Reklama

Plustelka môže zvýšiť pokrytie, Towercom získal povolenia pre nové DVB-T2 vysielače

Štvrtý celoplošný multiplex, ktorý šíri väčšinu kódovaných programov z terestriálnej platformy Plustelka v štandarde DVB-T2, by mohol už čoskoro rozšíriť svoje pokrytie. Podľa zistení nášho portálu SatelitnáTV.sk získal operátor Towercom ešte koncom minulého roka nové povolenia pre vysielače v mestách Prievidza, Námestovo a Trenčín. Platnosť všetkých troch povolení je do septembra 2029.
Pokračovanie nižšie:


Na základe vydaných povolení môžu vysielače, štvrtého multiplexu v Prievidzi a v Trenčíne, šíri signál na 23. kanáli (490 MHz), pôjde teda o jednofrekvenčnú sieť (SFN) aj spolu so súčasným vysielačom Nové Mesto nad Váhom – Veľká Javorina. V Námestove by mal vysielač štvrtého multiplexu využívať 46. kanál (674 MHz). Vo všetkých troch prípadoch však ide o slabšie výkony (od 1,2 do 1,5 kW), bez problémov však postačia na pokrytie uvedených miest a ich blízkeho okolia.

Kompletný zoznam vysielačov aj s ich presnou polohou na mape, môžete nájsť v sekcii Vysielače. Stačí si iba vybrať krajinu a kliknúť na vybraný multiplex. Nechýba tam ani zoznam šírených programov s detailnými technickými parametrami.

Súčasťou 4. multiplexu je aktuálne 17 televíznych staníc (Dajto, Discovery, Doma, Eroxxx, Eurosport 1, Eurosport 2, Film+, JOJ HD, Markíza HD, Minimax, Prima Cool, Prima Plus, RiK, VH1, Viasat Explore, Viasat History a Viasat Nature), ktoré vysielajú v kompresnom formáte MPEG-4. Všetky sú štandardne kódované systémami Irdeto a k dispozícii iba pre zákazníkov platformy Plustelka. Okrem štvrtého multiplexu šíri Plustelka navyše aj päť programov v prvom DVB-T multiplexe (Sport 1, Sport 2 HD, JOJ Cinema HD, ČT1 a ČT2).

Zoznam nových vysielačov MUX 4 (Plustelka):

VysielačStanovišteKanálFrekvencia (MHz)Výkon ERP (kW)Norma
1NÁMESTOVO (Plán)Magurka46674,001,200DVB-T2
2PRIEVIDZA (Plán)TVP Prievidza23490,001,200DVB-T2
3TRENČÍN (Plán)Drietoma23490,001,500DVB-T2

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Tie uvádzané výkony, to je asi vtip, nie? To má zabezpečiť akože zvýšenie pokrytia 4. multiplexu z 80 na 90 percent?

  1. Ako dokryvace stacia. Si spocitaj kolko maju dane mesta obyvatelov + zarataj aj blizke obce.

 2. Áno-pokiaľ to porovnávame s CZ vysielačmi je to pramálo.Môžme však povedať,že chcú vyťažiť z minima-maximum.Príklad:Prievidza+Bojnice 50000 obyvateľov,to pokryje hravo.

 3. Orava 120.000 a ten výkon v oravských kopcoch tak pre NO TS a malé okolie, no je mi to jedno, pretože v NO nič nebude, towertrolluju tu 10 rokov a ešte ďalších 10 budú.

 4. No potom nerozumiem, načo je vykrývač v Trenčíne. Trenčín ako taký predsa musí byť pokrytý vysielačom z Veľkej Javoriny /Nové mesto n Váhom/, nie?

  1. Nie. Pravý breh Váhu je v tieni Bielych Karpát, Drietoma bude taká predlžovačka. A ďalšia by sa zišla nad Skalkou … po Púchov vystarané.

 5. Do všetkých miest nech postupne schvália aspoň miestne muxy pre lokálky a regionálky, slabšie výkony stačia pre okruh mesta + pár obcí, aspoň sa nebiju dookola , vysielajú iba v kotline .

  1. väčšie výkony sa ani nedajú skoordinovať a hlavne na nížine, prejde len kanál, ktorý je rovnaký ako na vzdialenejšom vysielači napr. v ČR, Rakúsku, Maďarsku a tým pádom je to aj rušička.

 6. Môžem pochváliť AVIS , postupne všetky MUXy zapĺňa a tak domácnosti , ktoré sú na okrajoch miest a nemajú IPTV ani káblovku to krásne využívajú , ak nie na hlavnom prijimači tak aspoň na druhom , na zahradke v chatke alebo chalupe.

 7. Partizanske a okolie tam asi nie su obyvatelia Slovenska,mame smolu,alebo to je nezaujimavi region

  1. Toni @ :

   A kdeže je vôbec na Slovensku to Partizánske?

  2. @zdenek
   hľadaj na mape Baťovany tomu iste rozumieš či len skúšaš trolling?

  3. bobo 09.03.2019 o 7:23 @ :

   Na ty Baťovany jsem čekal a už jsem myslel že toho nedočkám. Komunistické pojmenování Partizánské nerespektuju a např. aj Gottwaldov se hned po revoluci v roce 1989 ještě před návratem Bati přejmenoval Zlín aby nedojel do Gottwaldova ale zpět do Zlína z kterého musel odejít kvůli fašounům s Hitlerem a nakonec se tam již nemohl vrátit kvůli komoušům. Aj Leningrad se přejmenoval na původní Petrohrad a Baťovany nesou neustále komoušské přejmenování!!!

  4. V Partizánskom budú búrať na Námestí SNP panelák na ktorom je vysielač Rádia WOW 106.7 MHz a BTS-ky mobilných operátorov – tento činžiak: dennikn.sk/minuta/1374176/

  5. Šimonovany – bola pôvodne samostatná obec, na jej katastri bolo mesto Baťovany/Partizánske vybudované. Čiže oba názvy sú nepôvodné. V SNP nebojovali len členovia KSS.

  6. Treba rozlišovať SNP a partizánov na našom území za 2. svetovej vojny. V povstaleckej armáde bolo komunistov minimum, zatiaľ čo partizáni boli rovno organizovaní sovietskymi politrukmi a k tomu patrila automaticky aj tamojšia ideológia. Zatiaľ čo SNP hodnotí seriózna historická veda pozitívne (aj keď si ho za totality prisvojili komunisti), partizáni (resp. ich časť pod vedením sovietskych „poradcov“) boli banditi, ktorí terorizovali obyvateľstvo podľa sovietskeho vzoru a iba o málo menej, ako esesáci a gestapo.

 8. Čo sa týka miestnych Muxov, často si ich koordinujú malí vysielatelia, akurát , že na tej istej spoločnosti nemôžu mať vysielaciu licenciu na vlastnú telku aj povolenie na MUX. Tak majú lokálky a regionálky vo viacerých mestách , teda mimo Avisu a taktiež Towercomu.
  Ja som mal skoordinované Košice a Michalovce, no nakoniec som ich posunul Avisu práve pre byrokraciu úradov a taktiež vysoké vstupné náklady na vysielače, nájmy stožiarov a striech , taktiež energie a servis.
  Preto v tých lokalitách kde zatiaľ pridelené frekvencie pre menších vysielateľov neboli, je treba si ich dať skoordinovať .

  1. Dovolím si nesúhlasiť. Koordinácie a-lá AVIS, keď vysielač s plánovaným dosahom 25km je už vo vzdialenosti 5km nechytateľný kvôli rušeniu z iného (a nie len zahraničného viď prípad DS vs V.Javorina) vysielača vôbec nepotrebujeme. U našich západných susedov si môže regionálna telka objednať vysielanie v svojej lokalite na ženevskej frekvencii (teda na absolútne nerušenej frekvencii) hneď u 4 vysielateľov – CDG(mux3), DB(mux4), PD(RS7) a ČRa(RS8). Prečo sa to nedá u nás ?

  2. nedá sa to kvôli monopolu na celoplošné vysielanie a cenám

  3. mmc @ :

   “ U našich západných susedov si môže regionálna telka objednať vysielanie v svojej lokalite na ženevskej frekvencii (teda na absolútne nerušenej frekvencii) hneď u 4 vysielateľov – CDG(mux3), DB(mux4), PD(RS7) a ČRa(RS8). Prečo sa to nedá u nás ? “

   Naozaj trepeš dve na tri nevieš o tom vôbec nič. Čo napr. Radíkov (Olomouc) s RS8 (ČRa) s kanálov 52 bez ženevskej frekvencie ktorý na strednej a východnej Morave vo veľkom koliduje s Krížavou. A čo ďalej taktiež bez ženevskej frekvencie RS8 (ČRa) z Veselského kopca (Nový Jičín) s kanálom 56 versus Veľká Javorina?

  4. Nie je nad to, keď sa do diskusie zapojí „zaručene“ dobre (dez)informovaný amatér (tým nemám na mysli rádiomatérov – to je niečo iné). Ak sa raz regulačné úrady ČR a SR dohodli, že spomínané vysielače sú kampatibilné, tak to tak je. Mimochodom v koordináciách niečo ako stredná Morava neexistuje, tam je celkom iná geografia.

  5. mmc 08.03.2019 o 15:55 :

   Vidím že jsi evidentně odborník na Českou republiku a zejména na Moravu a Slezsko, že?
   Najdi si na netu co je střední Morava a že toto označení je aj v souladu EU na dotace a podobně.
   Jestli o tom nevíš tak Olomouc s Radíkovem je na střední Moravě a jeho signál se vždy bežně prijímal aj na východní Moravě a dá se i nyní.
   Da další si vyprošuji aby jsi mě osočoval tím „Nie je nad to, keď sa do diskusie zapojí „zaručene“ dobre (dez)informovaný amatér (tým nemám na mysli rádiomatérov – to je niečo iné)“ když mám za sebou mnoho kvalitních montáži i tam kde to mnoho jiných vzdalo a to již od dob analogu.

   Když se nyní vykrucuješ tvým „Ak sa raz regulačné úrady ČR a SR dohodli, že spomínané vysielače sú kampatibilné, tak to tak je.“ tak proč jsi původně psal „U našich západných susedov si môže regionálna telka objednať vysielanie v svojej lokalite na ženevskej frekvencii (teda na absolútne nerušenej frekvencii) hneď u 4 vysielateľov – CDG(mux3), DB(mux4), PD(RS7) a ČRa(RS8). Prečo sa to nedá u nás ?“ na což jsem musel reagovat.
   Reagoval jsem protože nemáš vůbec pravdu v tom že si může v ČR jakákoliv televize objednat vysielanie ve své lokalitě na ženevské frekvencii (teda na absolutně nerušené frekvenci) a to hneď u 4 vysílatelů protože realita je bohužel úplně jiná než ta tvoje.
   Víš co vůbec píšeš protože se do toho už úplně zamotáváš až jsi z toho Maďar.

   Mimochodem aby jsi byl v obraze tak CDG (Mux 3) je již dávno vlastněn ČRa a odkoupen původního provozovatele.

   Jinak aby jsi věděl tak na Zlínsku se nedá kvůli kolizi s Krížavou přijímat RS8 na kanále 52. Po spuštění RS8 52k Olomouc je taková že na Zlínsku to odrovnalo příjem Muxu 2 z Křížavy a Křížava zase znemožňuje příjem RS8 z Olomouce. Když má výluku Křížava tak RS8 úplně bez problému!!! Než byla spuštěna RS8?z Olomouce tak v Olomouci v STA a podobně bězně Mux 1 až 3!!!!

   Co je ns tom k nepochopeni když neustále ťápeš zemákovicu a odpovídáš capinama.

   PS: Víš vůbec kde je ta Morava ty Všeználku?

  6. mmc @ :

   Než byla spuštěna RS8 z Olomouce tak v Olomouci běžně u STA a podobně bez problému Mux 1 až 3 z Krížavy!!!!

  7. V Prešove je napr. problém (kockuje, trhá, pada do čierneho obrazu) s príjmom mux miestny K27 v juhovýchodnej časti na vyvýšených miestach t.j. Sekčov, Solivar, Šalgovík, Teriakovce, Ruská Nová Ves (v posledných dvoch menovaných obciach dokonca úplne zmizol signál miestneho muxu po prechode z K41 na K27). Lebo táto juhovýchodná časť je silne zarušená – ožiarená K27 z Kráľovej hole. Preto je potrebné do tohto smeru zvýšiť výkon na prešovskom vysielači K27, aby sa potlačil nežiadúci „parazitný“ signál z Kráľovej hole prípadne by pomohla aj zmena z V na H polarizáciu.

  8. R-ko: ten rušivý signál z Kráľovej hole na k27 nie je zas taký silný, stačí nemať anténu natočenú na západ a v každom prípade vypnúť predzosilňovač, doteraz to vždy pomohlo. Na príjem zo Šibenej hory v spomínaných lokalitách (okrem Teriakoviec a Ruskej N. Vsi, tam to nemám vyskúšané) stačí aj kus drôtu na krátkom koaxiáli, resp. prútová izbová anténa bez zosilňovača (čo je to isté 🙂 )

 9. Mohli to spravit tak ako vo Švajčiarsku. Vypnúť DVB T. A je po problemoch.

  1. Nože netrep. Až bude Slovensko zakáblované ako Fajčiarsko, potom sa môžeme baviť o vypínaní terestriálu. Dovtedy je to blud.

  2. Akurát že ho nevypli … len nechali operátorovi voľnú ruku, či T alebo T2 alebo aj nič. Ale zase tam je celkom opačná situácia s T-DAB+.

 10. TV Senior prešla v MUX-e Avisu v Prešove (k27) na HD 720p. Zrejme nielen tam. Zistené včera večer. Zrejme sa to týka aj ďalších vysielačov a možno aj Hispasatu na 30°W. Nejaký cpt. s podrobnejšími informáciami sa nenájde? Brumty, predovšetkým… ?

 11. Áno , TV Senior prešla tento týždeň na 720p , vzhľadom k tomu , že sme menili streamer do SIXU, tak firma Gecom , ktorá nám stream vyrába testuje nové nastavenie, je teda na všetkých vysielačoch DVB-T cez AVIS + všade, kde berú stream zo SIXU do TKR, satelitu, IPTV a pod.
  Ospravedlňujem sa teda za neoznamené zmeny.

 12. Brumty: vďaka za info. Ide o dočasné testovacie vysielanie, alebo to v 720p zostane natrvalo?

 13. zbytočne to to tapetuješ, akurát ukazuješ, že o koordináciach nevieš absolútne nič

 14. ušmudlaný chvastavý montér Zdenek ani netuší, do koho sa tu naváža

  1. mico 08.03.2019 o 17:40 @ :

   Ale vím ušmudlanče, narazil jsem na nejlepšího machra na světě přes antény který začal jako první s tím navážením s osočováním a co si o sobě myslí že je nenahraditelný a chodí pomalu s nosem hore! Na druhé straně tu brečí jak želva (korytnačka aby si vôbec rozumel) s tím že někdo na Slovensku dodatečně zkoordinuje neženevský kmitočet který se kryje s ženevským pro příhraniční vysílač z Moravy nebo Slezska ale opačně to už plně schvaluje a obhajuje.

   S osobou co až do roztrhání těla tvrdí nesmysly o tom že např. Olomouc s Novým Jičínem používá u RS8 od ČRa ženevskou frekvencii (teda na absolutně nerušenou frekvenci) nemá opravdu diskutovat.

 15. ludia prečo sa osočujete a uražate ved to nema obdobu.

  1. Prečo nenapíšeš riadne,že to úráža súdruh Zdenek.

 16. V Bojniciach skorej zhrdzavie stožiar ako pustia plustelku.

 17. Pan Zdenek je superman na zemepis a šaškuje že nevie kde je Partizanske.

  1. Ale on dobre vie, kde je Partizánske, len sa mu nepáči ten komunistický názov. V čom sa s ním celkom zhodnem.

 18. Pokiaľ nebude stopercentne pokrytie vysielačov tak to nemá význam tu niečo chytať,mi tú chytáme len 2a3 multiplex a1a4 multiplex nechystáme sme 17 km od Košíc a nechytame 1a4 multiplex, prečo bi nemohol bit vysielač 1a4 multiplex Medzev lastovici vrch alebo v Šemša,tieto lokality Šemša Hodkovce Nováčany Rudník Jasov Poproč Medzev atakdalej tu tieto multiplexi 1a 4 nechytame

  A

  1. Obráť sa s týmto na Towercom. Ale najprv si to nechaj preložiť do slovenčiny.

Komentáre už nie sú povolené.