Reklama

Švajčiari nemajú v pláne prejsť na DVB-T2, chcú ukončiť terestriálnu distribúciu programov

Zatiaľ čo vo väčšine európskych krajinách sa telekomunikační operátori pripravujú na postupné opúšťanie pásma 700 MHz, ako aj spúšťanie nových vysielačov v štandarde DVB-T2, vo švajčiarsku prechod na DVB-T2 vôbec riešiť nebudú. Distribúciu televíznych programov prostredníctvom terestriálneho vysielania chcú úplne zrušiť. Podľa informácií tamojšieho mediálneho regulátora BAKOM (Bundesamt für Kommunikation) využíva tento spôsob príjmu len veľmi málo domácností.

Diváci vo Švajčiarsku môžu prijímať prostredníctvom DVB-T iba päť programov tamojšieho verejnoprávneho vysielateľa SRG SSR (SRF 1 SRF zwei SRF info, RSI LA 1 a RTS Un). Viac programov ponúkajú už iba kábloví a IPTV operátori či satelitný príjem.

Súčasná licencia na terestriálne vysielanie vyprší vo Švajčiarsku 31. decembra 2018. Nová začne platiť 1. januára 2019. Bude platiť síce štyri roky, terestriálne vysielanie však majú Švajčiari v pláne ukončiť do konca roka 2019. Z toho dôvodu pripravuje SRG SSR už v tejto chvíli mediálnu kampaň.

Súčasní diváci terestriálneho vysielania budú môcť prejsť na satelit, kde napr. z družice Eutelsat Hot Bird (13°E) šíri SRG SSR všetky svoje televízne a rozhlasové programy. Väčšina z nich je však kódovaná systémom Viaccess. Diváci tak budú potrebovať prístupovú kartu.

Ďalšie zaujímavé správy:

Komentáre

  1. A táto tvoja hláška je o čom ?
   Nechceš pozerať pozemné vysielanie nepozeraj.
   Aj u nás máš možnosť sledovať verejnoprávnu
   Tv cez satelit zadarmo.
   Jeden pán čo má meno Macko sa aj strapňoval
   za prachy ako šašo v telke a tvrdil že pozemné
   vysielanie končí a nemá budúcnosť.
   A kukaj bermuďáci zo stiahnutým chvostom
   privítali späť ale väčšina ľudí na nich
   s prepáčením kašle … šťastne žijú aj bez
   TV Angelika …

  2. Ako Macko si sám protirečí https://m.youtube.com/watch?v=Y4hICR4rtxw

  1. Maju az 4 uradne jazyky – okrem nemciny a francuzstiny aj taliancinu a retoromancinu. A aj tak sa dohovoria. 🙂

  1. Je ich skoro 8,5 milióna, to je porovnateľné s Rakúskom, je to viac obyvateľov, než má SR, Fínsko, Nórsko, Dánsko, Írsko, Srbsko, Chorvátsko, Bulharsko, približuje sa ČR, Maďarsku, Švédsku, Belgicku, Grécku a Portugalsku (9-11,5 mil.). Nie je ich teda až tak málo, skôr ide o to, že satelitný príjem tam má tradíciu, asi aj kvôli hornatému územiu a jazykovej blízkosti s okolitými krajinami.

  1. Ale cez Satellit vysiela vela bud nemeckych, talianskych, alebo francuskych programov zadarmo

 1. Švajčiari majú na satelite vyše 200 FTA staníc,ktorým rozumejú,my len 12.Švajčiarsko je vo všetkom iné,napríklad oni majú len jednu zdravotnú poisťovňu a to štátnu a my ich máme viac

  1. Ale zase nie každý model je dobrý len preto, že podľa neho fungujú Švajčiari. Konkrétne ten s jednou ZP by bol v našich podmienkach veľmi nešťastný.

  2. Ešte že si napísal ktorým rozumejú, lebo oni majú na satelite len 7 verejnoprávnych a nejaké nemecké a francúzske s lokalizovanou reklamou, a že my – teda Vy rozumiete len 12im je je Váš problém

  1. A ako ťa obmedzuje na živote, že to u nás funguje? Čo keď to iným vyhovuje?

 2. Ani u nás sa nemusí prechádzať na DVBT2. Toľko programov koľko má Slovensko tak stačí MPEG-2. A dva multiplexy.

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce nadávky, urážky, odkazy, politiku, ako aj tie, ktoré porušujú platné pravidlá a zákony, budú vymazané bez udania dôvodu.