Reklama

Po dvoch rokoch bude DAB+ dostupné opäť aj z vysielača Nitra – Zobor

Na Slovensku máme aktívnych aktuálne šesť terestriálnych vysielačov, ktoré šíria digitálne rozhlasové vysielanie v štandarde DAB+. Päť prevádzkuje Towercom a jeden sesterský operátor AVIS. Po viac ako dvoch rokoch bude však opäť uvedený do prevádzky vysielač Nitra – Zobor, ktorý je umiestnený na hornej stanici lanovky. Podľa zistení portálu SatelitnáTV.sk má byť vysielač uvedený do prevádzky zajtra 1. októbra 2020.

Vysielač digitálneho rozhlasu Nitra – Zobor bude šíriť po novom multiplex Towercomu, ktorý aktuálne obsahuje 12 rozhlasových staníc. Prevádzkovateľom vysielača bude aj naďalej AVIS.

Vďaka opätovnému spusteniu DAB+ vysielača zo Zobora budú môcť naladiť digitálny rozhlas poslucháči už nielen v Nitre, ale aj v mestách Zlaté Moravce, Hlohovec, Vráble či Topoľčany.

DAB+ vysielač zo Zobora bude šíriť signál na kanáli 10C (213,360 MHz). Podľa platného povolenia môže byť výkon vysielača až 20 kW, reálna hodnota však bude oveľa nižšia. Presnú polohu vysielača, ako aj ďalšie DAB+ či DVB-T/T2 vysielače, môžete nájsť v sekcii Vysielače, ktorú sa snažíme aktualizovať spravidla každý týždeň.

Ak sa vám podarí naladiť od 1. októbra signál z vysielača Nitra – Zobor, môžete sa o to podeliť s ostatnými čitateľmi v komentároch pod správou.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

 1. nitra zobor bude mať na rádii DAB+ výkon 20kw a prečo nezvýšite na 20kw DAB+ z kamzíka???

  1. Tak ako je písané v článku, výkon bude menší než je povolený.

  2. To sa asi nevysiela pre ľudí, ale len tak na testovanie. Nezapnu to na povolené výkony a potom bedakaju a lámu si hlavu, prečo si ľudia nekupujú DAB+ prijímače a prečo je ich penetrácia tak nízka. No prečo asi?

  3. Pri DVB-T to isté, čudujú sa prečo ľudia neprijímajú a nesledujú lokálna a regionálne televízie a výkony a pokrytie sú jedna veľká tragédia.

   Pokiaľ nemá lokálny / regionálny vysielač aspoň 1 – 2 kW, tak sa ani neoplatí spúšťať, prijímať 10 – 30 – 50 Wattové výkony je tragédia.

   K23 Banská Bystrica 0,03 kW
   K23 Dunajská Streda 0,01 kW
   K23 Martin 0,05 kW
   K27 Prešov 0,01 kW
   K34 Bardejov 0,2 kW
   K41 Pezinok 0,4 kW
   K36 Vrbové 0,01 kW

  4. Na Bardejov tých 200W stačí a v Prešove to smaží s výrazne vyšším ERP, než je uvedených 10W.

  5. pre xxxx: Vrbové K36 bol (už 2 roky nie je) testovací vysielač, testovali sa tam rôzne modulácie (vrátane hierarchyckých), rôzne kodeky (aj non-DVB), multiscreen, kódovanie Panaccess atď … a čo sa týka výkonu resp. pokrytia – v zastavanom území mesta (okrem jednej ulice) to hralo na pasívnu LPA Iskra P-2845.

 2. Ad skratek

  Veď áno. Len by operátor mohol aspoň orientačne upresniť, čo znamená menší výkon, čisto matematicky to totiž môže byť akákoľvek hodnota z otvoreného intervalu (0 kW,20 kW). Ťažko pochopiteľné tajnostkárstvo.

  1. Otvorený interval… Že si Ty chodil do matematickej triedy? 😉

 3. DAB+ zo Zobora na 10C už fičí do éteru. Vďaka všetkým, kto tomu pomohli.

 4. Signál DAB+ vysielača teraz slabší ako ten, čo zmĺkol pred dvoma rokmi. Snáď sa to ešte doladí..

  1. Uvidíme. Doma po práci skúsim naladiť, či je to lepšie, ako tých 5 kW z Krížavy – tá u mňa /Krnča, okr. Topoľčany/ na výsuvný teleskop stabilne, ale na hrane.

  2. Ja mam signál na hrane na 10C ale je silnejší než z BA na 12C. Ešte skúsim lepšie nasmerovať fm/DAB anténu a myslím, že budem mať konečne stabilný DAB signál na Slovensku slovenských stanic, lebo CZ a AT stanice bez problémov. Zatiaľ to vyzerá, že je z Nitry signál silnejší než bol pred dvoma rokmi, ten som nechytil vôbec. Ale bude nutné to ešte overiť za dlhšie obdobie.

  3. 34 km od vysielača za Hlohovcom mám na SENCOR 6600 plný signál -16 obdĺžníčkov na štvrtinu vysunutej antény. Takže OK!

  4. @boban: to je dosť možné, keďže vysielač má výkon 17232 trojuholníčkov a je 245,2 guličiek vysoký, v nadmorskej výške 28683 čučoriedok. 🙂

  5. Tak u mňa /Krnča, pri Topoľčanoch/ je signál silnejší, ako z Krížavy /5 kW/, ale slabší, ako zo Zlína/ 10 kW/. Takže, vycucané z prsta, s prihliadnutím na vzdialenosti, s opakovaným mávnutím čarodejnej paličky a la Harry Potter, s troškou dobrej slivovičky a nadmierou bujnej fantázie by som si výkon zo Zobora tipol tak na 2-3 kW……ledaže by sa Avis pochlapil a konečne ten výkon zverejnil, ale to by som asi chcel priveľa.

  6. v nejakej diskusii niekto písal, že asi 5 kW. Možno to časom zdvihnú…

 5. Novè Zámky,malý prenosný prijìmač,2.poschodie,výhlad smer Nitra,antèna asi 50cm.V pohode komplet Towercom.

 6. Pred 2roky to šlo tet je ticho byl jsem venku ticho Nové Mesto nad Vahom,mám 50cm anténu

  1. Václave! To chces chytať DAB+ z Nitry na teleskop? Máš tam Veľkú Javorinu do 5 rokov je dab+ aj tam. Zatiaľ si uzivaj DAB+ ČR. A zo Slovenska FM.

 7. @Cokdybytor – chlapček sa napapal vtipnej kašičky??? Tá hračka ukazuje silu signálu tak ako ukazuje , tak som to napísal tak , aby to pochopili aj jednoduchší ľudia , ktorí sa orientujú podľa štvorčekov a iných geometrických tvarov…

 8. Bývam v TN a signál je 0.Keď to testovali asi pred mesiacom ,tak to hralo aj v aute. Teraz ani ťuk. Ja typujem ten výkon tak max.2kW.

  1. Ak ste chytali nieco pred mesiacom, tak to nebol Zobor, pretoze vysielac nebol zapnuty..

 9. Sel jsem von za dráhu mám byť na hlavnom ťahu Žilina Bratislava za dráhu smer sever mám jak Zobor tak Kojal kde v Novom meste nad Váhom Zobor 70procent Kojal 30

 10. Tajiť parametre, výkony, dátumy spúšťania… praktiky Towertrollu

 11. Bude to este zaujimave (skopirovane z internetu)

  Spolocnost Towercom, spristupnenim svojej ponuky cez spolocnost AVIS, porusila ustanovenie zakona c. 220/2007 Z. z. o maximalnom pripustnom pokryti signalom z miestnych multiplexov. Bude teraz na Urade pre regulaciu elektronickych komunikacii a postovych sluzieb ako vyhodnoti naplnenie skutkovej podstaty spravneho deliktu a ake z toho vyvodi sankcie.

  1. z tohto mračna nezaprší … podľa toho ustanovenia by mal mať Avis len asi polovicu povolených lokálnych DVB-T vysielačov a PlustelkaViac by vôbec nemala existovať, rovnako sa neskúma ani nevyužívanie pridelených frekvencií

  2. Tak je – RÚ ignoruje nevyužívanie pridelených kanálov celé roky, môžem potvrdiť z vlastnej skúsenosti. Na Obecné siete s.r.o. už za to išlo na RÚ viacero podaní a nič sa nestalo.

 12. dobrý počin, jen pro zajímavost bezproblémový přijen i za hřebenem i Bílých Karpat ( a to navíc zboku na 5-ti prvkovou anténu směrovanou na Kahlenberg )

 13. Ale bol zapnutý, robili testy, jasne písalo na display AVIS

  1. Na Zobori je stream od Towercomu s ním sa robili testy, stream Avis je Panský diel.

  2. „Na Zobore“ sa píše s „e“ na konci, nie s „i“. Mnemotechnická pomôcka: Horkýže slíže majú pesničku, kde sa spieva „Raz tam hore na Zobore…“ 😉 Peace.

 14. Dodnes sa nevie, kedy boli spustené vysielače MUX 4 v Čadci, Borskom Mikuláši, Starej Ľubovni… Neviem, či to nepodlieha režimu PRÍSNE TAJNÉ ! ! !

Komentáre už nie sú povolené.