Reklama

V českom DVB-T2 multiplexe 23 skončila TV NASA UHD

V susednej Českej republike bolo ukončené šírenie nekódovaného (FTA) programu TV NASA v UHD kvalite (UHD/H.265). Program, ktorý bol v ponuke tamojšieho celoplošného DVB-T2 multiplexu 23 mohli diváci sledovať od júna 2020. K odpojeniu programu došlo presne na nový rok 2021, náhradu za vyradenú stanicu divákom operátor zatiaľ neposkytol.

NASA TV zaradil operátor Czech Digital Group do DVB-T2 multiplexu v rámci pilotného vysielania. Stanica prinášala vo vysielaní programy v UHD kvalite a to nielen z Medzinárodnej vesmírnej stanice, ale aj zábery z vesmíru. Pokiaľ by diváci mali aj naďalej záujem sledovať program TV NASA. Môžu si ho naladiť prostredníctvom družíc Eutelsat Hot Bird (13°E) či Thor (0,8°W).

Aktuálne je súčasťou českého DVB-T2 multiplexu 23 osem televíznych a jedna rozhlasová stancica (Nova Cinema, NOVA, Tv NOE, Radio Dechovka, TV Barrandov, BARRANDOV KRIMI, KINO BARRANDOV, Seznam.cz TV, Nazivo). Kompletnú ponuku všetkých multiplexov, aj so zoznamom vysielačov, môžete nájsť v sekcii Vysielače.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

  1. Tak nejako ubuda UHD stanic. Od noveho roku skoncil aj UHD mux z Viedne 🙁 .. Nemate niekto info ci sa planuje obnovit?

    1. UHD v DVB-T/T2 nemá veľkú perspektívu, po digitálnych dividendách je zvyšná kapacita TV pásma na to príliš vzácna. Jeden UHD program zaberie miesto, ktoré by stačilo pre 3-4 FHD v HEVC, takže UHD bude v terestriáli skôr raritou, resp. ojedinelou technologickou demonštráciou. A prekvapivo ani na satelite, v IPTV a OTT distribúcii nie je toľko UHD staníc, ako sa pred pár rokmi čakalo, nejako to celé stagnuje.

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce nadávky, urážky, odkazy, politiku, ako aj tie, ktoré porušujú platné pravidlá a zákony, budú vymazané bez udania dôvodu.