Reklama

V ČR spustili dva výkonné vysielače DVB-T2 siete, signál doletí aj na Slovensko

V susednej Českej republike spustili dnes České Rádiokomunikácie dva výkonné vysielače Prechodovej DVB-T2 siete Brno – Kojál a Jeseník – Praděd, ktoré zaujímajú aj slovenských divákov, vzhľadom k tomu, že signál z nich doletí až na Slovensko.
Pokračovanie nižšie:


Oba nové vysielače šíria Prechodovú DVB-T2 sieť na 28. kanáli (530 MHz) s maximálnym povoleným výkonom až 100 kW, v horizontálnej polarizácii. Pre príjem je samozrejme už potrebné zariadenie s podporou štandardu DVB-T2 a najnovšieho kodeku H.265/HEVC. Nám sa podarilo zachytiť slabší signál českej prechodovej DVB-T2 siete až pri Zlatých Moravciach. Signál kolísal a merací prístroj ukazoval kvalitu približne iba 10 dB. Podarilo sa aj Vám naladiť Prechodovú DVB-T2 sieť z ČR? Podeľte sa so skúsenosťami v komentároch.

Prechodová DVB-T2 sieť šíri aktuálne 15 televíznych staníc v štandardnom rozlíšení s kodekom H.265. Novinkou v multiplexe je Šlágr 2, ktorý rozšíril ponuku práve dnes.

Zoznam kanálov šírených v prechodovej sieti DVB-T2 v ČR
Barrandov Plus, Barrandov TV, Kino Barrandov, Óčko Gold, Óčko, Prima Cool, Prima Love, Prima MAX, Prima Zoom, Prima, Šlágr TV, Šlágr 2, Óčko Expres, Barrandov Family a TV Noe.

Podrobnejšie zoznamy kanálov aj s technickými parametrami nájdete v sekcii Vysielače.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Tešíme sa na sobotu ked jú naladíme nova anténa kupená !! Pieštany

  1. V čom nás predbehli? U nás ide DVB-T2 od augusta 2016. Jediná výhoda je že na západe zatial na tomto kanále nikto nie je. K29 doteraz rušila Galanta a maďarské Gerecse. K59 zase Trnava.

   V CZ sa musia ponáhlať zo spustením kvôli Nemcom.

  2. V jednom nás predsa len predbehli idu v H265 Hevc vynechali zastaralu H264 Avc a ušporili svojim divákom fin. výdaje A keď na SK.príde tiež H 265 Hevc funkčné telky a STB budu k ničomu budu mať viac než 2roky a de facto budu po záruke.Tento výpredaj može sa to tak nazvať pomohol k vyprázdneniu skladov a zaťažíl tak zbytočne našich občanov.Mnohý ani dnes nevedia že prechod na H265 Hevc je aj u nás predo dvermi a v pohode dodnes kupuju výbehovu technologiu..Predpokladám že diváci ktorí signál z Brna Kojál na K28 nechytili ho skušali chytiť už na zariadeniach s H265 Hevc ..

  3. Vôbec nejde o zastaralú technológiu ale predošlú. Fičia na nej aj Rakúšania.

   Pre koncáka v obraze nie je žiadna zmena. V ČR nahrádza SD vysielanie zase SD vysielanie no v DVB-T2.

  4. David.OK.Suhlasím s pripomienkov.Keď prišli Almy na trh mali byť vyrobené hneď v H265 HEVC a nie v predošlej technologii H264 AVC a problém s príjmom muxu z Kojála by mal každý v pohode vyriešený.Signál síce na anténe bude mať každý kto je v dosahu vysielača ale k jeho príjmu bude potrebovať TV. alebo STB v kodeku H265 HEVC..

  5. Nová ALMA iHD H265 Plustelka HbbTV od buduceho týždňa v predaji.

  6. Pre Lojzo: Ako to dopadlo v Piešťanoch? Funguje k. 28?

 2. Signál je výborný.Sila je na 93% a kvalita 100% Bývam Bošanoch.

  1. Mne sa nepodarilo (okres ilava), k29 (VP mux) mi ide, k40 (mux2) podla pocasia. k59 (mux3 – ma horsi FEC) mi nesiel nikdy, k28 (T2) zatial nic. Uvidime, ked spustia Klobouky k22. Aku silu mate na k29, k40 a k59 v Bosanoch? Aby som vedel, ci sa mi oplati tym zaoberat…

  2. Mne sa pri Ilave nepodarilo. Aku mate silu na K59, K40 a K29?

 3. Škoda že sme ďaleko od hraníc CZ.Akurát tak na maďarské môžeme čumiet

 4. Dobry den !

  Do Martina Tv signál z Brna – Kojal alebo Jeseniky – Praded nedoletel . Som daleko od českých hraníc , tak sa musim odsťahovať do Zlatých Moraviec , Piešťan alebo do Bošian aby som ten signál chytil . Hm , Hm , Hm . Budte radi , ze tam ten signách chytat , len aby to bratia češi nezakodovali .

  1. Skor ako kodovania sa ja obavam spustenia nejakej „rusicky“.

  2. žiadna nová nehrozí … zlé jazyky tvrdia, že oddelenie broadcastingu na regulačnom úrade akosi nefunguje, takže nie sú žiadne nové povolenia

  3. V Martine vyskúšaj DVB-T2 jedine K28 z Frýdek-Místek – Lysá hora 25 kW v Horizontálnej polarizácii, nie Vertikal ! ! ! Prípadne potom neskôr K26 MUX ČT DVB-T2 ale zatiaľ je na K26 v Martine MUX 3. A potom neskôr budú aj ďalšie kanály v DVB-T2 z ČR / Moravy – celkovo 6 celoplošných muxov + nejaké regionálne…

  4. už sa neviem dočkať toho k26 som zvedavý na čo sa bude towertroll na Orave vyhovárať 😉

 5. Bratislava? Zaujima ma petrzalka. Ma niekto uz skusenosti?

  1. Za TV analógu bol prijímaný Mikulov – Děvín a Brno – Kojál v západnej čacti Petržalky, prípadne aj viac na juh (proste juhozápaná časť Petržalky). České stanice z DVB-T / T2 CZ vysielačov idú v BA a okolí aj na: Sídlisko Dlhé Diely, Dúbravka, Lamač, Karlova Ves (čiastočne), Kramáre (čiastočne), Petržalka (západ), Devínska Nová Ves, Záhorská Bystrica + celé Záhorie

 6. Malacky, kvalita/sila – 100% / 100%, ČT programy budú pridané do pár mesiacov, všetky v HD.

  1. Ale obrazova kvalita slabsia oproti napr.mux2 kde je nova..prima..nova cinema..barrandov.Ziadny zazrak to ich hevc 265.

  2. Obrazovú kvalitu neposudzuj podľa HEVC 265. Proste tam napchali veľa TV staníc s horším rozlíšením ako cez DVB-T. A je to zatiaľ prechodová sieť, nie konečná.

 7. DVB-T2 skúste okrem Záhoria prijímať aj na Podunajskej nížine, okolie Trnavy, okolie Piešťan, Považie, Žilina, Kysuce (výnimočne Orava), Horná Nitra, Prievidza (za čias analógu boli v STA-čkách v Prievidzi české programy), v okolí Novej Bane, Žarnovice idú niektorým tiež české stanice, ale len na chatách, samotách, na vyvýšených miestach… veď napíšte komu a kde – na akom mieste to ide, aby vedeli ostatní…

 8. Je to pekné, že je tam tolko programov, ale nikto sa nepochválil, aká úžasná je obrazová kvalita

 9. V Lehote pod Vtacnikom pri Prievidzi signal 100%.Dufam ze nespustime na 28 kanali niake nepotrenbne RTVS v okoli.15programov zadara.co na to Sky link.

 10. DVB T Pernek okr. Malacky z vysielača Brno Kojal kanaly 29kan. CT-intenzita signalu-100/kvalita-100 40kan.-int,99/kvalita100 46kan-int.94/kval.100 59kan.-int.95/kval.100.

 11. Dolný Lopašov ok. Pieštany vysielač Kojal 28k DVBT-2 80/92 29k o/o rušený kanálom 29 Galanta 40K 45/80

  1. A na české stanice máš anténu horizontálne? Rušenie na rovnakom kanáli sa dá odladiť pomocou 2 antén – skús pohľadať na internete alebo v starších knihách o anténach. A ešte je možné v niektorých príppadoch zabrániť rušeniu tak, že sa anténa skrýva voči rušiacemu signálu – napríklad na streche: za strojovňu výťahu, vetráky, komín, na opačnu stranu – šikmej – sedlovej strechy, na balkón/okno (aby tienil panelák). Pri diaľkovom príjme ak sa používa predzosilňovač je potrebné odfiltrovať vedľajšie kanály, aby tiež nedochádzalo k rušeniu…

 12. Česká prechodová sieť dvb-t2 bude časom zakódovaná. Začnú kódovať stanice. Rakúšania už teraz kódujú všetko okrem ORF 1 SD a ORF2 SD.

  1. CZ MUX DVB-T2 ČT HD – 26 kanál nebude zakódovaný ani počas prechodu ani potom…

  2. Podľa vyjadrenia riaditeľa Českých Rádiokomunikácií by sa DVB-T2 v ČR nemalo vôbec kódovať:

   Osobně si myslím, že volně dostupné vysílání bude zachováno i po přechodu na DVB-T2:

   https://www.televizniweb.cz/2017/12/marcel-prochazka-cra-odpovida-ctenarum-serveru-televizniweb-cz-na-otazky-k-dvb-t2/

  3. Podľa rôznych skorších vyjadrení to vyzerá tak, že kódované by mali nakoniec byť HD verzie komerčných programov a ich SD verzie by mali zostať FTA. Iba ČT bude nekódovaná v HD.

 13. Bernolákovo 28 kanál anténa Fracarro PU 16 a Alcad BU 569 predpokladám že Kojál, sila signálu podľa Opticum Lion HD 100%

Komentáre už nie sú povolené.