Reklama

Slovinci spustili druhý celoplošný DAB+ multiplex, naladili sme ho už aj na Slovensku

Operátor RTV Slovenija spustil v poslednom období v Slovinsku deväť nových DAB+ vysielačov, ktoré majú šíriť druhý celoplošný multiplex. Ten mal pôvodne odštartovať už v auguste tohto roku no z dôvodu pandémie koronavírusu zmenil operátor termín na október.
Pokračovanie nižšie:

Vysielače druhého celoplošného multiplexu využívajú dve frekvencie. Na východe krajiny ho šíria vysielače na kanáli 12B (225,648 MHz), na západe krajiny to je kanál 12C (227,360 MHz).

Nový multiplex z východu krajiny bude možné prijímať, pri zlepšených podmienkach, aj na Slovensku. Podobne, ako je tomu v prípade prvého multiplexu. Mne sa to už podarilo v priebehu uplynulého víkendu v Zlatých Moravciach. V DAB+ multiplexe, ktorý sa identifikoval ako SLO DAB+ R2 E, boli šírené štyri programové pozície (MuxR2E Prvi, MuxR2E Val202, MuxR2E ARS a MuxR2E RSI). Všetky stanice vysielali s dátovým tokom 128 kbit/s. Nejedná sa však ešte o definitívne stanice, ktoré budú šírené v tomto multiplexe.

Slovinci majú aktuálne v prevádzke už tri DAB+ multiplexy, z toho dva sú celoplošné a jeden miestny. Prvý slovinský DAB+ multiplex, ktorý sa identifikuje aktuálne ako „SLO DAB+ R1“, je v prevádzke od roku 2016. Celkovo ho šíri 13 vysielačov, všetky využívajú kanál 10D (215,072 MHz). Multiplex obsahuje 19 rozhlasových staníc. Miestny multiplex v hlavnom meste má označenie „SLO DAB+ R3“. Funkčný je od apríla tohto roku. Poslucháči si ho môžu naladiť na kanáli 7D (194,064 MHz) v hlavnom meste Ľubľana a okolí. Aktuálne je v multiplexe šírená iba jedna rozhlasová stanica Radio Salomon.

Všetky slovinské DAB+ vysielače môžete nájsť v sekcii Vysielače. Pre slovenských lovcov signálu je najzaujímavejší najmä vysielač Maribor – Pohorje (kanály 10D a 12B).

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. A kvôli tomu v Taliansku blízko slovinských hraníc bol preladení DAB+ vysielač Porzus z 12C na 7C.

 2. A nových vysielačov je asi 7, pre západnú časť ešte neboli pravdepodobne spustené z piatich dva (Skalnica a Tinjan).

  http://www.wohnort.org/dab/slovenia.html

  1. DAB+ omrežje R2 obratuje od 12.10.2020.

   Zahod
   Radio Koper – Radiotelevizija Slovenija, javni zavod
   Radio Capodistria – Radiotelevizija Slovenija, javni zavod

   Vzhod
   Radio Maribor – Radiotelevizija Slovenija, javni zavod
   MMR – Radiotelevizija Slovenija, javni zavod

Komentáre už nie sú povolené.