Reklama

Arte UHD testuje na pozícii Astra 19,2°E

Majitelia zariadení s podporou príjmu programov v UHD kvalite, s kodekom HEVC/H.265, budú môcť počas najbližších dní sledovať nový obsah s rozlíšením 3840×2160. Na orbitálnej pozícii Astra 19,2°E spustil kanál Arte dočasne dva test kanály v UHD kvalite, ktoré sa identifikujú ako ARTEUHD1_HDR a ARTEUHD2. Oba šíria rovnaký obsah, jeden program však využíva už technológiu HDR a druhý nie. Diváci si tak môžu porovnať rozdiel v obrazovej kvalite, pretože vysielanie nie je kódované.
Pokračovanie nižšie:


Arte testuje novú technológiu spolu s partnermi Amazon CloudFront, AWS Elemental, Anyware Vidéo, ATEME, Cobalt, Globecast, Molotov, Philips, SES (Astra), TDF a Technicolor. Testy budú prebiehať v období od 12. do 22. septembra 2018.

Počas našich testov dosahoval dátový tok programu ARTEUHD1_HDR v priemere 20,48 Mbps, v prípade ARTEUHD2 to bolo 16,92 Mbps. U oboch staníc sú pripojené dve audio stopy – francúzska a nemecká.

Obsah na test kanáloch bude dostupný prevažne v natívnom UHD HDR, alebo konvertovaný z HD na UHD, v prípade, že nemá vysielateľ k dispozícii program v 4K.

Technické parametre pre príjem ARTEUHD1_HDR:
Družica: Astra 1KR/1L/1M/1N (19.2°E)
Frekvencia: 11778 MHz
Polarizácia: V
FEC: 9/10
SR: 27500
Norma: DVB-S2
Modulácia: QPSK
Názov: ARTEUHD1_HDR
Provider:
Video formát: HEVC
Kódovanie: FTA

PIDy:
Video PID: 0120
Audio PID: 0130
Audio stopy: 130 fre (AC3),131 ger (AC3)
PCR PID: 0120
PMT PID: 0480
TSID: 1068
ONID: 0001
SID: 5701
TXT: N/A
HbbTV: N/A
DVB a TXT titulky: N/A

Technické parametre pre príjem ARTEUHD2:
Družica: Astra 1KR/1L/1M/1N (19.2°E)
Frekvencia: 11778 MHz
Polarizácia: V
FEC: 9/10
SR: 27500
Norma: DVB-S2
Modulácia: QPSK
Názov: ARTEUHD2
Provider:
Video formát: HEVC
Kódovanie: FTA

PIDy:
Video PID: 0220
Audio PID: 0230
Audio stopy: 230 fre (AAC),231 (AAC)
PCR PID: 0220
PMT PID: 0048
TSID: 1068
ONID: 0001
SID: 5702
TXT: N/A
HbbTV: N/A
DVB a TXT titulky: N/A

(satkurier.pl/arte)

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. ARTEUHD2 má omnoho živšiu, vernejšiu farbu než ARTEUHD1_HDR. Myslel som si, že na HDR to bude „krajšie“. Je to francúzska programová verzia tejto F_D stanice, bez teletextu.
  Laicky sa my zdá obraz, že nie je vždy oveľa lepší ako na ARTE HD.

  1. obraz nie vzdy bude lepsi ako na hdcku, lebo arte nema vsetky programy v nativnom 4k. nemesku verziu najdete prpnutym zvukovej stopy

  2. Emsi, ja som písal o francúzskej verzii tejto stanice. Napríklad teraz pozerám prírodopis na lepšie pozerateľnej ARTE UHD2 od 19.00 Stratégies de reproduction: Les clés du succés, dnes i v nemčine, ktorej omnoho lepšie rozumiem než francúzštine (v prvý deň i po prepnutí na nemčinu „šla“ opäť francúzština). Na nemeckej ARTE HD som pozeral od 18.35 Mission Fotrpflanzung: Schlüssel zum Erfolg, čiže ten istý dokument s posunom 25 minút. Po 20. hodine je posun i 45 minút, tak ako včera, keď dávali hraný dokumentárny seriál Krieg der Träume – 1918-1939 / 1918-1939 : Les rêves brisés de l’entre-deux guerres.
   Viem o prepínaní jazykov, ktoré využívam i na tejto stanici i iných, keď chcem počuť hlavne originálny prejav vo filmoch, napríklad Luisa de Funès a porovnať to s Františkom Filipovským. Často i v dokumentoch, ktoré komentujú známi herci, napríklad Isabelle Adjani.

   Obe úhádéčka sú zatiaľ bez EPG. Obe idú vo francúzskej programovej verzii.

  3. oprava: Mission Fortpflanzung; kontroloval som to, aj tak som urobil chybu (chyby???). 🙁

 2. fzj: pozeral si to na TV s pripojeným sat. prijímačom, ktoré obidva majú podporu používaného formátu HDR? Tie formáty sú štyri, HDR10/10+, HLG, Dolby Vision a SL-HDR1. Je v tom celkom dobrý chaos, lebo zďaleka nie všetky zariadenia podporujú aspoň dva z nich a máloktoré podporujú tri formáty. A zariadenie s podporou štvrtého (SL-HDR1) som na trhu ešte ani nevidel.

  1. Pozeral som to a pozerám to na televízore Samsung UE43JU6072, 4K Ultra HD rozlíšenie, DVB-T2/S2/C, so slotom pre karty CI. V tom čase asi jeden z prvých u nás s „primeranou“ cenou, nie tie za niekoľko tisíc eur.

  2. Hľadal som na internete, nenašiel som nič. Pozriem brožúru, možno tam niečo predsa len bude.
   FASHION 4K má o niečo lepší obraz než ARTE_UHD2 (tu asi väčšinou asi upravujú HD na UHD – dokument, čo šiel na ARTE HD/D bol krajší než na ARTE_UHD2 a omnoho krajší ako na ARTEUHD1_HDR).
   Voľakedy som pozeral nejakú testovaciu HDR (?), šla tam slučka, ale obraz bol krásny. Hádam preto, že bol (asi) v „natívnom“ UHD (4K). Teraz je vypnutá/neviem ju nájsť.
   SES UHD Demo Channel je krásny (Idú popisky: wider colour gamut, higher dynamic ranger, higher framerates, higher colour depth), ale opäť len slučka.
   Aj SES UHD Demo je krajší (opäť slučka), teraz na ňom ide INSIGHT.tv .

  3. Fashion 4K je snímaný natívne v UHD, to áno. A testovacie slučky typu SES UHD Demo sú nielen natívne v UHD, ale ešte sú aj vyberané scény s veľkou farebnosťou a pod., aby to vyzeralo čo najlepšie.
   Ak máš lepší obraz na ARTEUHD2 (bez HDR), tak asi máš TV bez podpory HDR alebo s podporou iného formátu HDR, než používa ARTEUHD1_HDR.

  4. Ešte som tú brožúru nehľadal, ale myslím si, že je bez HDR, veď bol, dá sa povedať „prvý“ a jednoduchší so 4K, až potom som niečo „počul“ o HDR (ja som to tak veľmi nesledoval, nie som odborník v tejto téme) – ak sa dobre pamätám, tak je to model z roku 2015 – písmeno „J“ tomu nasvedčuje. Len neviem načo dajú do predaja niečo, pre čo ešte (ďalší/ie) „vyvíjajú“ softvér/y, a ešte k tomu potom vytvoria kopu rôznych „verzií“ tak, ako si písal. Ešte šťastie, že nie je mnoho UHD staníc, veď ani „obyčajných“ HD staníc nie je prevažná väčšina.

 3. Už niekoľko dní dozadu skapali obe UHD verzie Arte.

Komentáre už nie sú povolené.