pondelok o 9.20 h ponúkne Dvojka novú a zároveň záverečnú časť dokumentárnej série o motýľoch Slovenska – Motýle Slovenska: Mestá a záhrady.

Veľkonočnú premiéru bude mať projekt Stanislava Štepku, ktorý vytvoril so synom Jurajom a je poctou výnimočnej osobnosti Radošinského naivného divadla pani Kataríne Kolníkovej k storočnici jej narodenia. Pošta pani Kolníkovej je filmovým zostrihom korešpondencie medzi pani Kolníkovou, ktorá komentuje situáciu v nebi a Stanislavom Štepkom, hodnotiacim udalosti súčasného sveta. Dvojka ju zaradila do vysielania na Veľkonočnú nedeľu o 20.10 h.

Počas veľkonočného víkendu nebude vo vysielaní Dvojky chýbať ani hudba. V sobotu o 22.55 h sa diváci môžu tešiť na premiéru koncertného záznamu Mosty Gesharim: EWA FARNA z Liptovského Mikuláša. Veľkonočná nedeľa bude patriť vážnej hudbe a premiére koncertu Carmina Burana o 22.50 h. Takmer 200 umelcov sa stretne na jednom pódiu v mimoriadnej produkcii pod holým nebom a ponúkne dielo skladateľa Carla Orffa, ktoré patrí k monumentálnym počinom hudby 20. storočia. Výnimočný koncert, ktorý ocenia hudobní znalci a aj tí, ktorí sa s vážnou hudbou iba zoznamujú, zaznie v podaní Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu pod taktovkou šéfdirigenta SOSR Ondreja Lenárda, Slovenského filharmonického zboru, Bratislavského chlapčenského zboru a sólistov.

Večer Veľkonočného pondelka bude patriť dvom zahraničným filmovým premiéram. O 20.15 h odvysiela Dvojka filmový záznam predstavenia legendárnej rockovej opery kráľa hudobného divadelníctva Andrewa Lloyd Webbera Jesus Christ Superstar, po ktorom sa diváci môžu tešiť na komediálnu drámu ocenenú štyrmi Oscarmi – Birdman so začiatkom o 22.00 h.

Rozhlasové stanice RTVS

Rádio Slovensko každý deň počas veľkonočných sviatkoch v skorých ranných hodinách ponúkne Zamyslenie, v prúdovom vysielaní sa bude venovať významu sviatkov. Na Veľký piatok po 8.00 h bude hosťom Štefana Chrappu rímskokatolícky kňaz Milan Bubák a na Veľkonočnú nedeľu gréckokatolícky duchovný Milan Diheneščík. Po 9.00 h nasleduje prenos sv. omše z Katedrály sv. Františka Xaverského v Banskej Bystrici, ktorú celebruje banskobystrický diecézny biskup Mons. Marián Chovanec. O 11.50 h odvysiela Rádio Slovensko pápežské požehnanie Urbi et Orbi z Vatikánu. V pondelkovom Dobrom ráne, Slovensko! s Petrou Bernasovskou a Richardom Dedekom čaká poslucháčov živý prúd informácií potrebných na veľkonočné prebudenie a počas dňa aj Veľkonočné miniatúry – mikropoviedky súčasných slovenských spisovateľov Silvestra Lavríka a Laca Keratu, inšpirované atmosférou Veľkonočného pondelka, ktoré čítajú moderátori Rádia Slovensko. Pripravená je aj rozhlasová adaptácia hry Stanislava Štepku Nesladím s podtitulom Veselá balada o šťastí, ktorá sa pokúša odpovedať na otázku, čo nás robí v živote šťastnými.

Rádio Regina Západ odvysiela na Veľký piatok o 9.05 h Slávnostné Služby Božie z Petržalky, káže Generálny biskup ECAV Ivan Eľko. Popoludní je pripravených viacero premiér. Od 15.05 h to bude publicistické pásmo Kufor plný ťažkostí o terapeutickej skupine na západnom Slovensku, kde si ľudia vzájomne pomáhajú riešiť životné problémy. Ako pomáha  viera v Boha, v seba,  vo vlastné sily, vzájomná pomoc – pomoc blízkych  a rodiny. Od 16.05 h je pripravené publicistické pásmo Za tajomstvami umenia rozhlasového rozprávania, spomienka na Františka Obžeru, autora mnohých relácií pre deti dospelých, humorných pásiem i gramoplatní cez prizmu spomienok jeho manželky. V pravidelnom víkendovom cykle Rádio Regina deťom o 17.30 h odznie premiéra rozprávky Václava Šúplatu pre malých aj veľkých Všetko zlé je na niečo dobré. Večer o 19.00 h je naplánovaná premiéra publicistického pásma Za duchovnými klenotmi Ukrajiny. Priblíži pozoruhodné ukrajinské kláštory a drevené chrámy prepojené s nevšednými príbehmi niektorých duchovných osobností spojených o osudom Ukrajiny – spomienka na Milana Šášika, mukačevského eparchu zo Slovenska, Teodora Romžu – mučeníka odvlečeného NKVD, a sv. Amfilochija – prezývaného svätý Charbel Ukrajiny. Na Bielu sobotu aj Veľkonočnú nedeľu od 8.05 h sú pre najmenších pripravené premiéry rozprávok Snehový kráľ od Dominiky Madro a Dobrodružstvá prašiškriatka Celestína od Petra Karpinského. Na Veľkonočný pondelok o 16.05 h ponúkne Rádio Regina Západ rozprávanie zakladateľa slovenského šermiarstva Petra Kozu s názvom Nie je mečovanie ako mečovanie. Spomínať bude na jeho začiatky, prácu v televízii i na mnohých kaskadérskych projektoch, na výrobu rekvizít a kostýmov, zakladanie šermiarskych skupín i o historickom varení a stolovaní.

Rádio Regina Stred ponúkne poslucháčom premiérovo dva fíčre. Na Veľký piatok o 15.05 h to bude Rebel Janko Kráľ; pripomenie ním 200. výročie narodenia jedného z najvýznamnejších básnikov slovenskej literatúry. Na Veľkonočný pondelok o 15.05 h sú pripravené Rukopisy spod Kráľovej hole, venované 100. výročiu narodenia Kláry Jarunkovej, slovenskej prozaičky a autorky literatúry pre deti a mládež, ktorej podľa odborníkov patrí označenie svetová. Prúdové vysielanie publicistických relácií Rádia Regina Stred zaplnia zvykoslovné príspevky o trávení Veľkej noci v regiónoch, nebude chýbať sviatočné slovo zástupcov cirkví ani tipy na prežitie sviatkov v prírode stredného Slovenska.

Rádio Regina Východ si počas sviatkov pripomenie 95. výročie začiatku rozhlasového vysielania z Košíc. Na Veľký piatok o 13.05 h sú pripravené Ozveny zašlých partitúr z Košíc, relácia o hudobných rozhlasových programoch, Košickom rozhlasovom orchestri a hudobnom živote na východe Slovenska zacielená predovšetkým na obdobie začiatkov pravidelného rozhlasového vysielania z Košíc. Počas veľkonočných sviatkov zároveň pripravili reprízy najstarších rozhlasových rozprávok z produkcie štúdia i nedeľňajšiu premiéru najnovšej pod názvom Dobrodružstvá prašiškriatka Celestína od Petra Karpinského. Od 14.05 h odznie pásmo Neznáme postavy Krížovej cesty. Na Bielu sobotu od 14.05 h ponúknu rozhovory s kňazmi, ktorí slúžili v uplynulých dňoch na hranici s Ukrajinou, a o 15.05 h pásmo o rukopisoch z Mŕtveho mora Kumránske zvitky. V nedeľu o 7.30 h si poslucháči Rádia Regina Východ budú môcť vypočuť prvú rozhlasovú rozprávku z r. 1929 Vodníkova Hanička. Na Veľkonočný pondelok o 14.05 h je v programe pásmo Králi výšin a sokoliari; priblíži sokoliarstvo, zapísané vlani ako 8. slovenský prvok do zoznamu UNESCO.

Rádio_FM sa počas Veľkonočných sviatkov bude venovať filmu Belfast, ktorý je o. i. aj o Veľkonočnej dohode, ktorou sa v roku 1998 ukončil dlhoročný násilný konflikt v Severnom Írsku. Ľahšou témou bude Lesk a bieda špenátu o omyle s desatinou čiarkou o obsahu železa v ňom. Pripravená je aj anketa s hudobníkmi o tom, či dodržiavajú veľkonočné tradície.

Rádio Devín na Veľký piatok o 9.00 h v Krajine duše prinesie pohľady na ľudské hodnoty, sviatky ticha a radosti optikou osobných osudov priamo z ukrajinskej hranice. O 14.00 h je pripravená premiéra rozhlasovej hry Slnko v temnotách o životnom príbehu klerika Janka Havlíka, mladého angažovaného katolíka, ktorý chcel byť lazaristom a túžil ísť na misie; v 50. rokoch bol obvinený z vlastizrady a odsúdený na práce v uránových baniach. O 15.00 h nasleduje fíčer Kameň mudrcov z apokryfov Karla Čapka. Na Bielu sobotu na poludnie je zaradený fíčer Gabriely Horečnej Tvoja obeť nebola márna; listovanie dejinami a príbehy o obetách a obetovaní sa priblížia tento fenomén v rôznych podobách až po súčasnosť. Na Veľkonočnú nedeľu o 7.00 h bude Krajina duše venovaná spisovateľovi Rudolfovi Dobiášovi. Od 18.00 h je pripravený fíčer Táne Kusej Na to som celý život čakal o komunistami perzekvovanom prof. Okálovi. Na Veľkonočný pondelok o 15.00 h je zaradená Hra o svätej Dorote Daniela Pastirčáka. Bohatá hudobná ponuka rôznych žánrov je pripravená na všetky sviatočné dni. Na Veľký piatok o 10.00 h odznejú Jánove pašie švédskeho skladateľa Svena-Davida Sandströma. V Hudobnej skladačke o 16.00 h zaznejú veľkonočné diela neskorej renesancie, baroka a klasicizmu. O 19.00 h ponúkne Rádio Devín svojim poslucháčom Gesualdove Responsoria, kritikou vysoko hodnotenú nahrávku súboru Graindelavoix. Musica slovaca o 23.00 h bude patriť dielam Romana Bergera. Na Bielu sobotu o 18.00 h si poslucháči budú môcť vypočuť hudobný fíčer Etely Čárskej …a tretieho dňa vstal z mŕtvych. O 19.00 h zaznejú Matúšove pašie Johanna Christropha Rotheho, ktoré mali premiéru pred 25 rokmi. Ďalej sú pripravené Pašiové motetá Reinharda Kaisera a Veľkonočná vigília Orlanda di Lassa. Na Veľkonočnú nedeľu o 15.30 h sa poslucháči môžu tešiť na Veľkonočný kaleidoskop s dielami orchestrálnej i komornej hudby minulých aj súčasných autorov. Symfonické diela venované Veľkej noci a vítaniu jari zaznejú aj v relácii Ars musica na Veľkonočný pondelok o 10.00 h.

Veľkonočný program Radia Slovakia International bude vo všetkých redakciách v znamení solidarity s Ukrajinou“. Jednotlivé redakcie pripravujú aj ďalšie autorské materiály:
Anglická redakcia priblíži ako Veľkú noc slávi medzinárodná komunita na Slovensku, aj v  súvislosti s rastúcou komunitou utečencov. V súvislosti s oblievačkami redakcia pokračuje v cykle Voda a mlyny.
Nemecká redakcia pripravuje rozhovor s historikom a etnológom Kamilom Sládekom a s Ľubicou Voľanskou z Ústavu etnológie a sociálnej antropológie SAV o tradíciách Veľkej noci na Slovensku. Taktiež rozhovor s teatrologičkou Stanislavou Matejovičovou o veľkonočných pašiových hrách v minulosti a dnes.
Francúzska redakcia – veriaci Evanjelickej cirkvi považujú Veľký piatok za najvýznamnejší sviatok. Čo znamená pre kresťanov na Slovensku ? Prečo je na Slovensku štvrtok Zelený, piatok Veľký a sobota Biela? Návšteva chránenej dielne „Vstúpte“. Ako sa pripravujú zamestnanci dielne na tento najväčší cirkevný sviatok v roku?  Španielska redakcia – študenti Bilingválneho gymnázia v Novom Meste nad Váhom sa zamyslia nad tým, ako sú vnímané veľkonočné tradície medzi slovenskými tínedžermi? Protirečia si slovenské tradície so súčasnými “liberálnymi“ trendmi? Ruská redakcia odvysiela, okrem iného, rozhovor s herečkou, spisovateľkou Milkou Zimkovou: Veľká noc na Šariši a poslucháčom priblíži, ako oslavujú Veľkú noc slovenskí Rusíni. Krajanská redakcia – kraslice a tradičné motívy modranskej majoliky, zapísanej na zoznam reprezentatívneho kultúrneho dedičstva na Slovensku. Nečakaný a unikátny objav stredovekých pašiových výjavov – „stredovekého komixu“ v Kostole narodenia Jána Krstiteľa v Modre. Veľká noc v slovenskom svete – sviatky v živote Slovákov v zahraničí.

Pestrú veľkonočnú programovú ponuku pripravili aj internetové rozhlasové služby RTVS. 
Rádio Litera na veľkonočný týždeň pripravilo tému pod názvom: „V ústrety životu s Rádiom Litera“. Vo vysielaní sa objaví literárna klasika, ktoré dej vrcholí vo veľkonočnom čase, ako napríklad v hre Romaina Rollanda Peter a Lucia, či v diele Jána Hrušovského Pompiliova Madona, keď si žobráka Pompilia povoláva do svojho náručia Matka na Kvetnú nedeľu. Poslucháči sa budú môcť započúvať aj do biblických príbehov Jozefa z Arimatie z pera Vladimíra Hurbana-Vladimirova, či zažiť dilemu morálky, ťažkej choroby v rozhlasovej hre Friedricha Christiana Hebbela Mária Magdaléna. Z prozaických diel zaznie text Marianny Komorovej: Mesiáš (Ježiš Kristus) a cez rozhlasové pásmo Marcela Hanáčka predstavíme biblickú postavu Piláta.

Rádio Junior bude mať počas Veľkej noci „Týždeň (života) pod hladinou“, ku ktorému sa pridajú rôzne veľkonočné príbehy. Uvedie napríklad rozprávku talianskeho spisovateľa Gianniho Rodariho Kozmické kuriatko, ktorá sa odohráva na Veľkú noc. Už samotný tematický týždeň, odkazujúci na vodu, evokuje jednu z podôb osláv Veľkej noci a objavia som v ňom aj niekoľkí vodníci či Dunajská kráľovná Márie Ďuríčkovej, od ktorej zaznejú aj rozprávkové hry Zuzana a vodník a Mokrý Ďurko.

Rádio Pyramída ponúkne vo svojich programových blokoch to najlepšie a najzaujímavejšie z archívu Slovenského rozhlasu, aby čo najvýstižnejšie priblížilo najväčšie kresťanské sviatky a zároveň sviatky jari. Do programového bloku zameraného na folklór zaraďujeme pásmo zvykov, ktoré sa viažu na Veľkonočné obdobie, do publicistiky relácie s témou duchovný rozmer Veľkej noci a do klasickej hudby fíčer o liturgickej hudbe v rôznych historických obdobiach.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. neviete prečo klamu RTVS hovorili že od 1aprila 2022 naspäť bude aj trojka klamú vždy

 2. Hokej repre 18 dnes začal turnaj v Piešťanoch. Dá sa to niekde pozrieť? Hoc aj stream. Redakcia keby otvorila diskusiu o športových prenosoch. Prehľad vysielania športových staníc cez víkend je dobrý.

 3. Kedy už konečne vrátia rstv 3 už nikto nie je zvedavý na tie pravdivé overené správy

  1. Nikto nie je zvedavý na vykopávky na Trojke. Sledovanosť dlhodobo 0,5-0,7%. Zdroj (pravdivý a overený!) – PMT/Kantar media.

 4. Hugo vďaka. Tú možnosť diskusie k športovým prenosom by to však určité chcelo aj pre budúcnosť.

 5. Co keby ste vratili TROJKU a tu 24. si niekam… viete co!!!!

  1. Presne tak.
   Zaujímavé je, že pri niektorých článkoch nie je povolená diskusia.

  2. Pretože pri každej zmienke o Ukrajine sa odbavujú dezoláti, preto sú niektoré diskusie uzavreté.

 6. Trojka bol top kanál do nástupu :24, už som :24 vymazal zo seting, ak sa vráti :3 bude späť 😉

 7. Trojka chýba na tie sprostosti na spávach sa už nedá pozerať.

 8. Kto im verí……
  Skúste si objednať sat kartu už 6 mesiac čakám a evidujeme žiadosť, na urgenciu.
  Najskôr keci že sa mení poskytovateľ a teraz čakame na karty…
  Slovakistan

  1. Akú kartu, žaluďového dolníka? Keď niečo píšeš, tak nech to má hlavu a pätu.

  2. RTVS darovala všetky karty Ukrajincom. Čaká sa na dodávku nových kariet, údajne prvý polrok 2022. Takže za 2 mesiace začne distribúcia. Zatiaľ využívať dvb-t, net alebo Fotelku.

  3. Tá Fotelka na frevenciii 11 290 stále mi seká,11 230 ide v pohode.

  4. @ Zsolty 2

   Môžeš mať v okolí trasu mobilného operátora na GHz a tá ruší frekvenciu…

 9. Pred tým mi to išla aj frekvencia 11 290 a od dneska prešli programy Fotelky ČT 24 a ČT D/ČT art z HD na SD na SD vysielanie na frekvencii 11 230.

 10. Satelit nepotešil si ma,máš asi pravdu,neďaleko odo mňa spustil nedávno mobilný operátor vysielač a čo teraz,tak na frekvenciu 11 290 ghz už mi programy budú asi stále sekať a opravujem sa, programy ČT z HD na SD prešli Fotelky na 11 230 ghz.

  1. Skusil by som nastavit skew. Teda pootacat Lnb podla signalu. Mne to pomohlo.

  2. Už som 2 týždne skúšal naozaj všetko,ostatné frekvencie mi perfektne idú,len tá 11 290 mi seká neustále.

  3. @ Zsolty 2

   Kamarát je antenár a v niektorých lokalitách nevie spracovať (čierny obraz resp. štvorčekovanie) napr. signál z Antiku z transpondéra, kde je TA3… A na meráku mu ukazuje rušenie na danej frekvencii. V iných mestách mu rušia zasa trasy CO2 alebo Pomaranča. Najhoršie je, keď chcú v paneláku do STA príjem cez SAT a nie je to možné, musí sa hľadať iný operátor… Nechápem ako môžu ísť trasy mobilných operátorov v rovnakom pásme a na rovnakých frekvenciách ako idú zo satelitov…

  4. @Zero:

   Nevieš na akom čísle má byť pootočený konvertor, aby išli na východe Slovenska z Astra 19,2°E stanice N24 Doku a Sport 1? Lebo Eurorsport a ďalšie mi idú, ale Sport 1 kockuje a N24 Doku len čierny obraz.

  5. Zsolty 2 @ existujú LNB s 1800MHz LTE filtrom. Neviem, či to pomôže, lebo rušenie môžeš chytať po celej MF trase vrátane samotného prijímača, ale za pokus to stojí. Hlavne, keď pri nákupe cez e-shop môžeš tovar vrátiť.

  6. Signal @ asi máš len nepresne nastavenú parabolu a treba ju jemne doštelovať. Ale fakt jemne. A možno ti pomôže tento web: dishpointer.com

  7. SATELIT @ je to kvôli fyzikálnym limitom. Mobilné siete potrebujú frekvencie, ktoré sa dobre šíria, prenikajú cez prekážky, ako sú steny domov a dajú sa prijímať malými anténami, ktoré sa vmestia do mobilu. A satelitné rozvody potrebujú dostatočnú šírku pásma vo frekvenčnom rozsahu, v ktorom má bežný koaxiál prijateľný útlm (<3 GHz). A zhodou okolností sa to takto prekrýva.

  8. @ RDX:

   Ale ja nepíšem o rušení signálu 4G, 5G medzi anténami BTS-iek a mobilmi, ale o GHz trasách – to sú tie biele bubny – pojítka medzi vysielačom BTS napr. v meste a hlavným bodom napr. vysielačom na kopci, kde sú ďalšie pojítka, ktoré spájajú trasy BTS-iek v meste. A medzi týmito pojítkami musí byť priama viditeľnosť a tieto pojítka idú na GHz a rušia satelitný signál. Sú to rovnaké pojítka (ale menšie) ako pri TV a R trasách – tie bubny sú napr. na rádioreléovej veži na Štrbskom Plese (tam sú tie bubny obrovské).

  9. SATELIT @ Aha, myslíš mikrovlnné dátové spoje. Ale to je extrémne nepravdepodobné, že rušenie pochádza odtiaľ. Teoreticky to možné síce je, lebo hoci sa pre tieto spoje používa široký diapazón frekvencií od tuším 3,5 do 80 GHz, vrátane 10,7-11,7 GHz, čo zasahuje do satelitného Ku downlinku, tak tieto mikrovlnky využívajú malé výkony a predovšetkým veľmi úzky lúč, typicky s rozbiehavosťou 1 stupeň, v najhoršom prípade 3 st. A keďže je to point-to-point spoj v línii priamej viditeľnosti, parabola musí byť namierená tak, aby jej nič nestálo v ceste a pri tak úzkom lúči signál MW spoja len veľmi ťažko zasiahne sat. TV lavór na nejakom dome. Úplne vylúčené to síce nie je, ale ako vravím, veľmi nepravdepodobné. Oveľa častejšie sú prípady, keď žiarenie z BTS, u nás väčšinou 1800 MHz LTE, ruší MF signál, ktorý posiela (už po konverzii zo sat. nosnej frekvencie) LNB koaxiálom do prijímača (v rozsahu 950-2150 MHz).

  1. Tak mi dodatočne napadlo, že TP 11,290 GHz zodpovedá v MF 1540 MHz a nie 1800. To by mohlo byť už 5G. Pozri si dobre parametre tých LNB s LTE filtrami, snáď sú také, čo filtrujú širší rozsah LTE kanálov (900~2100 MHz).

Komentáre už nie sú povolené.