Reklama

RÚ: Niektorí diváci zaznamenali zhoršenie kvality televízneho príjmu

Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) zaznamenal v posledných dňoch väčšie množstvo sťažností na zhoršenie televízneho príjmu. Podľa regulátora sa jednalo najmä o divákov zo severného a východného Slovenska. „Obraz im začal „štvorčekovať“, „mrznúť“ a zvuk bol prerušovaný, akoby „sekal“. Časť divákov toto vyhodnotila ako rušenie príjmu,“ informoval médiá RÚ.

RÚ v takýchto prípadoch odporúča najskôr skontrolovať, či si diváci problém nechtiac nespôsobili sami, alebo vzniknutý problém nezavinila sila prírody. Ak problém pretrváva aj naďalej, tak ďalší postup je závislý od toho, či televízny divák využíva služby operátora, t. j. služby retransmisie, alebo terestriálne, t. j. pomocou antény nasmerovanej na televízny vysielač.

V prípade terestriálneho príjmu môže v zimnom období ťažký sneh a ľad poškodiť zvod antény. Dokáže „obaliť“ anténu a zhoršiť jej vlastnosti. Niekedy stačí len zbaviť anténu snehu a ľadu a príjem je opäť v poriadku. Ak problém pretrváva, tak zhoršenie kvality príjmu môže divák nahlásiť RÚ. Ten potom vyhľadá zdroj rušenia príjmu a uloží prevádzkovateľovi zariadenia, ktoré spôsobuje rušenie, vykonať nápravu.

V prípade, že televízny divák využíva služby retransmisie, tak poruchu nenahlasuje už priamo na RÚ, ale svojmu poskytovateľovi, ktorému za služby platí.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

 1. Zdravím.

  Pre informáciu.
  Zaznamenal som zhoršenie kvality prijímaného signálu v dvb-t, MUX 3. Sila signálu je 100%, jeho kvalita je kolísavá od 0% skokovo po 100%. Jedná sa o programy v MUX 3, RTVS 1,2,3 a RTVS 1HD. Signál prijímam z vysielačov Poprad-Hranovnica, 42 kanál a Poprad-Kráľová hoľa, 42 kanál. Anténa klasické PL sito s pred zosilovačom, umiestnená v KK sídlisko sever. Je to možno tým, že MUX 3 je vysielaný z oboch uvedených vysielačov na tom istom kanále a tej istej frekvencii? Neviem. Je to len úvaha, nie som profík. Vysielanie na MUX 2 je o.k. Jedná sa len o dvb-t, nie o dvb-t2 príjem.

  1. Pri problémoch s SFN sieťou (rovnaký kanál z viacerých vysielačov) sa odporúča namiesto širokopásmovej antény SITO (širší uhol príjmu) použiť kanálové smerové YAGI antény (užší uhol príjmu a lepšia smerovosť) a ak je možné nepoužívať predzosilňovače, len obyčajný symetrizačný člen v anténnej krabičke a obyčajnú koncovku bez elektrického adaptéra. Kanálová YAGI anténa: i.iinfo.cz/urs/yagikanalova-123805796760638.jpg

  2. Jak psal předešlí, je to spíše daný sítem, chytá to signál z více směru a proto se to na SNF síti může mlátit. Směrová anténa by to měla vyřešit. Měl sem taky síto, dělalo mi to u České Televize to samí, stejný problém. Koupil sem si směrovku anténu a vyřešeno vše. Chytám úplně všechny muxy a kvalita všude 100%

  3. Odporúčam anténu ISKRA jednosmernu pasívnu alebo aktívnu so zosilňovačom. Porad sa odborníkom na DVB-T

  4. Odporúčam ako pietro62 mám aj ja ISKRU DVB-T anténu P-28 G/SWITCH so zosilovačom 9dB/25 dB nedám dopustiť na ňu! Keď je silný signál vypnem napájanie keď je slabší tak zapnem.Antena má zabudované nejaké relatko môže byť aj aktívna alebo pasívna .Naozaj dobrá anténa.

 2. Tento problém je stále na prelome zimy / jari (keď začne silno mrznúť a keď sa mierne oteplí) a môže to byť spôsobené namŕzajúcim snehom – odrazy od kopcov.

 3. Môžem potvrdiť-včera 18.2.21 počas celého dňa zhoršenie príjmu MUX4 z vysielača Handlová-Bralová skala k.29,príjem v Prievidzi. Časté zamŕzanie obrazu, ostatné muxy v pohode bez zmeny.

  1. Aj včera vysielač K22 Prešov – Šibená hora MUX 4 kvalita padala až do rozkockovania obrazu resp. trhy obrazu – farebný filter.

 4. Na rovinu: výkony väčšiny dvb-t vysielačov sú žalostne slabé.

 5. Aj Krížava kanál 30 blbne už pár dní.Ostatné muxi v pohode

  1. Pozorujeme chyby v obraze hlavne 4.mux -už pár dní, pri nezmenenej sile a kvalite signálu.Chyba je pravdepodobne v distribúcii signálu Towercomu a nie u koncového užívateľa.

 6. Zhrniem to:
  DVBT na Slovensku je problem v kazdej lokalite.

  1. presne tak stoji to cele zaprd uz od zaciatku s tym problem, najskor mi ti idioti nepovedali ze treba otocit antenu z vertikalu na horizontal…hlavne ze mi na poradenskej linke kazali resetovat a znovapreladovat a ine idiotiny. teraz z domu vidim na kopec nad mestom kde je vysielac a aj tak to poriadne nejde, bud nejdu jojky, alebo zas rtvs..vzdy nieco kockuje…a uplne najlepsie to ide, ked to otocim na kopec na opacnu stranu o 180 st od vysielaca…

  2. RU by uz konecne mal „somrakom“ z Towercomu vysvetlit, ze v susednych statoch ako v Polsku, CR a v Madarsku ma niekolko desiatok tv a rozhlasovych stanic FTA cize zdarma ich siria a dosahuju 100 % kvalitu dosahu a obrazu !!! A u nas v zakladnom Muxe nie je ani dokopy ani 10 tv stanic !!! Hanba v takych Cechach je zdarma 57 televiznych a rozhlasovych stanic !!! A stanice Novy Primy a a JOJ su zdarma !!! A unas ani Markiza anmi TA3 a a na vychode v MUXE 1 ani regionalne !!! Mohli by sa na to aj poslanci cez parlament konecne na tu politiku DVBT v rezii Towercomu poriadne pozriet…

 7. Ja prijímam TV signál cez optiku t komu, tiež mi začal zamrzat obraz, už som upovedomí centrum t comu, reagovali okamžite a popísal som im závadu. Začalo to v čase keď prístal rover na Marse. (je to smiesne,no je to tak).
  Potom to prestalo, ale niekedy to robí hlavne večer ak to bude pretrvávať, mam sa znovu ohlásiť u operátora. Nitra

 8. 21storocie a ešte stále tieto základne problémy. V dedinách sú optické káble po stĺpoch a o chvíľu to bude vyzerať ako v Ázii celé siete na stenách domov. Politické sľuby, a dlhé roky nič. DBt rádiový signál iba vo veľkých mestách. A analogicky zrušili bez zaistenia kvality a sily zo starých vysielačov.

 9. Janka lc: Z ktoreho vysielaca chytas DVB-T prijem ? Byvam v blizkosti vysielaca tam mam pasivnu antenu polske sito. Kamaratovi v Prahe som odporucal ISKRU pasivnu, chyta vsetky multiplexy.

  1. Prijímam s vysielača Banská Bystrica aDetva Javor na chalupe.A doma Lučenec Blatný vrch

 10. Ja som z okolia LC a vzdialený od vysielača cca od Towrecomu asi 10 km a chytam všetky 4 mux. bez problémov,kvalita aj intenzita ja na 100% a regionálny od Avisu,tiež je
  asi taká vzdialenosť, kvalita a intenzita je od 90 po 50 %,tiež ide bez problemov a dokonca mi idú aj maďarské muxy.

  1. Áno Janka lc ešte na začiatku roka opravili vysielač a funguje a tono, som písal približne okolo 10 kmm od vysielača bývam,nie presne že je to 10 kmm,ale viac,ale nenapíšem presne,že kde bývam.

  2. Mustafa ďakujem lebo teraz som na chalupe ale keď sa vrátim v sobotu domov tak to dám premenovať.A Local LC je v ponuke?

  3. Janka lc,Tv Locall nie je v ponuke a už asi ani nebude,akúrat pozícia po ňom zostala,nechápem prečo ju už nevymažú,keď už vyše roka na vysielači nevysiala.V ponuke sú na LC reg. vysielači 3 programy: Hronka HD,Noe HD a Romana.

 11. pre mustafa 10 km od vysielača nie je problém zo signálom.

 12. Mne prestala ísť RTVS 1.2.3. mám príjem z vysielača Javorina ostatné Joj joj+ atď. idú v poriadku nevie niekto poradiť kde je chyba

  1. Spustiť automatické ladenie,skontrolovať kabeláž,napájanie antény,adaptér,zosilňovač…opustiť anténu-prejsť na satelit,OTT,IPTV.

  2. A v akej lokalite to prijímaš a na akú anténu (SITO)? Mohol si to mať znásobené odrazom od kopcov, ale sneh sa roztopil…

 13. Prijímate niekto signál z vysielača Valašské Klobouky – Ploštiny a kde najďalej to ide?

Komentáre už nie sú povolené.