Reklama

Po dlhých rokoch sa začalo s obnovou areálu RTVS

Po tom ako RTVS vlani zrekonštruovala v Mlynskej doline priestory príručných dielní a skladov, kde sa zrútila časť strešnej konštrukcie, sa v týchto dňoch začalo s odstraňovaním havarijného stavu ďalších budov. V obrátenej pyramíde vznikne do niekoľkých mesiacov najmodernejší komplex vysielacích štúdií Slovenského rozhlasu.

Púšťame sa do rekonštrukcie havarijných stavov, ktorým sa tu dlhé roky nikto nevenoval a bez veľkej pompy obnovujeme televízny aj rozhlasový areál, lebo to považujeme za našu povinnosť. Sú to procesy, ktoré nie sú na prvých stránkach novín, ale ktoré zabezpečia ďalší rozvoj RTVS na najbližšie desaťročia,“ vysvetlil generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.

Do televíznych priestorov v Mlynskej doline ako aj do rozhlasových na Mýtnej ulici sa dlhodobo zásadným spôsobom neinvestovalo. Po nástupe súčasného generálneho riaditeľa sa postupne začalo s ich obnovou. V kritickom stave sú Štúdiový a vysielací blok a Štúdiový blok v Mlynskej doline, ktoré sú kľúčovým centrom pre prípravu a vysielanie programu Jednotky a Dvojky. Do mnohých priestorov zateká, nedajú sa zatvoriť, prípadne otvoriť okná, prepadáva sa strecha, alebo sú prehnité stropy, steny a podlahy. Štúdiový a vysielací blok postavili v roku 1971 a odvtedy má pôvodnú fasádu, okná aj strechy, rovnako je na tom Štúdiový blok z roku 1981. RTVS preto mala výrazný problém ochrániť nielen vysielaciu technológiu, ale i kultúrne dedičstvo, ktoré súvisí s filmovou tvorbou.

V týchto budovách sa nachádzajú štúdiá a réžie, odkiaľ sa vysielajú Správy RTVS, ale aj napríklad šou Milujem Slovensko či diskusná relácia O 5 minút 12. Natáčajú a strihajú sa tam mnohé rozprávky, filmové a televízne projekty a prebiehajú diskusie či už k prezidentským alebo parlamentným voľbám. V bloku sú umiestnené i sklady kostýmov so vzácnymi historickými kúskami odevov. Pôsobí tam tiež digitálne a retušovacie pracovisko, vďaka ktorému sa odstraňujú poškodenia obrazu a zvuku kultových diel pôvodnej televíznej a filmovej klasiky.

Na oboch blokoch sa kompletne vymení pôvodná hliníková fasáda, okná a opravia strechy. Predpokladá sa, že rekonštrukcia by mala vyjsť na 7,5 milióna eur s DPH a RTVS ich získala prostredníctvom zmluvy so štátom.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

    1. V roku 2019 vyprší 20-ročná premlčacia doba dokedy môže byť stíhaný podvod Lesostav Revúca – vytunelovaných 52 miliónov (v čase 8:00): youtube.com/watch?v=fnjHHxRf7D0

Komentáre už nie sú povolené.