Reklama

AVIS vyhovel divákom, preladil vysielač Veľké Hradisko na nový kanál

Telekomunikačný operátor AVIS dnes preladil svoj vysielač Žilina – Veľké Hradisko na nový vysielací kanál. Ten šíril programy miestneho multiplexu doteraz na 28. kanáli (530 MHz). Po spustení nového prechodového DVB-T2 vysielača, Frýdek-Místek – Lysá hora v susednej Českej republike, došlo však k jeho zarušeniu, vzhľadom na to, že oba vysielali na rovnakom kanáli. Diváci v okolí Žiliny tak nemohli prijímať ani miestny DVB-T multiplex ani prechodový DVB-T2 z ČR.
Pokračovanie nižšie:


Podľa našich informácií dnes AVIS preladil svoj DVB-T vysielač na kóte Žilina – Veľké Hradisko na 25. kanál (506 MHz). Ostatné parametre zostali bez zmeny. Všetci diváci, ktorí prijímali doteraz tento miestny multiplex si ho tak musia preladiť. Navyše si môžu vyskúšať aj príjem českého prechodového DVB-T2 multiplexu z vysielača Frýdek-Místek – Lysá hora, ktorý šíri už programy v štandarde DVB-T2 na 28. kanáli (530 MHz) s výkonom 25 kW. Všetky programy v ňom vysielajú už ale v kodeku H.265/HEVC.

Aktuálna ponuka multiplexu a parametre vysielača od operátora AVIS
Žilina – Veľké Hradisko 25. kanál (506 MHz), povolený výkon 1,5 kW
Programy: TV Severka, Šlágr TV, TV Noe, TV Raj HD

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Teraz bude SFN sieť K25 s Čadcou… Najprv bol v Žiline K56, potom K28 a teraz K25 a kde to ešte skončí… :o)

 2. Ďakujem, hneď mám o 18 programov viac, a zadarmo. Vraj DVBT končí ?!? Mne sa práve zdá že ešte len začína.

  1. Ondrej, predtym ti nesiel MUX2 s kanalmi novy, primy, barandova, ci preco pises o 18 kanaloch? Pytam sa hlavne preto, ze ci je rozdiel v kvalite prijimu DVB-T/ DVB-T2. Ja cakam na spustenie Kojalu a neviem, co si od toho slubovat. K29 (DVB-T) mi ide

  2. Išiel (100/100 %). Myslel som 14 Lysa Hora + 4 Avis ale popravde mi pribudlo iba týchto 9 nových = Prima LOVE, MAX, ZOOM; Barandov Plus, Kino; Ocko, EXPRES, STAR a tie 4 z Avisu ktoré boli rušené čiže ani tie som nemal keď bolo všetko na k28. Ostatné z Lysej Hory sú duplovane v pôvodnom DVB-T aj DVB-T2 a niektoré v Avise. Z Lysej Hory išli pred tým len dva MUXY. V súčasnosti mám celkovo 30 programov volne cez DVB-T.
   To pôvodné DVB-T sa mi zdá kvalitnejšie. Pri horšom počasí sa DVB-T2 občas zastaví. Pri lepšom počasí neviem lebo ešte nebolo :).

  3. Programy v DVBT-2 CZ sa zdajú preto nekvalitnejšie, lebo vysielajú v SD a nie v HD.

  4. Myslel som to skôr tak že DVB-T2 je určite citlivejšia na atmosferické poruchy ako DVB-T. K37 z L.H. DVB-T je stabilný za každých okolností, ani sa nepohne, stále 100/100%. K28 z L.H. DVB-T2 tiež 100/100% ale občas úplný pokles hlavne teraz v tom „psom“ počasí – to isté mi robí aj k39 z Krížavy. Čo sa týka kvality obrazu nevidím rozdiel v SD medzi DVB-T a DVB-T2.

  5. DVB-T2 – K28 Lysá hora môže mať väčšie obmedzenie – potačenie výkonu v smere na Slovensko preto môže byť signál citlivejší oproti DVB-T2. Ale platí aj to, že signál DVB-T2 sa šíri horšie oproti DVB-T. Pri prechode Plustelky z DVB-T na DVB-T2 sa v okrajových častiach pokrytia zhoršil / stratil signál a išlo o rozdiel cca 3 dB, čo v okrajových oblastiach spôsobovalo kockovanie alebo úplnu stratu signálu. NA DVB-T2 z Lysej hory budeš potrebovať lepšiu anténu resp. predosilňovač.

  6. Miki: Signál v DVB-T sa šíri úplne rovnako ako v DVB-T2 a má teda identické efektívne pokrytie, pokiaľ sa použije tá istá konštelácia, FEC, ochranný interval a počet nosných, ako aj anténny systém s rovnakými vlastnosťami a rovnaký ERP. Pri prechode Plustelky na DVB-T2 boli problémy spôsobené použitím konštelácie 256QAM a 32k nosných oproti 64QAM a 8k pri pôvodnom DVB-T. Vyššia konštelácia zvýšila kapacitu MUX-u, ale vyžaduje si kvalitnejší signál, takže v okrajových oblastiach pokrytia sa už MUX4 nedal prijímať, tak ako píšeš.

 3. Stano :

  Přesně tak a už aby to bylo co nejdříve, když jste vy Slováci zakódovali stanice Markízy aby je Moraváci a Slezané nemohli sledovat z přesahu.

  1. Zdenek:

   To bol komentár malého chlapca, ktorému zobrali cukrík… Stanice Markízy predsa nezakódovali len pre Moravanov… Ale aj pre Slovákov… Je to predsa rozhodnutie TV Markíza (či skôr narkóza) ktorá chce byť plateným kanálom (no mne osobne vôbec nechýba…)

  2. Pôvodne som ani nechcel Zdenka komentovať ale pre úplnosť aj on bude mať zakódované české kanály keď ich zakódujú. Zdeňku veď my vás máme radi. Svoj hnev by si mal obrátiť inde.

  3. Neboj,zakoduju to aj v ČR a i vy budete musieť investovat do cam modulov alebo set-top-boxov.Nanutia vam tie ktoré im budú vyhovovať a majú integrovanú kartu.Kvalita pôjde bokom.Na SK su 2 boxy ktoré nám predávajú predražené ale ich funkčnost je už kategoria 2.triedy.Zmenia kodovanie na HEVC a sme v r…..i.Nemáme boxy na Plutelku s podporou Hevc.Supeeer.

 4. Zdenek
  to si myslíš že sme to zakodovali my čo chodíme sem, nebuď smiešny.
  Mám rodinu v CR a nikdy by som nebol proti aby ste mohli sledovať naše programy, ale za to môžu naše nenažrané TV.

  1. Tieto 3 príspevky z inej diskusie na satelitnatv.sk to vystihujú tento stav:

   ramirez
   21.09.2017 o 8:23
   Tak Markíza odišla z DVB-T,potom sa tam vrátila ako platená,dosiahli zrušenie českých komerčných TV staníc na SK a teraz po tejto sabotáži sa predávajú.No poviem vám celkom výkonní šmejdi ako to tu na SK dcjebabrali.

   dr. B. Nutty
   22.09.2017 o 15:00
   Presne toto napadlo aj mne. A tiež som si v tejto súvislosti spomenul na jednu sociologickú štúdiu, podľa ktorej hlupák narobí viac škôd, než súper. Lebo súper robí škodu len do tej miery, dokiaľ z toho niečo má, hlupák robí škody len tak, celkom iracionálne. Idiotská banda na čele so Settelem to tu spravila štýlom totálnych hlupákov.

   dr. B. Nutty
   22.09.2017 o 15:03
   Vlastne už aj za socíku existovalo porekadlo „iniciativní blbec horší třídního nepřítele“

   https://www.satelitnatv.sk/2017/09/tv-markiza-a-tv-nova-su-na-predaj/#comment-63450

 5. Doteraz som prijímala ceske programy na kanali 37.
  Oni ak to vysielaju na 28.k. ale nejde ani na 37. Ani na 28.
  Viete mi poradit co robit ?

  1. Sašena: Pre novšie vysielanie DVB-T2 na K28 potrebuješ televízor s normou: DVB-T2/H.265/HEVC. Alebo set-top box s rovnakou normou. Anténa musí byť umiestnená horizontálne. Čo sa týka kanála 37 pravdepodobne kvôli zhoršenému počasiu ti to nejde ak si na hranici príjmu signálu. Prípadne sa ti niečo stalo s predzosilňovačom v anténnej krabičke alebo s trafom do elektrickej siete.

  2. 28 a 37 spolu vôbec nesúvisí, buď pohnutá anténa (minule keď boli silné vetry) alebo to čo píše Miki. Mne ide 37 na 100% tak ako pred tým (Žilina – Hájik)

  3. Eštš dodávam že v súčasnosti mi ide horšie 54k (CT1, CT2, CT24, CTsport) ako vždy keď je horšie počasie, ale 37k je vždy OK. Dúfam že čoskoro spustia aj pre CT programy DVB-T2 na nižšom kanáli – vtedy by to malo byť lepšie. 28k mi po presnom dosmerovaní antény ide úplne spolahlivo (90-100%).

  4. pre Ondrej: Česká televize využije pre DVB-T2 prechodový mux 26. kanál

  1. Vdaka. Na nasom panelaku na Hajiku je tiez FUBA ale 902 (pouzivana v STA). Tiez nam ide horsie K54, no aj K28, no nebol som ju presne dostelovat.

  2. A keď budeš hýbať s anténou, tak niele doprava a doľava, ale aj hore a dole, nniekedy sa zlepší signál naklopením antény viac do zeme (znásobí sa signál odrazom od zeme)

Komentáre už nie sú povolené.