Reklama

V rakúskom celoplošnom DAB+ sa objavilo nové rádio, v miestnom multiplexe naopak dve skončili

V poslednom období došlo v rakúskych DAB+ multiplexoch k viacerým zmenám. Podľa našich zistení pribudla do celoplošného multiplexu DAB+ Austria nová komerčná rozhlasová stanica Welle 1 a prevádzkovateľ viedenského miestneho multiplexu naopak vyradil z ponuky stanice High Live Radio a Vienna HoodMusic.

Rádio Welle 1 bolo doteraz k dispozícii poslucháčom iba cez zopár FM vysielačov či cez internet. Vďaka DAB+ tak výrazne rozšíri svoju dostupnosť. K dnešnému dňu totiž pokrýva tamojší celoplošný DAB+ multiplex viac ako 80 % populácie.

Súčasťou rakúskeho celoplošného DAB+ multiplexu je k dnešnému dňu 12 rozhlasových staníc od komerčných vysielateľov (R.Maria, * 88.6 *, ENERGY, Stephans Klassik, ERF Plus, Rock Antenne, Technikum ONE, WELLE 1, KLASSIK RADIO, ARABELLA RELAX, Mein Kinderradio a Jö.live) a jeden dátový kanál (EPG). Nové rádio Welle 1 je šírené s dátovým tokom 72 kbit/s.

Po vyradení staníc High Live Radio a Vienna HoodMusic zostáva v ponuke viedenského miestneho DAB+ multiplexu, ktorý sa identifikuje v prijímacích zariadeniach ako CityMUX Wien II, aktuálne 13 rozhlasových staníc a jeden dátový kanál (EPG). Uvoľnenú kapacitu má v pláne využiť prevádzkovateľ na pridanie nových staníc, aktuálne už prebiehajú potrebné úkony.

Kompletný zoznam vysielačov aj s aktuálnou ponukou môžete nájsť v sekcii Vysielače, ktorú pravidelne aktualizujeme.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

  1. Stráca sa mi zmysel celého tohto digitálneho rádiá, s tými zúfalými dátovými tokmi mi to pripomína počúvanie rádiá na „stredných vlnách“. Jedine čo sa dá do kvality a aj obsahu počúvať je Technikum city. Dtto u nás, čo sa dalo ako tak počúvať bol sro1 so 128 kbs, teraz to znížili na 96, tak radšej počúvam FM. Smutné…

    1. Heh, asi Ti nedochádza, že nejde o mp3 kodek, ale o AAC. S 96 kbps má určite vyššiu kvalitu ako 128-160 kbps mp3/VBR a oveľa vyššiu oproti FM rádiu. Ak máš napriek tomu zlú kvalitu zvuku, poďakuj sa za to šuntovému DAC prevodníku v svojom DAB+ rádiu.

Komentáre už nie sú povolené.