Reklama

ČRa spustia špeciálny kanál o prechode na DVB-T2

Operátor České Rádiokomunikace má v pláne spustiť v blízkej dobe nový televízny kanál s názvom „Nalaďte se na DVB-T2“. Pôjde o informačný program, ktorý bude divákov informovať o prechode na nový vysielací štandard.

Kanál už získal vysielaciu licenciu, šírený môže byť prostredníctvom terestriálnych vysielačov na území Českej republiky. Licencia je platná na 12 rokov.

Vďaka novému programu tak získajú diváci všetky potrebné informácie o prechode na DVB-T2.

Postupné vypínanie súčasného vysielania v štandarde DVB-T má začať u našich susedov už v novembri 2019. Ukončené bude v roku 2020. Prechod na DVB-T2 je vynútený z dôvodu odobratia časti televíznych frekvencií, ktoré budú po roku 2020 alokované pre mobilné dátové siete „5G“.

V nových DVB-T2 multiplexoch budú všetky programy šírené už v novom kodeku H.265/HEVC, podobne ako v súčasných Prechodových sieťach (PS 11, PS 12 či PS 13). Pre príjem sa tak bude už vyžadovať zariadenie s podporou DVB-T2 a kodeku HEVC.

Ďalšie zaujímavé správy:

Komentáre

  1. Tak ako píše iko, okolo r. 2022. Ono nie je problém prejsť na HEVC aj hneď, ale mnoho ľudí nemá zariadenia s podporou tohto kodeku, tak sa čaká na postupnú prirodzenú obmenu. Ale Towercom a dalšie zainteresované strany by už teraz mali robiť osvetu, aby ľudia kupovali už len zariadenia schopné spracovať HEVC, a nie zastarané výklepky z Tesca a pod.

 1. Aj tesco má telky s novým kodekom napr Blaupunkt, Sharp, gogen aj sencor za lacny peniaze ja mam Sony z novembra 2015 stál síce 740eur ale po aktualizácii to zvláda tento kodek I keď ten android už 7 je pomalá ale obraz aj v sd to kompenzuje naj obraz I keď hd je super a 4K zbytočné lebo sa nevysiela ani len 1080p

  1. HEVC zdvojnásobuje kompresný pomer dát v porovnaní s H.264 a MPEG-4 AVC (energetická nenáročnosť a relatívna rýchlosť).

   Najdôležitejšou je dvojnásobná efektivita pri kompresii so zachovaním rovnakej kvality videa. V praxi to znamená, že rovnaké video s totožným fps bude o polovicu menšie. V prípade rovnakého bit ratu, teda dátového toku, bude video ešte kvalitnejšie.

   Viac info – výhod HEVC: techbox.dennikn.sk/temy/h-265-hevc-kodek-ktory-bude-vladnut-svetu/

 2. Dakujem za vysvetlenie len keď je to tak super prečo Antik sat a Orange sat od toho odstupujú.Vyzerá to tak ze technológia nie je zvladnuta na 100 percent.

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce nadávky, urážky, odkazy, politiku, ako aj tie, ktoré porušujú platné pravidlá a zákony, budú vymazané bez udania dôvodu.