Reklama

Miestny DVB-T vysielač v Trnave sa bude v tomto týždni prelaďovať

Divákov v krajskom meste Trnava a jeho blízkom okolí čaká v tomto týždni prelaďovanie. Tamojší miestny DVB-T vysielač, ktorý šíri aktuálne programy TV Romana, Spartak TV (iba programová pozícia), TV Noe HD a MTT HD na 49. kanáli (698 MHz), bude preladený na nový vysielací kanál. Vysielač je nutné preladiť z dôvodu uvoľňovania frekvenčného pásma 700 MHz (49. až 60. kanál). Frekvencie z tohto pásma sa budú totiž v blízkej budúcnosti využívať najmä na budovanie mobilných sietí piatej generácie (5G).

Podľa informácií portálu SatelitnáTV.sk prebehne prelaďovanie miestneho DVB-T vysielača v Trnave, ktorý prevádzkuje operátor AVIS, v priebehu štvrtka 22. októbra 2020. Vysielač bude preladený na 43. kanál (650 MHz). Umiestnený bude aj naďalej na komíne ŽOS (Koniarekova ul. 19).

Regulačný úrad vydal povolenie pre AVIS K 43 s max. povoleným výkonom 150 W ERP,“ uviedol pre portál SatelitnáTV.sk Roman Vavro, tlačový hovorca Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ). Maximálny výkon vysielača po preladení bude teda oveľa nižší, ako je tomu v súčasnosti. Podľa doterajšieho povolenia môže totiž šíriť vysielač signál na 49. kanáli s maximálnym výkonom 2 kW ERP.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

 1. Aj tak to skoro nikto nepozerá, tá ponuka programov je neatraktívna.

 2. to aj niekto sleduje ved onedlho skonči v dvbt aj tv hnoj a už to možu uplne zabalit to pooondene sk dvbt

 3. Česi si dvb t udržujú na 60 percent sledovaťelnosti vďaka voľným kanálom. U nás to je o nenasýtených financiách prevádzkovateľov aj iných ako je towerkom . a ten trnavský vysielač by si pozreli aj okolité obce keby mu nedali len 150w tak bude len pre družbu centru a centrum a samotný vysielač mtt je ruseny LTE lebo v jednom muxe idú tri dobre a mtt rusene tak Avis snažte sa

  1. MTT nie je rušená LTE, ale je tam asi slabý dátový tok cez internet.

  2. Najprv to treba odskúšať v tých okolitých obciach, je to na najlepšom mieste, nemyslím si, že okolité obce by s tým mali problém, samozrejme treba mať vonkajšiu anténu.

 4. Keď Trnava vysielala na 33k Spartak TV SD aj HD išlo mi to obstojne na vonkajšej anténe za zlatými Moravcami, teraz nič už nechytim, vzdialené ešte chytám občas orf 1,2 atv 2,a kamzík 37k a 39 k a 44 kanál slabo a lokálny nitricka central TV atď a plustelka viac 36 k čierne klacany

 5. V Piešťanoch po preladení na k. 43 signál dobrý.

 6. Neskúšal niekto zachytiť signál mux 22 /Nova,…/ na k. 22 z V. Klobouku a Zlína? Mal byť preklopený z k. 49.

  1. K22 bol v pohode, pokiaľ nepreladili Javorinu a Trenčín na K21 a K23, odvtedy je to na figu. Treba sa preorientovať na južnú Moravu, tam je lepšie rozloženie kanálov (26,33,40,46). Zlínsko je „out“, nielen K22 ale aj K42 pôjde do … , keď Avis pustí PlustelkuViac.

  2. @ Maros:

   Na K42 Piešťany je plánovaný vysielač Plustelka Viac ? ? ?

 7. Kojal ano Mikulov v Piešťanoch nechitím. Najlepší pre mňa je vysielač Val. Klob.

 8. Som tu na fóre po čase a vidím, že sa nič nezmenilo.
  Obe Trnavské vysielacie frekvencie (33,43k) by sa mali zrušiť alebo preladiť tak, aby nerušili české multiplexy ktoré tu bolo možné predtým sledovať. Myslím hlavne 33k. K tomu maďarské rušenie 26k a je dobojované. Hlavne aby nebola alternatíva k plateným platformám.
  Rovnako RTVS stále vysiela v HD i SD na rôznych multiplexoch. Mal tam byť audit …
  Oproti čechom ťaháme za kratší koniec lebo sme …

  1. Niekto tu už písal, že sme si sami na vine – a mal pravdu. Keď odišla Markíza z FTA DVB-T, všetci sa šli pretrhnúť, aby si objednali platené ponuky od operátorov, lebo bez toho odpadu by neprežili. Takisto v minulosti sa každý hrnul ku Skylinku na chyták „navždy zadarmo“ – a málokto odišiel, aj keď sa to „zadarmo“ zrazu každý rok zdražovalo. DVB-T ľudia ignorovali, a tak dnes stanice môžu ignorovať DVB-T, lebo dosť divákov nájdu inde. V ČR hrá ‚pozemák‘ prvé husle a žiadna podstatná stanica odtiaľ neodchádza. A hoci sa v poslednom čase špekuluje o konci free DVB-T2 aj v ČR, sú to stále len nepodložené špekulácie. V skutočnosti tam FTA stanice skôr pribúdajú.

  1. Názor sa nedá vnucovať, keďže s ním môžeš slobodne nesúhlasiť. Ja s vikiho komentárom tiež nesúhlasím.

 9. pre Skrateka:

  chcem sa opýtať, či regio mux K27 Prešov – Šibená hora vysiela horizontálne alebo vertikálne (lebo tam sa to od spustenia K27 v dávnej minuloti niekoľkokrát menilo, najpr bola H, potom dali V, tak museli dať späť H a teraz tam je aká?). A anténa pre K27 je vo výške len 10 metrov? (poľa údajov RÚ) ;

  a Plustelka Viac K41 Prešov – Šibená hora má anténu vo výške 25 metrov? (poľa údajov RÚ)

  Ale podľa toho ako si písal v minulosti, že K27 a K41 idú z jednej antény, tak K27 má asi V polarizáciu a spoločná anténa pre oba kanály je vo výške 25 m na stožiari alebo nie?

  1. Anténa je tá istá, polarizácia odkedy vysiela Avis K27 je stále vertikálna.

 10. V Trnavskom kraji sú všetky české muxy presahy blokované našimi a maďarskými na tých istých frekvenciách silnejšia prevladne

  1. Neurobili to naschvál, už sa to tu viackrát riešilo. Keď sa po digitálnych dividendách radikálne zúžil „priestor“ pre DVB-T/T2, kolíziám sa odvtedy jednoducho nedá vyhnúť.

  2. Preto je to na rovnakých frekvenciách ako vysielajú blízke silné 100 kW vysielače, lebo iný kanál, ktorý sa javá ako voľný sa nedá skoordinovať, neprešiel by koordinácio v blízkosti hraníc 3 štátov. Zoberie sa napr. kanál ako je na vysielači Kojál, dá sa výkon 1 – 2 kW, opačná polarizácia a rušička je na svete…

 11. pre viki-v televízii môže pozerať kto chce čo chce.

Komentáre už nie sú povolené.