Reklama

V ČR začnú o niekoľko hodín odpájať prvé DVB-T vysielače

V susednej Českej republike začnú už o niekoľko hodín prechádzať na vysielací štandard DVB-T2. Podľa zverejneného harmonogramu budú odpojené dnes v noci vybrané DVB-T vysielače prvého multiplexu (MUX1), ktorý šíri televízne a rozhlasové programy tamojších verejnoprávnych vysielateľov ČT a ČRo, v Prahe a v stredných Čechách. Konkrétne ide o vysielače Praha Žižkov a Cukrák. Ďalšie odpájanie bude nasledovať po novom roku.

Od zajtrajšieho dňa tak budú môcť diváci, z vyššie uvedených vysielačov, prijímať verejnoprávne programy už len z novej DVB-T2 siete. Týka sa to približne 25% domácností. Praha a stredné Čechy sú tak prvé, ktorých sa prechod na DVB-T2 dotkne, nasledovať bude 7. januára oblasť východných Čiech a Votic, ktoré pokrývajú aj významnú časť južných Čiech.

Celý proces prechodu na DVB-T2 bude ukončený v ČR 29. júna 2020, kedy majú byť odpojené posledné DVB-T vysielače všetkých multiplexov a pásmo 700 MHz uvoľnené pre mobilných operátorov.

V období od 1. do 27. novembra videli všetci diváci, ktorých sa aktuálne prechod na DVB-T2 týka, v pravom hornom rohu svojich obrazoviek špeciálny piktogram. Od štvrtku 28. novembra uvidia tento piktogram aj ľudia vo všetkých ostatných lokalitách, ktoré do júna 2020 prechod čaká.

Na nový vysielací štandard mohli českí diváci prechádzať postupne už od konca marca 2018, kedy ČT spustila prechodovú sieť PS11. Lákadlom pre divákov môžu byť všetky programy ČT v HD kvalite, práve tie totiž budú môcť sledovať. K dnešnému dňu šíri verejnoprávna DVB-T2 sieť v ČR 15 televíznych a rozhlasových staníc. Dostupné sú ešte navyše aj ďalšie prechodové DVB-T2 siete PS12 a PS13, ktoré šíria zase komerčné TV. Všetky programy sú šírené nekódovane (FTA) a v kompresnom formáte H.265/HEVC.

Kompletný zoznam DVB-T/T2 a DAB+ vysielačov, aj so zoznamom šírených staníc, môžete nájsť už tradične v sekcii Vysielače.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

 1. Gratulujem čechom , sú opäť o pár krokov pred nami , škoda len , že u nás sa DVB-T ku tak málo venuje štát, akoby chcel voľné vysielanie úplne utopiť.

  1. Vsetko speje ku zakodovaniu TV stanic v DVB-T vid. manazment Towercom, a.s.

  2. Že už o niekoľko hodín … he-he … my už máme vypnuté – konkrétne J.Bohunice K59 !

  3. Veď ho aj chce utopiť….len predtým v spolupráci s Towercomom akoby ešte trošku chcel sám seba vytunelovať….

  4. Práveže štát sa venoval až veľmi DVB-T, keď sa postaral o monopol ! ! !

  1. Áno,preklápame sa zo starého kodeku opäť do starého-je to také nádherné.

  2. Prievidžan, Gratulant,
   čo z toho, keď tí „súkromníci“, pahltní príbuzní Narkózy a Hnojky, chcú za sledovanie cez T2 HD programy platby od divákov.

 2. Piktogram napravo hore je i v Plustelke (ČT1 a ČT2) – https://funkyimg.com/i/2Z6Aa.jpg

  Zrejme to berú z Děvína alebo z Kojálu. 🙂

  1. Aha, tak preto to niekedy zakockuje, lebo to berú z antény, aj Film+ zakockuje niekedy, Film+ je tiež v českom DVB-T?

Komentáre už nie sú povolené.