Reklama

Plánuje Skylink prechod na HEVC či preklopenie transpondéra s frekvenciou 12 070 MHz do DVB-S2?

Ako sme už na portáli SatelitnáTV.sk informovali, luxemburský operátor M7 Group, ktorý prevádzkuje viacero satelitných platforiem, vrátane Skylinku, bude po odpojení transpondéra s frekvenciou 12 110 MHz, na družici Astra 3B (23,5°E), využívať ešte desať satelitných transpondérov. Všetky už pracujú v norme DVB-S2, výnimkou je iba transpondér s frekvenciou 12 070 MHz, ktorý je ešte stále v staršej norme DVB-S. Spýtali sme sa teda operátora, či plánuje u tohto konkrétneho transpondéra v blízkej dobe preklopenie do DVB-S2, čim by získať ďalšiu kapacitu, ktorú by mohol využiť pre rozširovanie ponuky. Rovnako sme sa zaujímali aj o nasadenie nového úspornejšie kodeku H.265/HEVC.
Pokračovanie nižšie:


Na HEVC sa plošne nepripravujeme a s DVB-S na 12 070 MHz zatiaľ zotrváme. Keby sme parametre tohto transpondéra zmenili, niekoľko starých prijímačov by stratilo možnosť FastScanu a upgradu software,“ povedal pre portál SatelitnáTV.sk Jaromír Glisník, člen predstavenstva spoločnosti M7 Group. „Časom na to taktiež dôjde. Tento rok to asi nebude,“ dodal.

Skylink teda zatiaľ stále ponechá transpondér s frekvenciou 12 070 MHz v staršej norme DVB-S. Pripomeňme, že sa jedná o tvz. domovský transpondér (Home TP), ktorý využívajú zariadenia pre aktualizáciu softvéru a hlavne pre načítavanie aktuálnej tabuľky FastScan. V prípade ak by došlo k akejkoľvek zmene parametrov, niektoré staršie zariadenia by prestali aktualizovať kanálovú mapu. V praxi by to teda znamenalo nefunkčnosť tejto funkcie. Ide hlavne o staršie zariadenia už bez softvérovej podpory, ktoré nepodporujú zmeny u Home TP. Pripomeňme, že preklopiť tento transpondér chcel Skylink už v roku 2015, nakoniec však od toho upustil a vyzerá to tak, že k tomu nedôjde ani tento rok.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Skôr ste sa mali opýtať či nechystajú presun na 1W po kúpe freesatu to by malo skor logiku to vypínanie tpderov

  2. Mám taký pocit že 23,5,E oproti 01,0,W je lepšia družica samozrejme že má lepšie pokrytie signálom ako 01,0,W ale platiť za 2 družice by to M7 Group vyšlo dosť draho keď vypnú MPEG/2 na 01,0,W u Freesatu tak potom by mohli dať tam aj nejaké nové stanice Freesat ako Asi jediný satelitný Operátor na Slovensku vysiela programy ešte v MPEG 2 alebo sa mýlim?

  3. Ved sa ani nevie ci im to odklepnu urady a uz tu riesite presun na 1W. To jak by si kupoval dom a budu sa ta pred kupou pytat ci ho das zburat a postavas novy, alebo spravis prerabku.

  4. Dufam ze zas nebude treba kupovat novy prijimac lebo to oni radi

  5. Súhlas s Ferom. S kolegom už dlhšiu dobu uvažujeme o odchode od Skylinku. Dôvodov sa už nazbieralo dosť. Ale ak budú ďalej zvyšovať cenu , tak odídeme. Ponuka operátorov už je zaujímavá , najmä mobilných.

  6. sky link:priklad audio dolby digital slovensko stanice2. česke vyše 40. to je diskriminacia slovenska od sky linku.

Komentáre už nie sú povolené.