Reklama

Dnes sa prelaďuje vysielač Banská Bystrica – Laskomer

V utorok 6. augusta je naplánované ďalšie prelaďovanie terestriálnych vysielačov. Podľa už zverejneného harmonogramu má dnes prelaďovať Towercom vysielač Banská Bystrica – Laskomer. Konkrétne sa prelaďuje prvý, druhý a štvrtý celoplošný multiplex. Tretí multiplex, ktorý je nazývaný aj verejnoprávny, zostáva vysielať na pôvodnom kanáli.

V prípade prvého multiplexu ide o zmenu zo súčasného 49. na 47. kanál (682 MHz), druhý multiplex sa prelaďuje z 51. na 37. kanál (602 MHz) a štvrtý multiplex zo 40. na 30. kanál (546 MHz). Tretí multiplex zostáva bez zmeny, diváci ho tak budú môcť prijímať aj naďalej na 33. kanáli (570 MHz).

Okrem zmeny vysielacieho kanálu bude tiež preklopený prvý multiplex zo staršej normy DVB-T na novšiu DVB-T2. Vďaka tomu získajú diváci navyše k doterajším programom rozhlasové stanice RTVS a TV Lux bude už v HD kvalite (HD/MPEG.-4). Ak sa teda stane, že programy z prvého multiplexu po preladení zariadenie nenaladí, je potrebné si overiť, či podporuje štandard DVB-T2.

K prelaďovaniu dochádza z dôvodu uvoľňovania pásma 700 MHz (49. až 60. kanál), ktoré od členských štátov žiada Európska únia. Toto pásmo bude totiž v budúcnosti využívané pre potreby mobilného internetu.


Ďalšie zaujímavé správy:

Komentáre

    1. Viete mi dat vediet ked nabehne? Nech tu nebeham s ovladacom a antenou ako blbec. Vdaka.

  1. taketo vypadky by uz mala konecne brat do uvahy aj rtvs lebo platit sa musi tak nevch sa staraju aby to islo

  2. Izbove anteny mimo prevadzky , ti co maju vonkajsiu antenu mohli vyuzit SITNO , KH ci Brezno alebo Ziar
    https://i.postimg.cc/RZ7J1gg8/capture-002-06082019-144630.png

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce nadávky, urážky, odkazy, politiku, ako aj tie, ktoré porušujú platné pravidlá a zákony, budú vymazané bez udania dôvodu.