Reklama

Platformy Flix TV a ANTIK Sat prešli na nový kodek HEVC

Satelitné platformy Flix TV a ANTIK Sat, ktoré využívajú pre šírenie svojich programov satelitnú kapacitu operátora Telekom Austria Group, na družici Eutelsat 16A (16°E), prešli dnes v skoro ranných hodinách na nový kodek H.265/HEVC. Zákazníci oboch platforiem tak už musia mať pre príjem zariadenie s podporou tohto nového formátu, inak nebudú môcť ďalej sledovať programy. Flix TV a ANTIK Sat sú tak prvými satelitnými operátormi u nás, ktorí prešli na HEVC.
Pokračovanie nižšie:


Po zmene kodeku zostala väčšina staníc z ponuky oboch platforiem na svojich pôvodných frekvenciách. Parametre zmenilo len sedem kanálov (JOJ Cinema HD, Sport 2 HD, JOJ HD, JOJ Plus, Doma, KinoSvět a Dajto HD), ktoré boli presunuté z frekvencie 10 928 MHz na novú 11 055 MHz. Po presune na transpondéri s frekvenciou 10 928 MHz vznikla voľná kapacita, ktorú môžu operátori využiť pre rozširovanie ponuky.

Spomeňme, že nový kodek H.265/HEVC v porovnaní s doterajším H.264 znižuje dátový tok televízneho programu takmer o polovicu a to pri zachovaní porovnateľnej obrazovej kvality. Na jednom satelitnom transpondéri tak môžu operátori šíriť viac kanálov, prípadne SD stanice nahradiť HD verziami.

Ako Flix TV, tak aj ANTIK Sat sľubujú svojim zákazníkom rozširovanie ponuky. Podrobnosti však obaja zatiaľ taja. Jedinou známou novinkou má byť módny kanál Fashion TV Czech&Slovak v HD kvalite. Podrobnosti sme už priniesli v tejto správe.

NázovFrekvenciaPol.FECSRNorma/Modulácia
JOJ HD (TV/HEVC)11055 MHzV4/527500DVB-S2 / QPSK
JOJ Plus (TV/HEVC)11055 MHzV4/527500DVB-S2 / QPSK
Doma (TV/HEVC)11055 MHzV4/527500DVB-S2 / QPSK
Kinosvet (TV/HEVC)11055 MHzV4/527500DVB-S2 / QPSK
JOJ Cinema HD (TV/HEVC)11055 MHzV4/527500DVB-S2 / QPSK
Sport 2 HD (TV/HEVC)11055 MHzV4/527500DVB-S2 / QPSK
Dajto HD (TV/HEVC)11055 MHzV4/527500DVB-S2 / QPSK

Kompletnú ponuku programov aj spolu s technickými parametrami pre príjem môžete nájsť na našej špeciálnej stránke venovanej frekvenciám.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Je veľká škoda, že prechod na HEVC nezrealizoval Antik o rok skôr. Minulé Vianoce sa húfne vymieňali staré satelitné prijímače za nové s MPEG4. Teraz, keď už sa väčšina ľudí vybavila je otázne, koľko divákov sa rozhodne opäť vymeniť prijímač po roku. Mojej mame končí predplatné u SKYLINKU koncom mesiaca. Keď som porovnal novú cenu s tým, čo zaplatila v akcii za balík MINI pred dvoma rokmi (balík SMART vs MINI) tak došlo k navýšeniu ceny o takmer 54%. Ponuka od Antiku (Pre začiatok) jej vyhovuje, takže keď spočítam najnižšie ročné predplatné u SKYLINKU (44,30 EUR – servisný poplatok cez SIPO) a minimálnu investíciu pri prechode na Antiksat (prijímač 700HD + karta + ročné predplatné = cca 90 EUR), návratnosť je približne 25 mesiacov (pri súčasných cenách predplatného). Nie som si celkom istý, či sa to oplatí, ale reálne o tom uvažujem, pretože s prístupom ku zákazníkovi, ktorý má SKYLINK nie som spokojný.

    1. Antik mení svojim zákazníkom boxy zadarmo, aspoň tu sa o tom tak písalo. Samozrejme, ak niekto prechádza zo Skylinku, tak sa ho to netýka. A myslím, že Antik nemohol prejsť na HEVC už pred rokom – pokiaľ sa dobre pamätám, tak na trhu ešte nebolo dosť lacných boxov s podporou tohto kodeku. Každopádne, pri Tvojej kalkulácii musíš brať do úvahy aj to, že výška servisného poplatku v Skylinku sa bude na jar opäť dvíhať, že ak Tvoja mama nemá Skylink ready prijímač s podporou kariet M7, tak onedlho bude nepoužiteľný a tak či tak bude potrebovať nový (vypnutie CAID 0D96) atď. Skylink čaká úpadok, zmena platformy je rozumný krok.

    2. Mama má prijímač, do ktorého sa dá vložiť CI modul (ktorý má takisto), takže verím, že ICE karta by mala byť funkčná naďalej. V každom prípade sa dá predpokladať, že ani Antiku sa súčasnú cenu 0,99 Eur nepodarí udržať dlhodobo, takže kalkulácia by sa nemusela príliš odchýliť od predpokladanej doby návratnosti. Otázkou zostáva, či už nastala vhodná doba na takýto krok. Zvažujem, že ešte nejakých pár mesiacov to nechám tak a na jar 2018 sa uvidí.

  2. Tak ako píšeš. Bolo to všetko dobre myslené.Škoda že spustenie služby meškalo viac ako jeden rok. Všetko čo s tým suviselo ako napr.antik hybrid sat. box , zakl.balik za0,99,-eur,prechod na kodec H-265 to všetko prišlo po funuse. Antik už mohol ryžovať zo zakazníkov Skylink a MagioSat . Takto už zmeškal vlak.

Komentáre už nie sú povolené.