Reklama

TA3 HD v ponuke Plustelky

Terestriálna platforma Plustelka dnes zaradila do ponuky slovenskú televíziu TA3 HD (HD/MPEG-4). Spravodajský kanál bude štandardne dostupný všetkým predplatiteľom terestriálnej služby od základného balíka Plustelka Štandard. Vysielanie televízie si môžu klienti naladiť prostredníctvom druhého celoplošného multiplexu (MUX 2). Pôjde vôbec o prvý platený televízny program, ktorý bude súčasťou tohto celoplošného multiplexu. Doteraz boli vždy jeho súčasťou totiž iba nekódované programy, ktoré si za distribúciu platili.

Towercom šíri TA3 HD v kompresnom formáte H.264 (MPEG-4). Počas písania správy vysielala stanica s rozlíšením 1920×1080 px a dátový tok dosahoval priemerne 3,8 Mbps. Vysielanie bolo najskôr šírené voľne, k zakódovaniu systémami Irdeto a CryptoGuard došlo až po niekoľkých minútach.

TA3 je prvá spravodajská televízia, ktorá na slovenskom trhu pôsobí od septembra 2001. Najskôr šírila svoje vysielanie voľne, k prechodu na platený model pristúpila na základe vlastného rozhodnutia. Spomeňme, že TA3 vysiela voľne do takmer celej Európy vďaka družici Astra 3B (23,5°E) a to v rokoch 2005 až 2019. Rovnako bola šírená voľne aj DVB-T a to od roku 2013 do 2020.

Aktuálnu ponuku šírených staníc v DVB-T/T2 môžete nájsť v sekcii Vysielače.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

  1. To ich s tej biedy nevytrhne, ponuka stále slabá a aj pokrytie

 1. Asi v 7:45 vypnuto info a jen černá obrazovka. Přesně v 8:00 plně spuštěno, bylo to FTA a v 8:20 to už bylo zakódonané.
  Jinak datový tok je pevný 3,775 (+/- 15) Mbit/s. Zvuk byl tuším 192 kbit/s (po zakodovaní ho už STB neměří).

  1. For Zdeněk: U mňa bol oznam až do spustenia..K37 Laskomer – Banská Bystrica. Spustili to asi 15 sekúnd po ôsmej.

 2. Už aj tak to je dalšia hanba Slovenska s pravidla Spravodajske tv maju byt širene volne.Na celom svete i satelitne najdete pustene nekodovane spravodajske programy BBC News,Sky News Uk,Arabia,N24 N-tv a dalšie.Ano cely ten baliček od Sky Tv Uk je plateny,ale spravodajsky program ide volne.Otazne je prečo kodovane ked i Cesky a Polsky susedia širia cez DVBT 2 Spravodajske programy volne TVP Info,Ct24 a CNN Prima News a čo bolo počut v dohladnej dobe by mala spusti Ceska Tv Nova sit kanal Nova 24 volne v Ceskom 23 Multiplexe.

  1. Tak napr. americké Fox News (Trumpova TV) nemáš nikde voľne na satelite. Pokiaľ viem.

 3. Už to ide, pekne v hd.Som rád že vypli Lux sd. Hd je už štandard.

  1. @ Prengo Al :

   Je správné že vypnuli Lux v SD a nechali ju jenom v HD. Problém je ale ten že Lux HD je v DVB-T 2 v Muxu 1. Když je to FTA stanice tak se měla přesunout do Muxu 2 (TA3 měla být nově v Muxu 1 na pozici současného Lux DH) kde by byla nadále v HD ale v původním DVB-T jako je nyní jednotka HD v Muxu 3. Televizory které schopny příjmu HD stanic v H264/MPEG-4 v původním DVB-T jsou v prodeji už asi 12 roků. Kdo chce přijímat stanice z Plustelky tak jednoznačně musím vlastnit zařízení DVB-T2 a nevidím jediný kdo chce přijímat stanice RTVS v HD společně s LUX HD a vlastní už zařízení pro příjem HD při původním DVB-T aby si nově pořizoval zařízení pro DVB-T2.
   Zrovna tak z Muxu 1 vyřadit Dvojku HD s Trojka HD a přesunout je do veřejnoprávního Muxu 3 a následně z Muxu 3 definitivně vyřadit Jednotka SD, Dvojka SD a Trojka SD. Rozhlas od RTVS který celkově zabírá 2.368 Mbit/s byl přesunul do Muxu 2 třeba místo promokanálu Plustelky který celkově včetně zvuku zabírá 2,1 Mbit/s pokud by tam ještě nebylo těch volných 2.368 Mbit/s.
   Do Muxu 3 v původním DVB-T se bez problému bez rozhlasu vejdou až čtyři HD stanice s průměrným datovým tokem videa asi 3,8 Mbit/s.

  1. Lieky by teoreticky aj mohli byť zadarmo (aspoň niektoré), keby sa na ich obale nachádza nejaká reklama.

 4. Lebo elektrina a voda sa dajú porovnávať so subjektom, ktorý generuje obrovské zisky z reklamy. OMG.

 5. Ja som rada keď je Ta3 aj kodovaná ale aspoň niečo pridali každý program je plus aby si každý mohol vybrať podľa svojho gusta.Netreba len nadávať!

  1. Stano aj tak platíš rovnakú cenu ak máš Plustelku.A iba je výhodné keď je tam o jeden program viac.A nie je tam len spravodajstvo ale aj o automobiloch a tiež dokumentárne relácie

  1. jana
   a to ste si vycucala z prsta alebo máte len pocit?
   a viete to že TA3 pozerali aj pred pandémiou ?
   to že je tu toľko príspevkov je aj preto že TA3 je sledovaná aj keď je to hlásna trúba SaS

  2. Politika nás neprestane zabávať aj po pandémii, takže sledovať TA3 sa budeeee 🙂

  3. Faktom je, že TA3 mala pred pandémiou podiel na trhu cca 2% a aktuálne je na úrovni asi 6%. Čiže naozaj sa dá predpokladať, že po skončení pandémie klesne sledovanosť aj o 50%.

 6. Nova Sport 1 HD (MUX 1) by mohli prehodiť s JOJ Cinema HD (MUX 4), boli by tak pokope športové kanály a kanály JOJ.

 7. tak isto by maly byť pokope kanály stv1 -stv2 -stv3 v jednom multiplexe.

  1. Aj TA3 by mala byť v MUX 4, kde sú kódované Markíza, Doma, Dajto, kvôli transmodulátorom v spoločných anténach, hoteloch atď. Lebo transmodulátor pre odkódovanie má len jeden tuner.

 8. Avis,čo ma regionálny vysielač z Lučenca je zase bez signálu,aspoň teraz večer,mimochodom čo má Plustelka,vraj promo kanálov sport 2 a sport 1,už je koniec mesiaca a žiadne promo sport 1 v marci nebolo…?

  1. Presne toto som chcel napísať, že bol tu článok, že v marci bude aj Sport 1 Promo a nebol…

Komentáre už nie sú povolené.