Reklama

Na južnej Morave začínajú odpájať DVB-T, dotkne sa to aj divákov na Slovensku

Krátko pred polnocou 29. júla 2020 dôjde k odpojeniu DVB-T vysielania prvého českého multiplexu (MUX 1), ktorý šíri stanice tamojších verejnoprávnych vysielateľov ČT a ČRo, z vysielačov Brno – Kojál, Brno – Hády, Brno – Barvičova a tiež Mikulov – Děvín. Všetky šíria signál na 29. kanáli (530 MHz).

Diváci, ktorí prijímajú ešte stále signál, z dotknutých vysielačov v štandarde DVB-T, si preto musia preladiť svoje prijímacie zariadenia na 26. kanál (514 MHz). Práve na tomto kanáli doteraz vysielala Prechodová sieť 11 a využívať ho bude finálny DVB-T2 Multiplex 21. Pre príjem sa však už vyžaduje zariadenie s podporou DVB-T2 a H.265/HEVC.

Tí, ktorí už teraz prijímajú vysielanie ČT v novom štandarde DVB-T2, prelaďovať nemusia. Existujúce DVB-T vysielanie komerčných televíznych staníc sa bude vypínať až v priebehu septembra 2020.

Multiplex 21 šíri rozhlasové a televízne programy českých verejnoprávnych vysielateľov ČT a ČRo (ČT 1 HD, ČT 2 HD, ČT3 HD, ČT 24 HD, ČT sport HD, ČT :D/art HD, ČT 1 SM HD, ČT 1 JM HD, ČRo RADIOZURNAL, ČRo DVOJKA, ČRo VLTAVA, ČRo RADIO WAVE, ČRo D-DUR, ČRo RADIO JUNIOR, ČRo PLUS, ČRo JAZZ. Všetky TV sú šírené voľne a v kompresnom formáte H.265/HEVC. V prípade rozhlasových staníc je použitý kodek AAC.

Zoznamy vysielačov môžete nájsť už tradične v sekcii Vysielače.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. O ČR sú tu na tejto stránke informácie, o Maďarsku tiež, nájdu sa aj o Chorvátsku, ale o situácii v Poľsku nič… Pritom aj tam sa prelaďuje a nemálo našincov chytá aj poľské televízie. Redakcia zrejme sídli v BA a čo sa netýka Bratislavy, to je mimo jej záujmu.

    1. Nechápem, že prečo neinformujú o DVB-T / T2 len v susediacich štátoch a ešte je presah z Rumunska a Slovinska.

    2. Zoznamy vysielačov v Poľsku kde sa prelaďuje na nové frekvencie https://emitel.pl/wp-content/uploads/2020/06/refarming_etap2.png

    3. @Paštikár akože nie je? O poľskom DVB-T a zmenách je toľko stránok, tu je jedna z nich: https://dvbt2.pl/index.php/harmonogram-zmian/harmonogram-zmiany-kanalow

  2. Na co televize? Stačí mě doma poštovní schránka a internet=všude jen reklama. V noci z toho mám buzení. Kdy bude dvbt. 3??

  3. Ja som robil poriadok s kablami lebo asi mesiac mi nesla nitra klokocina 52kanal a kable napajania zdroja routera a vifi som upravil do klbka, aby sa nedotykali koaxialu od anteny do tv a zrazu sila 40 a kvalita 100%. Takze hocico moze vadit signalu alebo ma koxial slabe tienenie a rusi sa to, kazdopadne sa vsetko zlepsilo do normalu aj orf na kanale 24,aj tv bratislava 26kanal sa zlepsilo

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce nadávky, urážky, odkazy, politiku, ako aj tie, ktoré porušujú platné pravidlá a zákony, budú vymazané bez udania dôvodu.