Reklama

Slovinci spustili druhý celoplošný DAB+ multiplex, naladili sme ho už aj na Slovensku

Operátor RTV Slovenija spustil v poslednom období v Slovinsku deväť nových DAB+ vysielačov, ktoré majú šíriť druhý celoplošný multiplex. Ten mal pôvodne odštartovať už v auguste tohto roku no z dôvodu pandémie koronavírusu zmenil operátor termín na október.

Vysielače druhého celoplošného multiplexu využívajú dve frekvencie. Na východe krajiny ho šíria vysielače na kanáli 12B (225,648 MHz), na západe krajiny to je kanál 12C (227,360 MHz).

Nový multiplex z východu krajiny bude možné prijímať, pri zlepšených podmienkach, aj na Slovensku. Podobne, ako je tomu v prípade prvého multiplexu. Mne sa to už podarilo v priebehu uplynulého víkendu v Zlatých Moravciach. V DAB+ multiplexe, ktorý sa identifikoval ako SLO DAB+ R2 E, boli šírené štyri programové pozície (MuxR2E Prvi, MuxR2E Val202, MuxR2E ARS a MuxR2E RSI). Všetky stanice vysielali s dátovým tokom 128 kbit/s. Nejedná sa však ešte o definitívne stanice, ktoré budú šírené v tomto multiplexe.

Slovinci majú aktuálne v prevádzke už tri DAB+ multiplexy, z toho dva sú celoplošné a jeden miestny. Prvý slovinský DAB+ multiplex, ktorý sa identifikuje aktuálne ako „SLO DAB+ R1“, je v prevádzke od roku 2016. Celkovo ho šíri 13 vysielačov, všetky využívajú kanál 10D (215,072 MHz). Multiplex obsahuje 19 rozhlasových staníc. Miestny multiplex v hlavnom meste má označenie „SLO DAB+ R3“. Funkčný je od apríla tohto roku. Poslucháči si ho môžu naladiť na kanáli 7D (194,064 MHz) v hlavnom meste Ľubľana a okolí. Aktuálne je v multiplexe šírená iba jedna rozhlasová stanica Radio Salomon.

Všetky slovinské DAB+ vysielače môžete nájsť v sekcii Vysielače. Pre slovenských lovcov signálu je najzaujímavejší najmä vysielač Maribor – Pohorje (kanály 10D a 12B).

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

 1. A kvôli tomu v Taliansku blízko slovinských hraníc bol preladení DAB+ vysielač Porzus z 12C na 7C.

 2. A nových vysielačov je asi 7, pre západnú časť ešte neboli pravdepodobne spustené z piatich dva (Skalnica a Tinjan).

  http://www.wohnort.org/dab/slovenia.html

  1. DAB+ omrežje R2 obratuje od 12.10.2020.

   Zahod
   Radio Koper – Radiotelevizija Slovenija, javni zavod
   Radio Capodistria – Radiotelevizija Slovenija, javni zavod

   Vzhod
   Radio Maribor – Radiotelevizija Slovenija, javni zavod
   MMR – Radiotelevizija Slovenija, javni zavod

Komentáre už nie sú povolené.