Reklama

AVIS spustil nový miestny DVB-T vysielač v Dunajskej Strede

Telekomunikačný operátor AVIS rozšíril počet svojich miestnych DVB-T vysielačov. Po novom môžu prijímať diváci viac televíznych programov cez anténu už aj v okresnom meste Dunajská Streda a jeho blízkom okolí. Miestny vysielač šíri signál na 23. kanáli (490 MHz) s maximálnym povoleným výkonom 0,01 kW ERP. Vysielač je podľa platného povolenia umiestnený na sile, ktoré sa nachádza na ulici Bratislavská cesta. Podľa informácií nášho portálu SatelitnáTV.sk sa tam nachádzajú dve smerové vysielacie antény smerujúce na mesto.
Pokračovanie nižšie:


Nový miestny DVB-T multiplex šíri aktuálne tri televízne kanály – Šlágr, TV Noe a TV Vega. Dvojica českých programov vysiela už v kompresnom formáte MPEG-4, slovenská regionálna televízia je ešte v staršom formáte MPEG-2. Pre príjem všetkých staníc je tak už potrebné zariadenie s podporou MPEG-4.

AVIS je jedným z najväčších prevádzkovateľov miestnych DVB-T vysielačov na Slovensku. Prevádzkuje už viac ako 30 miestnych vysielačov po celom Slovensku. Väčšinovým vlastníkom spoločnosti je od decembra 2017 Towercom, ktorý má v plane využiť kapacitu miestnych multiplexov aj pre svoju terestriálnu platformu Plustelka.

Parametre nového vysielača v Dunajskej Strede

Dunajská Streda – Bratislavská cesta (silo) 23.kanál (490 MHz), povolený výkon 0,01 kW
Programy: TV Noe, Šlágr TV, TV Vega
Prevádzkovateľ: AVIS

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. AVIS je šuvix aj s tými ich ,,supervýkonnými“ vysielačmi.Môže sa stčiť do p…

 2. Otázka je, či tieto mrňavé výkony ostanú aj vtedy, keď tam bude vysielať plustelka. Pevne verím že výkon sa zvýši aspoň na pokrytie 5O – 70 km okruhu.

  1. Nezvýši sa, v drvivej väčšine prípadov to nebude možné, teda aspoň nie nejako významne. Buď by kolidovali so zahraničnými vysielačmi, alebo majú nevhodné umiestnenie pre využitie vysokých ERP a podobne.

  2. ono to bude TWC vo väčšine prípadov presúvať na ich stožiare TVP

 3. Zaujímavé. Koľkým nám akože potom budú vysielať? A akú cenu si potom vypýtajú za také mrňavé pokrytie? Alebo tam zostanú tie isté programy ako teraz, len za mrňavý poplatok? Radšej zvýšiť pokrytie aktuálnych muxov a celé prehodiť do MPEG-4. Potom môže byť aj 16 tv staníc v jednom muxe.

  1. Vysielače, ktoré patrili Avisu, majú pokrytie myslím okolo 30% populácie – Skratek alebo Brumty to budú vedieť povedať presnejšie. To nie je vôbec zanedbateľné, aj keď vyššie číslo by rozhodne potešilo. Možno to pokrytie Towercom rozšíri, ale aj keby nie, tak programy v tejto sieti môžu byť v samostatnom balíčku, ktorý si samozrejme zaplatia len zákazníci, ktorí budú v dosahu. A cena balíčka sa bude odvíjať skôr od obsahu programov, než od pokrytia. No a s tým MPEG-4 máš pravdu, ale to závisí predovšetkým od vysielateľov jednotlivých TV…

 4. Vysielač priamo v DS je malý zázrak a to aj iba preto že vysiela na našej Ženeve z Javoriny. Maďari povolia iba minimum.
  Čiže pokryje iba samotné mesto. Antény by to mali zachytiť z mesta automaticky lebo je to myslím v smere na Kamzík.

 5. Ja Avisu zatiaľ fandím , aj keď boli predané 2/3 , zatiaľ všetky zmluvy platia. To , že niektorí nadávajú, alebo ho kritizujú , pripisujem neodbornosti. Jediný Avis dokázal vytvoriť vysielacie prostredie pre regionálky / klobúk dole samozrejme aj pred televíziami , ktoré prevádzkujú vlastné muxy cez sesterské organizácie/. V dobe , keď sme vysielanie cez Avis na východe republiky rozbiehali, iná alternatíva nebola. Towercom už vtedy síce ponúkal koordináciu a vysielanie cez neho , ale za desaťnásobok ceny, čo bolo platiť žiaľ nemožné. Vysielače Košice, Prešov , Tatr.Lomnica a Michalovce majú veľmi dobré pokrytie, preto sú diváci v regióne spokojní . Počkáme na apríl a uvidíme ako to všetko dopadne, možno budeme nakoniec aj príjemne prekvapení. TV Senior vo vysielaní pokračuje , a máme záujem ešte o Stropkov, Vranov a Rožňavu.

  1. A ešte ak by skoordinovali Sninu, Humenné a Medzilaborce aj tam by mohla ísť TV Senior. A spýtaj sa aj v Bardejove do ich muxu K34, či by nezobrali TV Senior… alebo aj v Levoči K31. A pre Kežmarok je plánovaný K36. A ešte by mohli niečo skoordinovať aj v Starej Ľubovni.

  2. Brumty a skoordinuj ešte nejaký kanál pre vlastný DVB-T vysielač na Trebišov – Hraň – Avaš. Keď to spustíš, tak sa Ti budú firmy s inzerciou samé ozývať aj obce, mestá… Lebo južnému Zemplínu chýba pokrytie…

 6. Sme radi že televízia Vega má dosah aj na Dunajskú Stredu

  1. Čaká sa na povolenie, ale už to nebude mux typu ako predtým..

  2. Výkon bude 2 kw ako bol pri predošlom 40 kanáli?36 Kanál je ideálny nekoliduje s Maďarskými vysielačmi a Rakusky Mattersburg je vzdušne134 km.ten neohrozí takže ani jedna administrácia s tým problém nemože mať N.Zámky by teda mohli byť medzi prvými vysielačmi ktoré prinesu novu Plustelku Viac.

  3. Otázka znie, či im ten prevod povolí Protimonopólny úrad a Regulačný úrad a či sa môže na frekvenciách určených pre regionálne, lokálne a mestské vysielanie televízií šíriť spoplatnená zakódovaná komerčná televízna služba…

  4. Prevod bol predtým z K 36 na K 40 z vysielača na Klokočine. 40 K N.Zámky nedostal povolenie na ďalšie obdobie od Maďarskej administrácie a tak bol vysielač N.Zámky stanovište FNsP na K 40 vypnutý.Teraz to bude SFN na K 36 a ako písal Skratek čaká sa na povolenie.

 7. Pre: miro NZ. Skús naladiť Nitru K36. / V pol./ Dúfam, že je to AVIS.

 8. Predpokladám , že K:48 z Hrane spustí AVIS , je skoordinovaná spoločne s Michalovcami. Akonáhle prejaví mesto Trebišov záujem o vysielanie Trebišovského magazínu , sme pripravení ho zaradiť do ponuky TV Senior. No bude to asi až po voľbách , nakoľko terajší primátor nemá väčšinu, a to sa ťažko vládne. V minulosti som ponúkal túto možnosť aj starostom okolitých obcí, žiaľ nezaujalo ich to.

 9. Pán skratek,prečo v Lučenci,pravidelne cez víkend mrzne cez regionálny vysielač TV Locall,alebo TV Hronka,akurát teraz je zamrznutý obraz TV Hronka,predpokladám že bude až do pondelka zamrznutý,ako je to pravidlom.

  1. O tomto probléme ohľadom Lučenca čítam prvý krát, ďakujem za info. Čo sa týka samotného vysielača, ten je v poriadku. Ak nejde len jedna TV z nášho muxu, tak je chyba v danej TV, ako nám ju odovzdajú tak ide. Ak nejdú všetky TV z nášho muxu ako píšete len cez víkend, tak pravdepodobne bude problém u dodávatela streamu, ktorému sa cez víkend preťaží sieť. Každopádne tento vysielač sa plánuje ak nám to schvália presťahovať inam a taktiež sa zmení aj dodávatel streamu, za takého, s ktorým máme všade dobrú skúsenosť. Ak aj v budúcnosti spozorujete nejaké problémy, kľudne napíšte správu na facebook profil Avisu https://www.facebook.com/avistel.sk/ alebo na info@avistel.sk Ďakujem.

  2. Už doobeda TV Hronka fungovala a zvykne mrznúť len TV Hronka,alebo TV Locall,cez týždeň som to nezbadal že by mrzol obraz,len cez víkend,Šlágr a Noe tie fungujú bez problémov a viem aj o tom že majú vysielač presťahovať z Rúbaniska na Hornú Slatinku.

  3. Pán skratek a otočte to aj na smer Lehôtka Halič aby sme aj mi mohli pozarať Lokal tv.

  4. Ak to povolia tak bude všesmerová anténa, uvidíme..

  5. Držíme palce aby to povolili do akej polohy treba dať antenu horizontalne alebo vertikálne ako Toverthome

  6. Najlepšie keby ten miestny LC vysielač presťahovali na Blatný vrch,kde je aj vysielač Towercomu 1,2,3,4 Multiplex,lebo má strašne malé pokrytie,len Lučenec a veľmi blízke okolie.

 10. Pre L14: Ak som dobre rozumel, znovu bude v N. Zámkoch vysielať avis na K36? Keď ja čisto – jasno chytám K36 z Nitry nebude sa to navzájom rušiť? Odkedy som otočil anténu na V pol., chytám aj Hlohovskú tv na K59. Sem-tam aj spartak tv na K33.

  1. Nie bude to bez problémov.Výhoda bude že bude kvalitne pokryté celé mesto ako aj okolie.Bude treba zušiť po spustení vysielača ak je osadený predzosík aby sa neprebudil ale to ani pripomínať netreba.Na vysielač v FNsP Slovenska 11/A bude pre Zámčanov postačovať aj malá anténa.O TV.Nitrička neprídeš bude vysielať naďalej len na inom kanáli takže anténu predpokladám Kolorku využiješ.Na portáli miestne multiplexy je pre Nitru-Klokočina pridelený aj kanál 52
   .

  2. Nie, regio mux v NZ nebude, bude tam mux iného typu, rušiť sa nebude, bude to SFN. Regio mux pôjde s výkonom dole, takže ten sa možno už chytať nebude, je prioritne určený pre Nitru…

  3. Ak chytáš 59 K to su Jaslovské Bohunice je to mux ZSTV O,5 kw nv.175+200m , mux miestny Hlohovec ide na 22 K tiež 0,5 kw nv.181+40m Avis.Ideálne ide v N.Zámkoch mux ZSTV na 37 K ten však po spustení 36 K na FNsP stratíš.

  4. pre Gery: Hlohovskú TV nemôžeš chytať na K59 z Jaslovských Bohuníc, lebo vysiela na K22 z Hlohovca…

 11. Novozámocká tv, ktorá vysiela na K60 má signalizované tri pozície, z čoho má obsadené dva. Tam by mohla byť pridaná napr tv nitrička.

 12. K 52 z Nitry funguje už aj teraz? Ako že my nenaskočil?

 13. Nie predpokladám že sa to zapne po zmene muxu K36 na Plustelka Viac. Obyvatelia Nitry a blízkeho okolia nemožu prísť o reg.televíziu to si nik nedovolí,možno budu mať krátkodobý výpadok deň dva spojený s upravov tech.zariadení čo je ok..Predpokladám že výkon nebude ok keďže zo stanovišťa Klokočina pojdu dva Multiplexy a ak pojde jeden v T2 výkon pojde dolu tak isto ako po preklopení Plustelky na T 2 kde sa to okamžite prejavilo a diváci to komentovali v príspevkoch.Takže tá 52 K bude v N.Z. len v rovine experimentovania ak aj pojde príjem nebude stabilný keďže aj na K 52 idu Rakušania z Mattersburgu ako na K 36 ktorý mal preto niekedy výpadky.Ohľadom TV N.Zámky je tam priestor a z hľadiska diváka iste riešitelná záležitosť dokonca logická keďže patríme pod VUC a na spravodajstvo z reginu máme už z vyššieho princípu aj právo.Ohľadom tejto rozumnej myšlienky som vlani písal do TV.Nitrička kde som dostal odpoveď že sa sa tým budu zaoberať.,

 14. Keď to tu čítam, tak len závidím 🙂 Na Orave towe 4mux nemá a regionálna tvoravia už dlhodobo na 53k nevysiela a Avis ani nevie že Orava je súčasťou SVK. Ešte že máme tých poliakov 🙂

 15. K 52 nemajú náhodou Levice? Keby som sa tade vedel natočiť, asi by som ich aj chytil. Vzdušná vzdialenosť nie je oveľa väčšia ako do Nitry. Alebo hej?

  1. Tam je problém terén,aj keď su Levice vzdušne je len 42 km nepríde do N.Z.ani stopa signálu,ale je to na Tebe…

 16. Teraz asi budem vyzerať ako blb, ale opýtam sa: čo je to SFN ?

  1. Prečo by si mal vyzerať ako blb? Nikto predsa nevie všetko. Ten, kto sa pýta, lebo sa chce niečo dozvedieť, nemôže byť blb. SFN znamená „single frequency network“ – jednofrekvenčná sieť, v ktorej vysielače pracujú na rovnakej frekvencii, pritom sú relatívne blízko seba a aj tak sa nerušia. Musia ale vysielať identický obsah a byť časovo synchronizované. Umožňuje to tzv. ochranný interval v ‚digitálnej‘ modulácii. Pri analógovej TV toto nebolo možné. Ak anténa prijíma signál z viacerých vysielačov pracujúcich v SFN, za istých okolností sa môže príjem zlepšiť (superpozícia signálov, „sčítanie“ intenzity).

  2. Správne.Treba ľuďom pomáhať lebo nie všetci tu diskutujuci maju v tejto oblasti prehľad.Je veľa otázok na spoločnosti ktorých sa tieto diskusie týkaju odpovedá jedine Avis-skratek a to je všetko aj keď mám dojem že dotknuté strany všetky portáli ohľadom vysielania ako aj televízny vysielatelia čítaju to je však málo..

  3. Pre uplnosť.Dobrej veci pre TV divákov pomáha Brumty ako aj redakcia ktorý podávaju včas relevantné informácie, ako aj my ktorí keď sa niečo zaujímavé v oblasti TV vysielania dozvieme nenecháme si to len pre seba.. .Ešte pre Geryho smer Levice 52 K NsP je terénny profil pre N.Z.pasé.

 17. Jednofrekvenčná sieť 36 k Nitra Klokočina 36 K Nové Zámky.Tak ako Nitra Zobor a Sitno aj tam su kanáli identické.Krátko-SFN je vysielacia sieť kde viacero vysielačov vysiela rovnaký signál cez ten istý frekvenčný kanál.

 18. pre skratek:

  Ešte je potrebné spustiť vysielač: 48 V Trebišov – Hraň – Avaš (237 + 30 m) ERP 0,4 kW

  Lebo v diskusiách sa sťažujú diváci z dolného južného Zemplína, že nemajú signál.

  Signál z Michaloviec tam nedoletí…

  1. Momentálne sa neplánuje, uvidí sa čo bude v budúcnosti.

 19. Tento e-mail som poslal Towercomu, zatiaľ bez odpovede. Vie niekto odpovedať?

  Dobrý deň prajem.
  Rád by som sa informoval, čo sa stane s regionálnymi televízia, ako TV nitrička, a TV central, keď na tých vysielačoch budete prevádzkovať Plustelku Viac. Na tých istých frekvenciách bude desať zakódovaných TV a ostatné, čo sú tam teraz pôjdu FTA ? A pôjde o dvb-t, alebo o dvb-t 2 ? Ďalej by som sa rád dozvedel, kedy asi začnete spúšťať tento nový projekt Plustelka Viac. Hlavne okolie N. Zámky a Nitra. Už sme nedočkavý.
  Za odpovede ďakujem
  s pozdravom

  1. Plustelka Viac spustenie bude postupné v priebehu druhého štvrťroka kde to začne?to by ma tiež zaujímalo ako aj cena a zloženie nového balika.

 20. Čo sa týka TV Nitrička a TV Central prejdú na inú frekvenciu v DVB-T. Logicky nemôžu ísť na tom istom vysielači, takže sa musí dať ďalší. To druhé sa zatiaľ nevie čo bude a bude to v DVB-T2.

  1. Prečo by nemohli zostať na jednom vysielači s Plustelkou Viac? Teda pokiaľ bude kapacita v MUX-e… Towercom o to nestojí? Alebo vysielatelia nechcú byť v DVB-T2 MUX-e?

  2. Nemôže byť všade iný obsah muxu ak to má byť SFN.

  3. pre skratek:

   A Košice K41 a Prešov K41 majú rozdielne programy…

  4. Vyžarováky sa dajú nakonfigurovať tak, že sa to neruší, v PO je len malý výsek, ktorý by rušil KE.

  5. Teoreticky aj áno, ak by sa použilio multi PLP, ale ako by sa s tým popasovali prijímače ? Robil som s tým v DVB-T (umožňuje 2 vrstvy) … čo set-top-box to náhoda, jedine poloprofi zariadenie do STA to správne detekovalo a umožnilo nastaviť.

 21. Možno po voľbách sa ukáže spoločenská objednávka aj v Trebišove a okolí, potom bude mať význam spustiť aj z Hrane miestny mux. Nateraz to ale aktuálne nie je. Očakávame spustenie Vranova n/T a Stropkova , TV Senior má záujem tam vysielať, všetko to je ale o peniazoch , ak nebudú, tak postupne éter budeme musieť opustiť. Kto sleduje úspešnosť projektov KKP na MK SR , vie o čom píšem. Z desiatich regionálok nebola úspešná ani jedná , ako keby sme niekomu zavadziali v republike , ale sa nás niekto bojí a má iné plány s éterom.

  1. Alebo dotyční úradníci očakávali bakšiš a nedostali ho, tak nevyhoveli.

 22. Tu je odpoveď Towercomu na môj e-mail:

  ďakujem za Váš záujem o naše vysielanie. Pripravované zmeny a novinky budú postupne uvedené od apríla tohto roku. Keďže súvisiace informácie sú predmetom obchodných rokovaní, je ešte predčasné o nich informovať. Všetky potrebné a dôležité informácie budeme včas uverejňovať prostredníctvom našej mediálnej komunikácie.

  A múdrejší nie sme.

 23. Toto leto bude v éteri rušné , budú vznikať nové lokálne a regionálky ,hlavne aby stihli masírovať divákov pred komunálnymi voľbami. Postupne možno začnú byť televízie závislé od politikov , podobne ako už teraz sú mestské infokanály a taktiež mestské printy. Tam nikomu križové vlastníctvo nevadí, mesto môže vlastniť všetko, ja ako SZČO si to dovoliť nemôžem.

  Ja skôr vidím cestu združovať obsah a efektívnejšie využívať DVB-T možnosti , divák by tak dostal oveľa viac obsahu na jednej pozícií , jemu je jedno , aké logo práve v tom okamihu je v rohu.
  Podobne fungovali : TV Patriot, TV Raja a o niečo podobné sa snažíme aj v TV Senior, kedy preberáme reportáže od iných televízií.

  1. Peniaze nalejú tam, kde je to ZDER asociál pozitív, tak ako pred pár rokmi naliali do vyvolaných regionálok…

  2. Ministerstvo nalialo státisíce do regionálnych televízií. Kto ich sleduje, ho nezaujímalo: https://medialne.etrend.sk/televizia/ministerstvo-nalialo-statisice-do-regionalnych-televizii-kto-ich-sleduje-ho-nezaujimalo.html

 24. Ešte poznámka k DVB-T :
  Pred pár dňami som na cezhraničnom rokovaní regionálok SK-HU-UA prezentoval myšlienku cezhraničného spájania obsahu. Nakoľko nemôžeme s DVB-T presahovať do zahraničia , otvára sa priestor pre cezhraničné spoločné projekty, ktoré následne vysielajú jednotlivé televízie v daných krajinách ako súčasť vlastného vysielania.
  Teraz tak vyrábame a vysielame TV Senior SK a TV Zemplén HU spoločný magazín “ Od Tatier po Tisu „, je to týždenník, 20 min v oboch jazykoch , je prínosom pozdĺž celej SK-HU hranice a ešte pomáha aj financovať vysielanie cez DVB-T.
  Aj toto je cesta ako prežiť v chudobnejších regiónoch.

 25. Na prelome marca a apríla štartuje na 26. kanále nový český verejnoprávny multiplex DVB-T2 so 6 programami vo vysokej kvalite obrazu (HD): ČT1 HD, ČT2 HD, ČT24 HD, ČT sport HD, ČT 😀 HD a ČT art HD. Na západnom a severnom Slovensku potom vyskúšajte, či to zachytíte cez anténu…

 26. V sobotu som náhodou ladil DVB-T v obci Vojnatina pri Sobranciach. Na moje počudovanie mi tam naladilo spústu maďarských staníc , odkodovaných, prekvapila ma TV Zemplén z Ujhelu , dobrá vzdialenosť, anténa pod eternitom vnútri, dom na rovine.
  Ešte ak spustia takto aj ukrajinci, a bude to tam požehnane.

  1. Hm. A čo Ťa na tom prekvapilo? Boli tam aj nejaké stanice, ktoré si nečakal – napr. regionálky? A z Ukrajiny nenaladilo nič? Lebo som si myslel, že v tých končinách už možno naladiť aj tie slabé DVB-T2 MUX-y z Užhorodu a pod.

  2. tak funguje QPSK 2/3 1/4 … svojho času fungoval na západe Trenčín QPSK 1/2 1/32 – ten nebol na spektráku ani len vidieť ale lock-núť sa dal, obraz/zvuk bez chýb

 27. Na adresu Vojnatiny: Naladil som tam asi 12 voľných našich stanív cez DVB-T , samozrejme aj NOE, Šláger a TV Senior. Maďari ma preto prekvapili, že inokedy, za horšieho počasia tam neboli, teraz bolo jasno, mráz.
  Z Užhorodu som nenaladil nič, tam už asi idú v DVB-T2. Alebo je treba otočiť opačne anténu.
  Na budúe, až bude jasno , zájdem do obce Koňuš, je to na kopci, predpokladám viac ako 100 staníc. Bude tam aj komplet ponuka Gecomu , kodovaný obraz, no zvuk ide voľný.
  Najviac ma ale prekvapila TV Zemplén vo Vojnatine, nakoľko s tou televíziou spolupracujeme na výrobe spoločného magazínu “ OD Tatier po Tisu „, je tam riadna vzdialenosť , až im to poviem , isto budú prekvapení.

  1. Áno, Ukrajina ide od začiatku v DVB-T2. Na čom si to ladil – mal ten prijímač podporu DVB-T2? Alebo to bol merací prístroj? Inak, tie výkony DVB-T2 vysielačov v UA sú malé – typicky od 0,5 do 2kW. Z tých, ktoré majú aspoň teoreticky presah k nám, má viac len Ľvov, ale ten je ďaleko. Zato analógové vysielanie tam smaží so slušnými ERP. A TV Zemplén má taký dlhý „dostrel“ zrejme kvôli QPSK modulácii – aspoň z komentára od mmc vyššie usudzujem, že mal na mysli túto TV v súvislosti s QPSK.

 28. Vo Vojnatine som ladil iba u mamy priamo v telke “ ORAVA „, ona tam pozerá akurát RTVS a LUX , má 90 rokov . Až zájdem do TV Zemplén , do Ujhelu, tak zistím viac info priamo od ich technikov, v polovici márca máme spoločnú poradu ohľadom magazínu. Podobne plánujem zájsť navštíviť aj regionálky na Ukrajine , mám spoluprácu s dvoma + jednou štátnou satelitnou. Plánujem zájsť na obhliadku aj novej satelitnej „TV Sirius „, ktorá vznikla pri Mukačeve, tak donesiem viac info.

Komentáre už nie sú povolené.