Reklama

Väčšina Slovákov má TV pripojenú na internet. Čo znamená HbbTV, ale väčšinou nevedia

S pojmom HbbTV čiže hybridnou televíziou sa slovenský televízny divák už mohol stretnúť, keďže už skoro dve tretiny internetových užívateľov majú svoju televíziu pripojenú na internet. Čo o HbbTV ale Slováci vedia a ako k nej pristupujú? To zisťoval výskum spoločnosti Nielsen Admosphere, ktorý sa uskutočnil na vzorke tisíc respondentov starších ako 15 rokov z internetovej populácie Slovenského národného panelu.
Pokračovanie nižšie:


Väčšina respondentov, 64 %, má televízor pripojený na internet. Z nich až 88 % využíva funkcie, ktoré smart TV ponúka, ako napríklad interaktívne aplikácie, internetový prehliadač, aplikácie služieb ako YouTube, Netflix alebo rádio. Tretina opýtaných, ktorí majú televíziu s internetovým pripojením, dokonca odpovedala, že funkcie smart TV využíva veľmi často, teda skoro každý deň. Len 12 % odpovedalo, že funkcie smart TV nikdy nepoužíva. Všeobecne smart funkcie využívajú o niečo viac muži ako ženy.

Z funkcií, ktoré respondenti najviac používajú na smart TV, je to napríklad YouTube, internetový prehliadač, aplikácie na sledovanie filmov z archívu alebo požičovni, aplikácie na sledovanie video obsahu, aplikácie na prehrávanie alebo streamovanie hudby alebo sociálne siete.

Slovenskí respondenti, podľa prieskumu, však poväčšine nevedia, čo pojem HbbTV, čiže hybridná televízia, ktorá pri sledovaní televízie umožňuje divákom využívať špeciálne doplnkové služby TV staníc, znamená. Iba 5 % odpovedalo, že vedia, čo pojem HbbTV znamená a že ju na svojej televízií využívajú. Ďalšou skupinou boli tí, ktorí vedia, čo pojem HbbTV znamená, ale na svojej televízií ju nepoužívajú. Táto skupina tvorila 27 %. Poslednou a teda aj najväčšou skupinou boli respondenti, ktorí nevedia, čo HbbTV znamená – tí tvorili 68 % opýtaných z celej vzorky. Neznalosť sa objavila hlavne vo vekovej skupine 45–54 rokov a u respondentov s nižším vzdelaním.

Na otázku, ktoré služby HbbTV považujú za najviac prínosné, odpovedalo 63 %, že je to prístup do video archívu televíznych relácií jednotlivých TV staníc, 52 % respondentov vybrala ako prínosný pohodlnejší prístup k internetovému obsahu webových stránok a online službám televíznych staníc. Ako najmenej prínosná skončila s 6 % interaktívna televízna reklama.

HbbTV využívajú už všetci veľkí slovenskí vysielatelia. Medzi prvými bola verejnoprávna RTVS (2014), nasledovala TV Markíza a tento rok sprístupnila HbbTV divákom aj televízia JOJ.

Pre spustenie HbbTV aplikácie je potrebné mať pripojenie k internetu a vlastniť televízor, alebo set-top-box s podporou tohto nového štandardu. Potom už len stačí stlačiť červené tlačidlo na diaľkovom ovládaní. HbbTV je dostupné slovenským divákom, ktorí prijímajú signál cez DVB-T alebo z družice Astra 3B (23,5°E).

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Čo to znamená, že respondenti boli „z internetovej populácie Slovenského národného panelu“?

  Lebo nadpis evokuje, že sa výsledky týkajú bežnej populácie SR a tie čísla sa mi v takom prípade vôbec nezdajú. Po prvé, to, že má TV napríklad LAN port, ešte vôbec neznamená, že je to smart TV. Možno podporuje maximálne tak DLNA po lokálnej sieti. Po druhé, poznám strašne veľa ľudí, ktorí tú smart TV aj majú a vôbec o tom nevedia, prípadne to majú na háku – a keď som im trebárs ponúkol, že im ju pripojím na domáci router a ukážem im, aké má možnosti, nemali záujem – a to ani mladí okolo 30-ky. Po tretie, ani podľa najodvážnejších odhadov nemá 64% celkovej populácie podľa mňa smart TV vôbec, stačí si zobrať, čo za šmejdy tvoria veľkú časť predaja TV, aký je priemerný vek TV v domácnostiach, atď. Možno v prípade, ak by sa brali do úvahy aj sat. STB s internetovými funkciami, multimediálne centrá a pod., ale reč bola o TV.

  A v článku je zopár chýb – „televízni divák“ hneď v prvej vete, v spojení „na svojom televízií“ niekde uprostred článku sú chyby až dve (aj to dlhé í na konci).

 2. To že nevedia prísť na meno HbbTV je vizitka prevádzkovateľov, že nevedia naplniť inak výbornú službu zaujímavým obsahom. V podstate tam na slovenských kanáloch nie je nič zaujímavé a aj tie archívy sú len také večné demo.

  1. RTVS má už celkom dobrý archív.

   Nepríjemné sú aj regionálne obmedzenia. Prijímam legálne ČT, ale množstvo programov z archívu cez HbbTV si nemôžem pozrieť. Nemám „oprávnenie“.

  2. Kde má RTVS dobrý archív? Na HbbTV určite nie, tam okrem spravodajstva nie je možné nič prehrať. Práve som to kontroloval. Zatiaľ je to v testovacej fáze, ako aj na Jojke & spol. S tou geoblokáciou archívu ČT máš pravdu, je to pliaga. Ktovie, či aj na toto sa budú vzťahovať kroky, ktoré EÚ v poslednom čase proti geoblokácii v rámci členských štátov podniká.

  3. Re: dr. B. Nutty
   Máš pravdu, archív už nefunguje.
   Ale ešte pred pár dňami som sa dostal do archívu cez „zelené tlačítko“ na tejto obrazovke:
   https://www.satelitnatv.sk/2018/05/rtvs-rozsiruje-hbbtv-o-archiv-a-timeshift/
   a podarilo sa mi spustiť zopár programov z archívu. Pozrel som si tiež celú reláciu Postav dom, zasaď strom.
   Tak snáď to už konečne „dotestujú“ a podarí sa im spustiť funkčný archív.

 3. Na akých zariadeniach vám nefunguje archív na rtvs? U mňa ide.

  1. Na TV LG MT2793S, TV Samsung (presný typ teraz z hlavy nevysypem, ale je to model z r. 2016) a Octagone SF4008 (OpenATV 6.1). A aby nedošlo k zmätku v pojmoch: samotné aplikácie HbbTV idú, ale drvivú väčšinu programov v 7-dňovom archíve (ani tie z vlastnej produkcie) nie je možné prehrať – chýba tam príslušné tlačidlo, k dispozícii je takmer vždy len neúplný popis programu (zhodný s tým v EPG, len ‚useknutý‘), tlačidlo na spustenie playbacku sa vyskytuje iba výnimočne. Toto je rovnaké tak na RTVS, ako aj na Joj. A v tzv. Živom vysielaní sa dá posúvať o 24 hodín dozadu, tam prehrávanie funguje. Ale len na HbbTV skupiny Joj sa dá prehrať všetko, v prípade RTVS len programy z vlastnej produkcie, pri ostatných svieti hláška v zmysle ‚Z licenčných dôvodov si trhnite nohou… bla bla bla… sorry jako‘. A to spravodajstvo RTVS sa dá pozrieť v inej aplikácii HbbTV, ktorá tam je už dávno, nie v tom novom archíve, ktorý je zhodný s tým na Jojke a spol.

Komentáre už nie sú povolené.