Reklama

Towercom spustil nový vysielač v Prešove, zlepšilo sa pokrytie Plustelky

Towercom spustil tento týždeň svoj nový terestriálny vysielač v Prešove, ktorý šíri štvrtý celoplošný multiplex (MUX4) v štandarde DVB-T2. Vďaka tomu sa zlepšilo pokrytie terestriálnej platformy Plustelka v tomto krajskom meste na východnom Slovensku, ako aj jeho blízkom okolí. Podľa informácií od nášho čitateľa došlo k spusteniu vysielača už v stredu 20. decembra 2017.
Pokračovanie nižšie:


Nový DVB-T2 vysielač šíri signál štvrtého multiplexu na 37. kanáli s maximálnym povoleným výkonom 5 kW. Ide celkovo o v poradí štrnásty terestriálny vysielač štvrtého multiplexu. Kompletný zoznám prinášame na konci správy.

Súčasťou 4. multiplexu je aktuálne 16 televíznych staníc, ktoré vysielajú v kompresnom formáte MPEG-4. Všetky sú štandardne kódované systémami Irdeto a k dispozícii iba pre zákazníkov platformy Plustelka.

Kompletný zoznam vysielačov 4. multiplexu:

Bardejov – Magura (46. kanál), povolený výkon 15,849 kW
Bratislava – Kamzík (39. kanál), povolený výkon 50,000 kW
Košice – Heringeš (21. kanál), povolený výkon 19,953 kW
Lučenec – Blatný vrch (32. kanál), povolený výkon 19,953 kW
Ružomberok – Úložisko (46. kanál) 19,953 kW
Poprad – Hranovnica (39. kanál), povolený výkon 19,953 kW
Nové Mesto nad Váhom – Veľká Javorina (23. kanál), povolený výkon 25,120 kW
Poprad – Kráľová hoľa (22. kanál) , povolený výkon 5,000 kW
Banská Štiavnica – Sitno (31. kanál), povolený výkon 25,000 kW
Nitra – Zobor (31. kanál), povolený výkon 15,850 kW
Banská Bystrica – Laskomer (40. kanál), povolený výkon 25,120 kW
Žilina – Krížava (39. kanál), povolený výkon 10,000 kW
Prešov – Šibená hora (37. kanál), povolený výkon 5,000 kW
Košice – Dubník (22. kanál), povolený výkon 10,000 kW

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. take smiešne výkony vysielačov ako ma towercom na slovensku je hanba pre takú firmu. A to pokrytie 4muxu je o ničom,mam set topbox plustelky ale take časté vypadky signálu to nemajú ani v KLDR.Som v okr.PE a ,,najlepšie“ zachititeľný signál je z JAVORINY.Iné vysielače nedostupné.

 2. Ja neviem na kerú onú sa hlásili na prevádzkovanie, keď za 7 rokov neboli schopní pokryť celé územie 4 celoplošnými muxami a o 5 a 6 a 7 vo VHF radšej ani nehovoriac a o nenažratých cenách detto. A to všetko je dielom RU, keby boli 7 celoplošných sietí (8. sieť – 61-69 nepočítam) pridelili 3 – 4 operátorom, dnes mohlo DVB-T a DVB-T2 vyzerať úplne inak. Multiplexy by boli plné staníc ako v CZ. Lenže tento monopólny stav s nenažratými cenami je likvidačný pre média. A nielen TV, ale aj rádia – spomeňte si koľko rádii krachlo, kvôli tomu že neboli schopné platiť za šírenie signálu…

  1. A najväčším problémom bolo aj to, že nedali hneď od začiatku MPEG-4 namiesto MPEG-2, kvôli tomu bol aj odvolaný predseda TÚ, ktorý chcel MPEG-4…

  2. Ja neviem kto robil plán GE06 pre DVB-T/T2, ale vo výstupe GE06 sú také „anomálie“ ako skoordinovanie 25 kW vyž. výkonov 7 vysielačov na budovu fakultnej nemocnice v Prešove alebo skoordinovanie 50 kW vyž. výkonov 7 vysielačov v Trebišove vedľa budovy nemocnice a panelákov.

   A ešte čo sa týka DAB+ veľa krajín to vypína, nepokračuje v šírení, kvôli vysokým nákladom, plechovému zvuku, množstvu vysielačov pre kvalitné pokrytie… Mám pocit, že DAB+ bude také neúspešné ako bolo v minulosti pásmo VKV 1, nikdy sa tu neudomácnilo…

  3. nie anomálie, ale alternatívy, plán bol pripravený pre kóty Towercom-u a alternatívne pre kóty Orange (ten z toho nakoniec vycúval) … a tých „7 vysielačov“ je skôr jeden vysielač pre 7 kanálov (multiplexov)

  4. GE-6 Ženeva v 2006 bol plán pre T-DAB v pásme III a DVB-T v pásme IV / V. O terajšej podobe DVBT-T2 neboli v tej dobe ešte žiadne informácie.T2 je je druhá generácia vysielania Dvbt skúšobné vysielanie začalo v roku 2011.Nový typ vysielania preto potrebuje nový projekt pokrytia v každej oblasti pôvodného vysielania v Dvbt ktoré prejde v roku 2020-21 kompletne do T2.

  5. Po spustení DVB-T zostali rozsiahle oblasti bez pokrytia alebo na hrane signálu. Veď si zoberte že za analógu bolo okolo 800 TV prevádzačov STV 1 a okolo 1 000 TV prevádzačov STV2 aby vykryli doliny…

  6. VKV1 sa tu neudomácnilo z celkom iných dôvodov. Bol to vlastne komunistický „vynález“, ktorý mal oddeliť východný blok od vysielania zo západu. A ktoré krajiny vypínajú DAB+? Lebo podľa toho čo viem ja, opak je pravdou… Situácia s prehustenou sieťou FM vysielačov už začína byť neúnosná a práve DAB+ je riešenie.

 3. Už dávno im mal telekomunikačný urad zobrat licenciu na dva muxy. Stale pišu TOWERCOM prevadzkovatel 4 celoplošných muxov ale dva muxy 1 a 4 maju strašne daleko do celoplošných. Tie výkony vysielačov su smiešne ,sviečky na cintorinoch maju vačší vykon ako ich vysielače. A ešte su chromy odpovedat na e-maily. Ponukaju plustelku ale na polovičke Slovenska sa nedá naladit.

  1. keby aspoň towercom urobil balík 1.MUXu, tam kde je dostupný by si ľudia predplatili aspoň kanály tohoto MUXu, čo by asi aj väčšine stačilo.

  2. Niekto tu písal minulý týždeň, že Vertikálna polarizácia má nevýhodu, že ak pri vetre rokmitá anténu začne kockovať a pri DVB-T2 je to ešte citlivejšie ako pri DVB-T. Preto by tie vysielače hlavne MUX 4 DVB-T2 mali ísť naplno, lebo potom sú problémy so signálom – kockovanie trhanie pri vetre a zlom počasí, sneženie, dážď… V ČR, kde je H polarizácia a 100 kW vyžiarené výkony takéto problémy nie sú…

 4. z vykonmi vysielačov na slovensku je to tak že okolo slovenska je vela štatov ktore maju tiež určene na určitych kanaloch največšie vykony pretože inač by nastala tzv.križova modulacia kde by sa kanaly rušily jeden druheho

Komentáre už nie sú povolené.