AVIS spustil nový miestny DVB-T vysielač v Dunajskej Strede

Telekomunikačný operátor AVIS rozšíril počet svojich miestnych DVB-T vysielačov. Po novom môžu prijímať diváci viac televíznych programov cez anténu už aj v okresnom meste Dunajská Streda a jeho blízkom okolí. Miestny vysielač šíri signál na 23. kanáli (490 MHz) s maximálnym povoleným výkonom 0,01 kW ERP. Vysielač je podľa platného povolenia umiestnený na sile, ktoré sa nachádza na ulici Bratislavská cesta. Podľa informácií nášho portálu SatelitnáTV.sk sa tam nachádzajú dve smerové vysielacie antény smerujúce na mesto.

Nový miestny DVB-T multiplex šíri aktuálne tri televízne kanály – Šlágr, TV Noe a TV Vega. Dvojica českých programov vysiela už v kompresnom formáte MPEG-4, slovenská regionálna televízia je ešte v staršom formáte MPEG-2. Pre príjem všetkých staníc je tak už potrebné zariadenie s podporou MPEG-4.

AVIS je jedným z najväčších prevádzkovateľov miestnych DVB-T vysielačov na Slovensku. Prevádzkuje už viac ako 30 miestnych vysielačov po celom Slovensku. Väčšinovým vlastníkom spoločnosti je od decembra 2017 Towercom, ktorý má v plane využiť kapacitu miestnych multiplexov aj pre svoju terestriálnu platformu Plustelka.

Parametre nového vysielača v Dunajskej Strede

Dunajská Streda – Bratislavská cesta (silo) 23.kanál (490 MHz), povolený výkon 0,01 kW
Programy: TV Noe, Šlágr TV, TV Vega
Prevádzkovateľ: AVIS

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

 • Otázka je, či tieto mrňavé výkony ostanú aj vtedy, keď tam bude vysielať plustelka. Pevne verím že výkon sa zvýši aspoň na pokrytie 5O – 70 km okruhu.

  Odpovedať
  • Nezvýši sa, v drvivej väčšine prípadov to nebude možné, teda aspoň nie nejako významne. Buď by kolidovali so zahraničnými vysielačmi, alebo majú nevhodné umiestnenie pre využitie vysokých ERP a podobne.

   Odpovedať
 • Zaujímavé. Koľkým nám akože potom budú vysielať? A akú cenu si potom vypýtajú za také mrňavé pokrytie? Alebo tam zostanú tie isté programy ako teraz, len za mrňavý poplatok? Radšej zvýšiť pokrytie aktuálnych muxov a celé prehodiť do MPEG-4. Potom môže byť aj 16 tv staníc v jednom muxe.

  Odpovedať
  • Vysielače, ktoré patrili Avisu, majú pokrytie myslím okolo 30% populácie – Skratek alebo Brumty to budú vedieť povedať presnejšie. To nie je vôbec zanedbateľné, aj keď vyššie číslo by rozhodne potešilo. Možno to pokrytie Towercom rozšíri, ale aj keby nie, tak programy v tejto sieti môžu byť v samostatnom balíčku, ktorý si samozrejme zaplatia len zákazníci, ktorí budú v dosahu. A cena balíčka sa bude odvíjať skôr od obsahu programov, než od pokrytia. No a s tým MPEG-4 máš pravdu, ale to závisí predovšetkým od vysielateľov jednotlivých TV…

   Odpovedať
 • Vysielač priamo v DS je malý zázrak a to aj iba preto že vysiela na našej Ženeve z Javoriny. Maďari povolia iba minimum.
  Čiže pokryje iba samotné mesto. Antény by to mali zachytiť z mesta automaticky lebo je to myslím v smere na Kamzík.

  Odpovedať
 • Ja Avisu zatiaľ fandím , aj keď boli predané 2/3 , zatiaľ všetky zmluvy platia. To , že niektorí nadávajú, alebo ho kritizujú , pripisujem neodbornosti. Jediný Avis dokázal vytvoriť vysielacie prostredie pre regionálky / klobúk dole samozrejme aj pred televíziami , ktoré prevádzkujú vlastné muxy cez sesterské organizácie/. V dobe , keď sme vysielanie cez Avis na východe republiky rozbiehali, iná alternatíva nebola. Towercom už vtedy síce ponúkal koordináciu a vysielanie cez neho , ale za desaťnásobok ceny, čo bolo platiť žiaľ nemožné. Vysielače Košice, Prešov , Tatr.Lomnica a Michalovce majú veľmi dobré pokrytie, preto sú diváci v regióne spokojní . Počkáme na apríl a uvidíme ako to všetko dopadne, možno budeme nakoniec aj príjemne prekvapení. TV Senior vo vysielaní pokračuje , a máme záujem ešte o Stropkov, Vranov a Rožňavu.

  Odpovedať
  • A ešte ak by skoordinovali Sninu, Humenné a Medzilaborce aj tam by mohla ísť TV Senior. A spýtaj sa aj v Bardejove do ich muxu K34, či by nezobrali TV Senior… alebo aj v Levoči K31. A pre Kežmarok je plánovaný K36. A ešte by mohli niečo skoordinovať aj v Starej Ľubovni.

   Odpovedať
  • Brumty a skoordinuj ešte nejaký kanál pre vlastný DVB-T vysielač na Trebišov – Hraň – Avaš. Keď to spustíš, tak sa Ti budú firmy s inzerciou samé ozývať aj obce, mestá… Lebo južnému Zemplínu chýba pokrytie…

   Odpovedať
   • Výkon bude 2 kw ako bol pri predošlom 40 kanáli?36 Kanál je ideálny nekoliduje s Maďarskými vysielačmi a Rakusky Mattersburg je vzdušne134 km.ten neohrozí takže ani jedna administrácia s tým problém nemože mať N.Zámky by teda mohli byť medzi prvými vysielačmi ktoré prinesu novu Plustelku Viac.

    Odpovedať
    • Otázka znie, či im ten prevod povolí Protimonopólny úrad a Regulačný úrad a či sa môže na frekvenciách určených pre regionálne, lokálne a mestské vysielanie televízií šíriť spoplatnená zakódovaná komerčná televízna služba…

     Odpovedať
     • Prevod bol predtým z K 36 na K 40 z vysielača na Klokočine. 40 K N.Zámky nedostal povolenie na ďalšie obdobie od Maďarskej administrácie a tak bol vysielač N.Zámky stanovište FNsP na K 40 vypnutý.Teraz to bude SFN na K 36 a ako písal Skratek čaká sa na povolenie.

 • Predpokladám , že K:48 z Hrane spustí AVIS , je skoordinovaná spoločne s Michalovcami. Akonáhle prejaví mesto Trebišov záujem o vysielanie Trebišovského magazínu , sme pripravení ho zaradiť do ponuky TV Senior. No bude to asi až po voľbách , nakoľko terajší primátor nemá väčšinu, a to sa ťažko vládne. V minulosti som ponúkal túto možnosť aj starostom okolitých obcí, žiaľ nezaujalo ich to.

  Odpovedať
 • Pán skratek,prečo v Lučenci,pravidelne cez víkend mrzne cez regionálny vysielač TV Locall,alebo TV Hronka,akurát teraz je zamrznutý obraz TV Hronka,predpokladám že bude až do pondelka zamrznutý,ako je to pravidlom.

  Odpovedať
  • O tomto probléme ohľadom Lučenca čítam prvý krát, ďakujem za info. Čo sa týka samotného vysielača, ten je v poriadku. Ak nejde len jedna TV z nášho muxu, tak je chyba v danej TV, ako nám ju odovzdajú tak ide. Ak nejdú všetky TV z nášho muxu ako píšete len cez víkend, tak pravdepodobne bude problém u dodávatela streamu, ktorému sa cez víkend preťaží sieť. Každopádne tento vysielač sa plánuje ak nám to schvália presťahovať inam a taktiež sa zmení aj dodávatel streamu, za takého, s ktorým máme všade dobrú skúsenosť. Ak aj v budúcnosti spozorujete nejaké problémy, kľudne napíšte správu na facebook profil Avisu https://www.facebook.com/avistel.sk/ alebo na info@avistel.sk Ďakujem.

   Odpovedať
   • Už doobeda TV Hronka fungovala a zvykne mrznúť len TV Hronka,alebo TV Locall,cez týždeň som to nezbadal že by mrzol obraz,len cez víkend,Šlágr a Noe tie fungujú bez problémov a viem aj o tom že majú vysielač presťahovať z Rúbaniska na Hornú Slatinku.

    Odpovedať
     • Držíme palce aby to povolili do akej polohy treba dať antenu horizontalne alebo vertikálne ako Toverthome

    • Najlepšie keby ten miestny LC vysielač presťahovali na Blatný vrch,kde je aj vysielač Towercomu 1,2,3,4 Multiplex,lebo má strašne malé pokrytie,len Lučenec a veľmi blízke okolie.

     Odpovedať
 • Pre L14: Ak som dobre rozumel, znovu bude v N. Zámkoch vysielať avis na K36? Keď ja čisto – jasno chytám K36 z Nitry nebude sa to navzájom rušiť? Odkedy som otočil anténu na V pol., chytám aj Hlohovskú tv na K59. Sem-tam aj spartak tv na K33.

  Odpovedať
  • Nie bude to bez problémov.Výhoda bude že bude kvalitne pokryté celé mesto ako aj okolie.Bude treba zušiť po spustení vysielača ak je osadený predzosík aby sa neprebudil ale to ani pripomínať netreba.Na vysielač v FNsP Slovenska 11/A bude pre Zámčanov postačovať aj malá anténa.O TV.Nitrička neprídeš bude vysielať naďalej len na inom kanáli takže anténu predpokladám Kolorku využiješ.Na portáli miestne multiplexy je pre Nitru-Klokočina pridelený aj kanál 52
   .

   Odpovedať
  • Nie, regio mux v NZ nebude, bude tam mux iného typu, rušiť sa nebude, bude to SFN. Regio mux pôjde s výkonom dole, takže ten sa možno už chytať nebude, je prioritne určený pre Nitru…

   Odpovedať
 • Novozámocká tv, ktorá vysiela na K60 má signalizované tri pozície, z čoho má obsadené dva. Tam by mohla byť pridaná napr tv nitrička.

  Odpovedať
 • Nie predpokladám že sa to zapne po zmene muxu K36 na Plustelka Viac. Obyvatelia Nitry a blízkeho okolia nemožu prísť o reg.televíziu to si nik nedovolí,možno budu mať krátkodobý výpadok deň dva spojený s upravov tech.zariadení čo je ok..Predpokladám že výkon nebude ok keďže zo stanovišťa Klokočina pojdu dva Multiplexy a ak pojde jeden v T2 výkon pojde dolu tak isto ako po preklopení Plustelky na T 2 kde sa to okamžite prejavilo a diváci to komentovali v príspevkoch.Takže tá 52 K bude v N.Z. len v rovine experimentovania ak aj pojde príjem nebude stabilný keďže aj na K 52 idu Rakušania z Mattersburgu ako na K 36 ktorý mal preto niekedy výpadky.Ohľadom TV N.Zámky je tam priestor a z hľadiska diváka iste riešitelná záležitosť dokonca logická keďže patríme pod VUC a na spravodajstvo z reginu máme už z vyššieho princípu aj právo.Ohľadom tejto rozumnej myšlienky som vlani písal do TV.Nitrička kde som dostal odpoveď že sa sa tým budu zaoberať.,

  Odpovedať
 • Keď to tu čítam, tak len závidím 🙂 Na Orave towe 4mux nemá a regionálna tvoravia už dlhodobo na 53k nevysiela a Avis ani nevie že Orava je súčasťou SVK. Ešte že máme tých poliakov 🙂

  Odpovedať
 • K 52 nemajú náhodou Levice? Keby som sa tade vedel natočiť, asi by som ich aj chytil. Vzdušná vzdialenosť nie je oveľa väčšia ako do Nitry. Alebo hej?

  Odpovedať
 • Jednofrekvenčná sieť 36 k Nitra Klokočina 36 K Nové Zámky.Tak ako Nitra Zobor a Sitno aj tam su kanáli identické.Krátko-SFN je vysielacia sieť kde viacero vysielačov vysiela rovnaký signál cez ten istý frekvenčný kanál.

  Odpovedať
 • pre skratek:

  Ešte je potrebné spustiť vysielač: 48 V Trebišov – Hraň – Avaš (237 + 30 m) ERP 0,4 kW

  Lebo v diskusiách sa sťažujú diváci z dolného južného Zemplína, že nemajú signál.

  Signál z Michaloviec tam nedoletí…

  Odpovedať

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce urážky, odkazy, nadávky či politické príspevky budú zmazané. Meno a email sú povinné údaje.