Česi pokryjú do konca roka prechodovou DVB-T2 sieťou takmer 98% územia

V susednej Českej republike pokračujú České Rádiokomunikácie (CRA) v rozširovaní pokrytia prechodovej DVB-T2 siete. Aktuálne si môže vysielanie v novom štandarde naladiť už 78% obyvateľov krajiny.

Dostupnosť prechodovej DVB-T2 siete chcú však CRA aj naďalej rozširovať. Do konca tohto roka má dosiahnuť pokrytie 97,6% územia. V prvom štvrťroku 2018 sa následne dostupnosť zvýši až na 99% domácností.

Pre slovenských divákov bude určite najzaujímavejšie spúšťanie vysielačov, v blízkosti našich hraníc, ako Brno – Kojál (28k), Zlín -Tlustá hora (22k), Frýdek Místek – Lysá hora (28k) či Mikulov – Děvín (28k). Všetky majú byť v prevádzke najneskôr do konca roka 2017.

Pripomeňme, že prechod na DVB-T2 je vynútený z dôvodu odobratia časti televíznych frekvencií, ktoré budú po roku 2020 alokované pre mobilné dátové siete „5G“. Na súčasnom DVB-T vysielaní sa ale zatiaľ nič nemení, diváci tak teraz nemusia nič riešiť. Ak si však domácnosti už budú kupovať nový televízny prijímač či set-top-box, mal by to byť taký, ktorý podporuje nový štandard vysielania DVB-T2/HEVC.

Zoznam kanálov šírených v prechodovej sieti DVB-T2 v ČR
Barrandov Plus, Barrandov TV, Kino Barrandov, Óčko Gold, Óčko, Prima Cool, Prima Love, Prima MAX, Prima Zoom, Prima, Šlágr TV, Óčko Expres, Barrandov Family a TV Noe.

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

 • Towercom nesiaha Českym Radiokomunikaciam ani po členky. Tu je vidno aky maju kvalitny manažment a že sa chodi do prace robit anie drat gate ako na Slovensku. Že Towercomaci.

  Odpovedať
  • Myslíš? Towerkom a ČRa patria rovnakému majiteľovi – fondu Macquarie Infrastructure Funds. Takže o manažmente to nebude… Nehovoria co tom, že v SR už Towerkom v DVB-T2 vysiela podstatne dlhšie ako v ČR (aj keď ešte nie v HEVC).

   Skôr to bude o tom, že že v ČR majú operátori presun do DVB-T2 nariadené legislatívou (Plán prechodu majú schválený), vrátane termínu (2020), u nás ešte nič také nemáme. Ďalšou vecou čo to ovplyvňuje je to, že v ČR má ČRa silnú konkurenciu a v DVB-T (u všetkých poskytovateľov) vysiela množstvo kanálov. V SR má všetky celoplošné frekvencie monopolný Towerkom a aj ponuka programov je biednejšia.

   Odpovedať
 • vidím že už sa niektorí horlivci nemôžu dočkať kupovania nových set top boxov a TV s DVBT2.To že umožní väčší počet staníc je aj tak nepodstatné-veď teraz aj tak klony narkozy a joj nestoja za nič a o navýšení kvality si môžete nechať zdať.Navyše to smrdí spoplatňovaním TV staníc tak ako to urobili v Rakúsku o čom už informovala aj Nova.Rýchlo mať euro,rýchlo byť v jadre,rýchlo dvbt2 bez uváženia to je také detinské.

  Odpovedať
  • Milis sa, v rakusku su spoplatnene len kanály ktore v dvbt neboli a mimochodom su vela v HD, tie ist kanály su cez sat sice zadarmo, ale len v sd, za HD platíš navise.
   Ale v Německu sa spoplatnily sukromne TV kanaly, ktore boly predtím zadarmo v dvbt (ale už tiez v hd

   Odpovedať
 • no dufam že nechaju free stanice novy a primy v sd aj po prechode na hvc 265 stale sa nevie či to tam bude v hd alebo sd, hd nebude zadara ale sd by mohli nechat

  Odpovedať
 • este ste nepokrili vsetky multiplexy 1-2-3-4 a uz chcete pokrivat DVB T2 cize to bude v roku 2050 mi slovaci stale zaostavame a preco klamete ludi ,v cechach je na vsetko peniaze len na slovensku niet ked je to jedna firma towerkom.

  Odpovedať
   • ale rozkrádajú – stačí sledovať české správy.Zakopaný pes bude v tom že ich tam je 2x toľko a preto má napríklad ČT 4x väčší rozpočet a v rozpočte štátu sa vyberie väčší mešec peňazí.V SR je 2x menej ľudí a teda trh ale vysielače,obsluha,technika,vybavenie musí byť také isté(ak chceš vysielať musíš mať,, železo,,softvér, ľudí a pod.) a pri zlodejinách zostane v kasičke menej ako pri zlodejinách v ČR.

    Odpovedať
 • pre technikov z Avisu: V Prešove je potrebné robiť niečo s vysielačom, lebo pravidelne na 41. kanále kockuje obraz na všetkých programoch, niekedy sa to nedá vôbec pozerať lebo je to celé rozkockované bez zvuku, naposledy včera to 2 dni kockovalo, aj pred cca mesiacom tiež 2 dni aj predtým, stále sa to opakuje – väčšinou to vypadne v piatok pred víkendom a potom to opravia až v pondelok, asi v piatok je stále preťažená internetová sieť a vzedy to blbne alebo neviem prečo to stále vypadne pred víkendom… A dnes to už išlo normálne, ale večer už zasa kockovalo. Je tam nejaká porucha ! ! !

  Odpovedať
  • Potvrdzujem. MUX Avisu v Prešove občas robí problémy. Pritom sila signálu vyzerá byť ok..

   Odpovedať
   • prečo sa AVIS nedohodne s RH na Orave ? nechápem ? , ľudia už po zistení výšky SERPO prechádzajú na anténu a AVIS na Orave môže z toho vyťažiť, no len to by sa musel dohodnúť s RH

    Odpovedať

Pridaj komentár

Komentáre nesúvisiace s článkom, obsahujúce urážky, odkazy, nadávky či politické príspevky budú zmazané. Meno a email sú povinné údaje.