Trojica kanálov Markízy v terestriály opäť s TXT, pribudlo aj HbbTV

Po približne dvoch mesiacoch si môžu diváci, ktorí prijímajú programy prostredníctvom antény, spustiť opäť teletextové vysielanie (TXT) na programoch Doma a Dajto. Okrem toho je aktívny teletext už aj na hlavnom kanály Markízy – Markíza HD. Všetky tri programy šíri operátor Towercom vo štvrtom celoplošnom multiplexe, ktorý už vysiela v štandarde DVB-T2. Sledovať ich však môžu iba zákazníci platformy Plustelka, vzhľadom k tomu, že sú kódované systémami Irdeto.

Ako sme si v redakcii portálu SateltináTV.sk všimli, úplnou novinkou vo štvrtom multiplexe je aj hybridné vysielanie (HbbTV), ktoré je dostupné na všetkých troch programoch Skupiny Markíza.

Asi najzaujímavejšou aplikáciou v hybridnom vysielaní Markízy je určite Videoarchív. Nachádzajú sa v ňom prevažne vlastné programy a seriály skupiny Markíza. Bezplatne je tak možné si pozrieť napr. Televízne noviny, Teleráno, Počasie, Športové noviny či dokonca aj niektoré seriály a telenovely.

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

 • Vážení diskutéri
  Pomôžte mi sa zorientovať v tomto svete 🙂 je teletext takou potrebnou fíčurkou, že sa bez bej nedá obísť? Ako v čase internetu, káblových EPG systémov fakt neviem načo mi je teletext? Sorry, že sa tak priblblo pýtam, ale príde mi že poskytovatelia by sa mali zaoberať podstatnejšími vecami a do budúcna riešiť výzvy hodné tejto doby, ale asi som to nepochopil, keď na sklonku roku 2017 riešime či je alebo bude niekde teletext..

  • Mám na to rovnaký názor. Teletext som už veľmi, veľmi dávno nezapol. Význam môže pre starších ľudí, ktorí nemajú internet. Kvôli správam a rôznym „informáciám“ by úplne stačilo, keby ho vysielala jedna stanica.
   Na TV program je lepšie a prehľadnejšie EPG, kto sa naučil pracovať s teletextom, naučí sa aj s EPG.
   Pre spomínaných nepočujúcich postačuje pridať titulky do streamu (voliteľne zapnuteľné). Nie je potrebné kvôli titulkom vysielať celý teletext.

   • Treba si uvedomiť, že TV a set-top boxov s podporou HbbTV je stále málo, že nie každý má možnosť alebo chuť pripojiť TV na net, že teletext v HbbTV je často spracovaný mizerne a neprehľadne, DVB titulky na niektorých TV fungujú nespoľahlivo – na rozdiel od tých teletextových, v EPG často nie sú všetky informácie o programe ktoré sú v TXT, atď. Kým sa všetky tieto problémy neodstránia, TXT bude mať stále svoj význam.

    • Ale ja som nepísal o Hbb TV. Hbb TV potrebuje prístup na internet. A kto má internet, má aj počítač a s ním oveľa väčšie možnosti.

     Podľa mojich skúseností má práve EPG viacej informácií o obsahu programu. Ja osobne však TV program vyhľadávam na internete. EPG používam len pre rýchly prehľad a programovanie nahrávania. Inak je EPG zasa hlavne pre tých, ktorí nemajú internet. Kto nemá internet, často si kupuje tlačený program.

     Problém s titulkami je veľmi zriedkavý. Často ho rieši aktualizácia firmvéru TV (zariadenia). Počas záruky je to reklamovateľná závada. V ojedinelých prípadoch u starších prijímačoch sa dá závada riešiť kúpou STB. Len kvôli titulkom vysielať celý teletext je nelogické.

     Zo svojho okolia vidím, že teletext používajú niektorí dôchodcovia, ktorí nemajú internet. A tiež „športovci“ (tipovači), ktorí na ňom vyhľadávajú výsledky športových zápasov. Drvivá väčšina vlastníkov TV teletext vôbec nepoužíva (vrátane mňa).

     • Problémy s DVB titulkami sú práveže dosť časté. Nie že by úplne nefungovali – čo takú reklamáciu urobí dosť problematickou – ale stačí napr. pridať zvuk, zobraziť zoznam kanálov a pod. a titulky (u viacerých typov LG TV) zmiznú aj na viac, ako 10 sekúnd, čo je otravné. To je len jeden príklad z mnohých, iné typy TV a STB majú tiež svoje muchy. Aktualizácia firmwaru býva častejšie zbožným prianím, než realitou. A v EPG má viac informácií o programe, než v TXT akurát tak Joj Cinema a skupina Pro7Sat1. Ale taká RTVS, väčšina kanálov skupiny Joj, RTL atď. má málokedy, resp. takmer nikdy nemá v EPG uvedené herecké obsadenie, ale v TXT áno. Ako to má skupina Mrkvýza, to neviem, nepozerám. A čo sa týka internetu, väčšinou sa mi nechce utekať z obývačky hore schodmi do pracovne a zapínať PC, vyťahovať notebook z tašky alebo sliepňať do malej obrazovky mobilu kvôli banálnej informácii trebárs o počasí, programe, kvôli bleskovému prehľadu správ a pod., keď si to môžem prečítať hneď a pohodlne na veľkej obrazovke. To len na ilustráciu toho, akými rôznymi spôsobmi môžu ľudia využiť TXT a že stále je veľa scenárov, v ktorých je teletext užitočný a najmä pohodlný. Další príklad, „športovcov“ – tipovačov si správne spomenul Ty sám. A tvrdenie, že drvivá väčšina vlastníkov TV vôbec nepoužíva teletext, by bolo treba doložiť nejakým prieskumom, lebo v takom prípade by ho vysielatelia podľa môjho skromného názoru pravdepodobne už boli vypli raz a navždy.

  • pre Palo41 : Nepočujúci majú vďaka Teletextu prístup k informáciam – správsam a aj k titulkám napr. počas filmov a relácií…

   • Nepočujúci nevedia používať internet?
    Nepočujúci si nevedia zapnúť titulky?
    Lebo to, čo píšete, nemá nič spoločné so sluchom.

    • Nepočujúci to som aj ja a samozrejme ze viem pouzivat internet bez problémov aj pozerať filmy cez internet aj s titulkami. Ale keď chcem pozerať 40 palcový TV aj s titulkami bez nutnosti zapnúť PC? Teraz konečne dali skryté titulky cez DVB Subttitle digitálne titulky na Markíze HD ale stále je pod teletext. Doma a Dajto musím spustiť titulky cez teletext. Nech prejde titulky z teletext na digitálne titulky a potom môžu rovno VYPNÚŤ teletext.

 • Konečne, že už spustili Teletext, sťažovalo sa na to veľmi veľa divákov v diskusiách a hlavne nepočujúci. Diváci si platia za programy Plustelky a oni si len tak na 2 mesiace vypnú teletext. A kedy konečne spustia MULTIPLEX 4 na Orave, aj diváci z Prievidze, Starej Ľubovne, Rožňavy, Sniny… sa sťažujú, že nemajú signál, ďalej sa diváci sťažujú v diskusiách, že kedy zvýšia výkony všetkých multiplexov z vysielača KE – Dubník.

 • Ten teletex je dobre že ho pridali naozaj chýbal pre veľa ľudí každý nepotrebuje len epg na tx sa dá vždy nasť niečo zaujímavé.

 • Nepocujuci ocenia skryte TXT titulky, a aj ti, ktori si chcu pozriet nieco s orig. stopou a so slov. titulkami, a zlepsili sa v ang. jazyku. 🙂 A EPG pri zmene programu nebyva hned aktualizovany. TXT str. 333 je aktualna hned. A nie kazdy DOBRODRUH si zapoji na TV aj INTERNET. A kontakty potrebuje ponuknut KAZDY, takze ak je moznost cez TXT, tak preco to nevyuzit.?

 • v teletexte je skratka spravodajstva z celého dňa, pozerám keď nezízam na správy, usporí to kopec času a čítam len to, čo ma zaujíma. Nemusím veľa listovať a pozerať na žiadne internetové kraviny a polopravdy, prajem príjemné sviatky

  • Presne tak ja som nepočujúci a konečne spustili teletext kvôli skryté titulky.navyse bonus konečne Markíza HD už spustili DVB subttitle titulky. Pochválim Plustelka

 • Na tomto (ale aj predchádzajúcich príkladoch prepadu) je vidieť, čo urobil odchod z antény z voľného DVB-T:

  Joj v piatok rekordná, vianočné Všetko, čo mám rád s najlepším výkonom od štartu! Premiéra Markízy prepadla:

  https://mediaboom.sk/nezaradene/joj-v-piatok-rekordna-vianocne-vsetko-co-mam-rad-s-najlepsim-vykonom-od-startu-premiera-markizy-prepadla/

Tento článok už nie je možné komentovať