Reklama

AVIS šíri v Banskej Bystrici v DAB+ deväť staníc, pribudla jedna nová

Do ponuky digitálneho rozhlasového multiplexu DAB+ v Banskej Bystrici, ktorý šíri signál na kanáli 10 B (211,648 MHz), pribudlo tento týždeň nové komerčné rádio. V poradí deviatou stanicou, v multiplexe operátora AVIS, je rádio Jazz FM, ktoré sa vracia do DAB+ po približne jednom roku. Dostupné je v kvalite 128 kbps. O novinke nás informoval jeden z našich pravidelných čitateľov.

Rádio Jazz FM spustilo vysielanie 1. júna 2018, kedy nahradilo Rádio Aktual. Vo vysielaní sa zameriava, ako už názov napovedá, na jazzovú hudbu. Rozhlasovú stanicu môžu prijímať poslucháči okrem DAB+ aj prostredníctvom analógových FM vysielačov, ako aj družice Astra 3B (23,5°E) či internetu.

Aktuálne šíri AVIS v Banskej Bystrici 9 rozhlasových staníc v digitálnej kvalite, z toho sedem od verejnoprávnej RTVS a dve od komerčných vysielateľov. Kompletný zoznam šírených staníc v DAB+ multiplexoch môžete nájsť v sekcii Vysielače.

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

 1. A v Nitre zo Zobora siri AVIS v DAB+ až 0,000000 úžasných rozhlasových staníc v nádhernej zvukovej kvalite co ocenia hlavne hifi nadšenci……
  S pozdravom…

 2. No neviem…v dnešnej dobe spúšťať DAB+ je blbosť.FM úplne postačuje-ani to nepočúvam.Rádia rôznych žánrov počúvam cez internet-HbbTV-IPTV…atď.Na DAB+ je neskoro,presne ako neskoro prišlo Blu Ray-predbehli ho pevné pamäte.DAB+ predbehli internetové siete.Nový DAB+ prijímač určite nebudem kupovať: je to výstrel do tmy.

  1. Vidíš, a predsa Blu-ray ešte nevyhynulo. A internet ešte nie je všade bezproblémovo dostupný a ešte aj tam, kde je, je často s dátovým obmedzením, takže FM rádiá a DAB+ majú svoj zmysel. Keďže FM pásmo je preplnené, aj DAB+ sa ešte chvíľu uživí. Pre Teba asi fakt nemá zmysel investovať do prijímača, keď Ti vyhovuje dostupnosť internetových rádií, ale nie každý je na tom rovnako ako Ty.

 3. Všetko o com píšeš je distribúcia cez internet. Treba nejakú nezávislú platformu od netu. Aj keď aj dab môže pozivat na distribúciu obsahu do vysielačov aj INTERNET alebo LL alebo privátne siete,no a nie v každej situácii máš net k dispozícii pre využitie zrovna na počúvanie rádia. Z FM na DAB existujúce stanice nechcú prejsť kvôli väčšej konkurencii pre obsadene FM pásmo a dostatok kapacít v DAB.
  V severských štátoch,anglicku,nemecku aj čuduj sa svete aj v ČR to ide len u nás nie…. 🙂
  Hlave že v BB ma AVIS aj twrcm každý vysielač a pritom sú už jedna firma.

  A v Nitre to AVIS takto doavisoval……

 4. Avis v Nitre z vysielača Zobor ukončil DAB+ vysielanie 2.7.2018. Odvtedy z tejto kóty DAB+ už nie je vysielané. Licenciu na vysielanie mal do 30.4.2019. Bol by som veľmi rád, keby o licenciu na DAB vysielanie zo Zobora požiadal Towercom.

  1. Otázka znie: len kto to bude platiť, lebo celoplošné stanice sa nehrnú do DAB+ kvôli možnému zníženiu počúvanosti, detto je to v Austrii: lupa.cz/clanky/celoplosna-sit-dab-v-rakousku-se-blizi-lidri-trhu-v-ni-nebudou/

 5. Nevidím význam preklápania FM do DAB+. Je rok 2019-TV frekvencie sa idú uvolniť pre 5G.Naozaj musíme budovať DAB+ v dobe WiFi a vysokorýchlostného internetu?Na trhu je v ponuke veľa WiFi rádio-prijímačov,doba sa zmenila.

  1. hmm nevidíš … ak chceš vidieť a vedieť doštuduj si tému broadcast/multicast/unicast

  2. @FTTH: aj Ty si asi jeden z tých, čo poznajú len (veľko)mestské prostredie, kde je WiFi a LTE na každom kroku. Ale nie všade je to tak. Okrem toho, ako správne naznačil mico, tento typ vysielania dosť zaťažuje dátové siete a DAB+ (ešte viac DVB-T/T2, DVB-S/S2…) je spôsob, ako sa tomu vyhnúť.

 6. Avisu, s.r.o. bolo Telekomunikačným úradom predĺžené povolenie na T-DAB vysielanie z kóty Nitra Zobor do 30.4.2020. Zatiaľ ale DAB+ vysielač zo Zobora mlčí od 2.7.2018.

Komentáre už nie sú povolené.