Reklama

AVIS zmenil vysielací kanál miestneho DVB-T multiplexu v Martine

Telekomunikačný operátor AVIS dnes preladil svoj miestny DVB-T vysielač v Martine na nový vysielací kanál. Tamojší multiplex, ktorý doteraz vysielal na 41. kanáli (634 MHz), je tak možné naladiť na novom 23. kanáli (490 MHz). Divákom, ktorí prijímali programy z uvedeného vysielača, preto odporúčame spustiť automatické ladenie, aby sa programy naladili už z novej frekvencie. Okrem zmeny vysielacieho kanálu však došlo aj k zníženiu výkonu, automaticky sa tak zmenilo pokrytie.
Pokračovanie nižšie:


Miestny vysielač v Martine je aj naďalej umiestnený na budove Slovenskej národnej knižnici, vysiela s vertikálnou polarizáciou a maximálnym povoleným výkonom 0,05 kW ERP.

V multiplexe vysielajú aktuálne štyri televízne kanály TV Severka, TV Noe, Šlágr TV a Raj HD. Všetky sú šírené nekódovane (FTA) a v kompresnom formáte MPEG-4, výnimkou je len TV Severka, ktorá je ešte v staršom formáte MPEG-2.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. V Martine ide už o v poradí tretí kanál pre MUX MIESTNY: 54, 41, 23

 1. Len po zmene na K23 regionálny mux veľa divákov nenaladí, keď sa znížil výkon z 2 kW na 0,05 kW (najmä vzdialenejšie obce, ktoré to doteraz prijímali)

  1. No fúúhá…0,05kW-koľko má baby monitor do detskej izby?

 2. Na 41. kanáli a Frekvenci 634 Mhz sú umiestnené alebo teda su dané kanáli Plustelky Viac .

  Na 23 . kanáli a Frekvenci 490 Mhz našlo mi Televizie – Tv Severku , Tv Raj , Noe Tv , Tv Slager , ale
  signál žiadny .

  0,05 KW tento Výkon Vysielača to je slabota az bieda bolo by ho treba navýšiť a to bývam na Sidlisku Sever , kde je ulica Východná .

  Dovidenia Braňo z MT .

 3. Aby som chytil Tv Severku , Tv Raj , Tv Noe , Tv Slager tak izbovu prutovu antenu budem musiet vyhodit a kupiť si antenu Iskru P – 20 FZ H/V , ktoru upevním na vonkajšiu parapetnu dosku a namontujem na ňu kábel s okennou prechodkou a možnože tie tv kanále mi pôjdu .

  Dovidenia Braňo z MT .

  1. Už vela krát sa tu písalo, že na seriózny príjem treba vonkajšiu anténu a nie všelijaké vnútorné, potom sa stáva, že jeden mux nechodí a neviem čo a sú len sťažnosti..

  2. Keď sa dal umiestniť vysielač MUX miestny k.36 na vysokú kótu Zobor, tak by sa dal umiestniť aj v Prešove na kótu Stráž a nájsť vhodnejší kanál. Lebo umiestnenie a výkon 0,01 kW MUX miestny k.27 v Prešove je tragédia, nehovoriac o zarušení na rovnakej frekvencii z Kráľovej hole. Je to hanba pre 3. najväčšie mesto.

 4. Ale prečo sa znižujú výkony ked sa hovorí o rozširovaní pokrytia. Aj mux4 sa píše o rozširovaní pokrytia a ajhla Bojnice 1,2kw a dve antény. Prečo nie 4kw ako 52,57k a tri antény. To by bolo rozšírenie.

  1. A na MUX 4 a PLUSTEKU VIAC v Bojniciach sú na stožiari T-čkové antény ? ? ?

  2. Znižuje sa na regionálnom vysielači, takže sa nehovorí o rozširovaní pokrytia. V Bojniciach sa akože nerozšírilo pokrytie? Každý spustený vysielač pre TWC je predsa rozšírenie pokrytia, aj keď niektorí to už nechytia, lebo sú mimo sektor, bohužial všetkým sa nedá vyhovieť.

  3. Ad Sratek . Ja mám vysielač Bojnice vzdušnou čiarou 6km a 52,57k bez problemov. Bez problemov som mal aj príjem 41k z Regie aj teraz z Vendelínu. Ale jednoducho ta 23k ma problem s tým vykonom 1,2kw. 41,52,57k signal 100% kvalita 100% a 23k signal 60% kvalita 50-60%. Minimálne vykony vysielačov by mali byt 2kw a nie šmejdy do 2kw. To ked sa doloži mux1 do Bojníc tak tam daju už 0,5kw? Čakal som 10rokov na to že nič nechytím. Takto sa nepropaguje terestriál. Potom sa nečudujme že u nás je to na terestriál 10 až 15% a v Čechách,Polsku a Madarsku 60 až 80%.

 5. Ad skratek
  Lenže, s týmito „vysielačmi“ s výkonom 0,5 až 2 kW sú z pohľadu zákazníka len samé problémy, nedivte sa, že sa ľudia potom sťažujú. Príklad: bývam v Krnči, cca 5 km vzduchom od Topoľčian, predplatil som si Plustelku Viac, všetko šlapalo ako hodinky od minulého leta doteraz – a zrazu bác, na 36. kanáli ani ťuk…pritom anténa Iskra P-2845 logper pasívna na dané podmienky optimálna, všetky muxy či už s Trenčína, alebo z Nového Mesta šlapú na jednotku, tá istá anténa s H polarizáciou a zosilovačom a české prechodové siete úplne v pohode…podotýkam, že sa bavíme o vzdialenostiach 50, resp. 80 km. Ale lokálka od Avisu, pod nosom, nič. Spustenie vysielača by malo byť realizované s vidinou spokojného, nie rozčarovaného diváka, a tento motív v konaní Towercomu jednoducho absentuje. Čo z takého pokrytia, ktoré na mapke síce vyzerá pekne, ale v skutočnom pokrytí je deravé ako rešeto?

  1. 2 kW sú (na lokálku) až strašne veľa, keď máš čistý kanál … ale „pretláčať sa“ z Mattersburgom, Pradědom, Kékesom a ešte aj synchronizovať s ostatnými „bratmi v sieti“ jednoducho nefunguje

  2. Ak niečo chodilo a zrazu nejde, treba dať hneď vedieť, môže byť chyba aj u nás, všetko je to len elektronika, ktorá sa môže pokaziť a budeme sa snažiť to čo najskôr opraviť. Skúste či vám tá plustelka viac ide či nie, či je nejaká chyba u nás alebo u vás. Ďakujem.

  3. Ad skratek
   Zajtra poobede po práci vyskúšam K36 Topoľčany, potom dám vedieť, ďakujem.

  4. Ad skratek
   Dnes poobede som vyskúšal kanál 36, zrazu ide bez problémov, takže ak sa zásadne nezmenili príjmové podmienky /nepravdepodobné/, musela byť nejaká zrada na strane vysielača. Každopádne vďaka za spoluprácu, týždeň odpozorujem stabilitu, potom dám niekde v diskusii vedieť výsledok.

 6. Ad mmc
  Veď ja s Tebou úplne súhlasím, Avisácke kmitočty sú kapitola sama o sebe. V prípade Plustelky Viac je to koniec koncov jedno, to je stratený projekt od samotného začiatku. Ale plustelka samotná je o niečom inom, tam sa vytešovať z týchto výkonov je jednoducho na smiech. Zvlášť zaujímavé to bude v takom Trenčíne, keď hneď vedľa na 22. kanáli bude „fičať“ 100 kW zo Zlína..

 7. Takze Obecne Siete mali velke oci s povolenim na 23k v Martine ?

  1. To ukáže až budúcnosť. Obecne však platí, že AVIS si môže vysielať na akýchkoľvek kmitočtoch a akýmkoľvek výkonom jednoducho preto, že ide o FTA. Je signál dobre, nie je, tiež dobre. V prípade Towercomu je však situácia iná – vysielanie prezentuje ako platenú službu, preto by mal zabezpečiť jej dostupnosť a stabilitu bez ohľadu na vedľajšie vplyvy /počasie, rušenie zahraničnými vysielateľmi/. A to s týmito výkonmi bude problém. Okrem toho sa blíži preklápanie prvého multiplexu do DVBT2, čo ostatní operátori určite s radosťou využijú na dehonestovanie terestriálu, toto môže pre nich byť vcelku vítaný argument.

  2. check2, dovolím si oponovať – zákazníkom AVISu sú jednotlivé televízie, ktoré si u neho platia FTA distribúciu a keď uznajú, že pokrytie nezodpovedá zaplatenej cene, môžu si nájsť iného prevádzkovateľa, a už sa tak aj deje (minimálne na západe)

  3. mmc: asi tak. Len doplním, že na východe sú tie výkony vysielačov Avisu zvyčajne vyššie – je tu o niečo menší problém skoordinovať frekvencie s vyšším výkonom, keďže nekolidujú s kanálmi hneď troch susedných štátov, ako na západe.

  4. Iste, z tohoto pohľadu máte obaja pravdu, mal som pôvodne na mysli bežného televízneho diváka, takže sa poopravím: AVIS si môže vysielať čo chce, s akým výkonom chce a na akých frekvenciách chce, pokiaľ mu toto vyčínanie budú ochotní jeho klienti /televízie/ tolerovať….

 8. Avis palec dole. Znížiť výkon s 2 kW a na 0,05kW to nemá obdobu. Radšej to nerobte ak neviete nájsť kanál , kde by mohol byť minimálne rovnaký výkon. Sa čudujem vašim zákazníkom , že vám aj niečo platia za postupné znižovanie pokrytia reg. muxov. Ste mali spraviť sieť minivysielačov na k.23 a tým docieliť pôvodné pokrytie ak ste nevedeli nájsť volný kanál.

 9. Tak to je gól. Ten kanál aj s prideleným výkonom je plánovaný pre Martin už od samého začiatku digitálneho vysielania! Lenže bol pôvodne určený pre Mestský úrad a tam mal byť aj vysielač! Musím priznať, že to je pre Avis hlboké poníženie. Vždy platilo väčšia berie, Towercom už upratuje.

 10. Z vrchu Stráž (740 m n. m.) by sa pokryla polovica východu.

 11. 0,05 kW? To je na pokrytie ktorej ulice v Martine? S tymi dvoma kW to pekne chodilo este aj na Liptove v Stankovanoch. Ked nam to tu tak minule riadne fukalo zhodilo mi aj antenu sito zo strechy. No uz ju tam ani nebudem davat lebo s tym vykonom nebude ani naznak signalu. Terestrial uz uplne nema cenu. Radsej ste to mali uplne vypnut ako takyto vykon.

 12. Tento výkon v Martine je nedostatočný, už vo Vrútkach sa nedá zachytiť pokial nenavýšia výkon, tak je celé vysielanie zbytočné. Toto odkazujem konkrétne AVISU bez navýšenia výkonu to vysielanie stabilné nieje. 50w je nič

 13. Bude mat aj Plustelka nove programy od Maja 1.5 2019 Be2CAN NIC jr Nicoldeon Hystory a Crime and Ivestagion LaLa Mnau Tv Tv Mnam a MTV. NEZABUDUNT NA PLUSTELKU Z NOVIMY PROGRAMAMY TV

Komentáre už nie sú povolené.