Reklama

ČR: Prechodový DVB-T2 multiplex čoskoro už aj z vysielača Brno – Kojál

České Rádiokomunikácie (CRA) spustia v utorok 28. novembra dva nové vysielače prechodovej DVB-T2 siete, označovanej aj ako RS12. Konkrétne budú spustené nové vysielače Brno – Kojál a Jeseník – Praděd. Oba môžu byť zaujímavé aj pre slovenských divákov, vzhľadom na to, že signál z nich doletí aj na Slovensko. Vysielať budú na 28 kanáli s maximálnym povoleným výkonom až 100 kW. Pre príjem budú samozrejme už potrebné zariadenia s podporou štandardu DVB-T2 a najnovšieho kodeku H.265/HEVC.
Pokračovanie nižšie:


Pozemné digitálne televízne vysielanie je dlhodobo najobľúbenejšou platformou pre príjem televízneho signálu v susednom Česku, využíva ho zhruba 60% ľudí. Ako jediné je bez poplatkov. Za niekoľko rokov ho čaká prechod na nový vysielací štandard DVB-T2 s kodekom HEVC, ktorý je zapríčinený nutnosťou uvoľniť časť televízneho pásma pre mobilný internet. Podobne to bude aj na Slovensku, u nás však zatiaľ neboli stanovené žiadne termíny.

Pozemné digitálne televízne vysielanie sa vyrovná, alebo dokonca aj predbehne vo svojich možnostiach iné vysielacie platformy. S prechodom na nový štandard budeme vedieť divákom sprostredkovať niekoľko nových služieb, napríklad oneskorené prehrávanie, tzv. Timeshift, už teraz môžu využívať prepojenie televízneho vysielania s internetom, teda HbbTV,“ hovorí generálny riaditeľ CRA Martin Gebauer. „Skúsenosti z Európy ukazujú, že obchodný model šírenia tzv. Free to air vysielania, teda toho, ktoré je pre divákov zadarmo, je veľmi úspešný. Dokazuje to aj záujem televíznych staníc, napríklad aktuálne v najbližšej dobe zaradíme do ponuky Regionálnej siete 8 nový kanál Šlágr 2,“ dopĺňa Martin Gebauer.

V prechodovej sieti DVB-T2 nájdu diváci teraz 14 programov a pripravuje sa vstup ďalších. Do konca roka 2017 by mala v sieti pribudnúť práve stanica Šlágr 2, ktorá spustila dnes vysielanie aj v Regionálnej sieti 8 od CRA. Pokrytie DVB-T2 siete do konca roka presiahne 95% a v nasledujúcom roku dosiahne 99% domácností.

Zoznam kanálov šírených v prechodovej sieti DVB-T2 v ČR
Barrandov Plus, Barrandov TV, Kino Barrandov, Óčko Gold, Óčko, Prima Cool, Prima Love, Prima MAX, Prima Zoom, Prima, Šlágr TV, Óčko Expres, Barrandov Family a TV Noe.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Krásne výkony vysielačov 100kW,na Slovensku môžme o tom len snívať.Pre zaujímavosť dodám,že na našej chalupe na strednom Slovensku krásne naladím visílací síte z Brna-Kojál ale aj Jeseník-Praděd.Žiaľ náš mux4-Plustelka som dodnes nenaladil.

  2. Pri koordinácii sa mala v rovinatom Maďarsku a Poľsku použiť V polarizácia a nie na hornatom Slovensku, kde V polarizácii prekážajú prekážky…

  3. V polarizácia má aj pozitívny efekt hlavne pri zlučovaní susedných kanálov v oblastiach cezhraničného príjmu inak vertikál má aj dalšiu výhodu ľahšie obchádza prekážky ako H čo je ďalší plus.Ak by sme aj mali H polarizáciu pri sučasných výkonoch vysielačov by sme v podstate veľa nezískali.Hlavný problém su teda výkony vysielačov ktoré su v porovnaní so susednými štátmi naozaj najnižšie. Verím že nie su finálne veď už prehodenie vysielania Plustelky do T2 ukázalo že pridelené výkony boli evidentne poddymenzované a teda bez rezervy.

Komentáre už nie sú povolené.