Reklama

ČR: Prechodová DVB-T2 sieť už aj v Brne a Ostrave

České Rádiokomunikácie (CRA) spustili v susednej Českej republike ďalšie nové DVB-T2 vysielače prechodovej siete. Po vysielačoch Praha Žižkov a Cukrák môžu prijímať vysielanie v novom štandarde už aj v Brne a Ostrave, ako aj blízkom okolí. Aktuálne dosahuje pokrytie prechodovej siete už 43 % obyvateľov Českej republiky.
Pokračovanie nižšie:


Po dnešnom spustení nových DVB-T2 vysielačov došlo aj k rozšíreniu multiplexu o tri nové programy Óčko Expres, Barrandov Family a TV Noe. Celkovo tak šíri už 14 televíznych programov v štandardnom rozlíšení. Všetky už ale vysielajú v novom kodeku H.265/HEVC.

CRA začali so spúšťaním prechodovej siete pre novú generáciu pozemného vysielania DVB-T2/HEVC začiatkom marca. V nasledujúcich mesiacoch bude sieť rozširovaná aj do ďalších regiónov. Táto nová DVB-T2 sieť bude zabezpečovať vysielanie televíznych programov komerčných televíznych staníc aj po roku 2020, kedy sa predpokladá vypnutie súčasných DVB-T sietí. CRA tak napĺňajú Stratégiu rozvoja pozemného vysielania, ktorú schválila tamojšia vláda.

Prechod na DVB-T2 je vynútený z dôvodu odobratia časti televíznych frekvencií, ktoré budú po roku 2020 alokované pre mobilné dátové siete „5G“. Pozemné vysielanie prijíma v susednej Českej republike viac ako 60 % domácností a je to jediná platforma, ktorá je pre divákov zadarmo. Súbežné vysielanie, ktoré spustili CRA, má aj veľmi dôležitý sociálny rozmer. Ľudia majú čas na nákup nového prijímača až do roku 2020, čím majú aj priestor pre prirodzenú obmenu televízorov. Na súčasnom DVB-T vysielaní sa nič nemení až do roku 2020, diváci tak teraz nemusia nič riešiť. Ak si však domácnosti teraz budú zhotovovať nový televízny prijímač, mal by to byť taký, ktorý podporuje nový štandard vysielania DVB-T2/HEVC.

Do jari 2018 chceme pokryť viac ako 99% územia ČR a dať tak divákom čas na to, aby mohli na nové vysielanie prirodzene prejsť. Na trhu je teraz viac ako 800 certifikovaných televízorov a set top boxov, ktoré vedia nové vysielanie prijímať a spoločne s výrobcami pokračujeme v ich testovaní,“ hovorí generálny riaditeľ CRA Martin Gebauer. „Snažíme sa o to, aby sme ľuďom zachovali do budúcna možnosť televízneho príjmu zadarmo, ktorú teraz majú,“ dodáva Martin Gebauer. „Nepodliehajme zavádzajúcim argumentom satelitných operátorov. Je potrebné si uvedomiť, že ak by došlo k deštrukcii pozemného vysielania, všetci by sme museli za každú televíziu v domácnosti začať platiť pravidelné paušálne poplatky, teda aj za prijímače v kuchyni alebo napríklad na chate,“ dopĺňa riaditeľ regulácie CRA Marcel Procházka. Podľa prieskumu, ktorý tento týždeň zverejnila agentúra Nielsen Admosphere, sa navyše takmer tretina respondentov v minulosti stretla s tým, že im služby príjmu televízneho vysielania boli napriek sľubom spoplatnené.

Vysielanie v štandarde DVB-T2 je realitou na Slovensku od leta 2016, kedy do tohto štandardu postupne prechádzal štvrtý multiplex. V ňom sú šírené programy terestriálnej platformy Plustelka. Na rozdiel však od prechodnej siete v ČR u nás vysielajú programy v DVB-T2 multiplexe ešte v kompresnom formáte H.264. Podobný model ako my má pritom aj rakúska Simpli TV.

Zoznam aktívnych DVB-T2 vysielačov prechodovej siete v ČR
Praha Žižkov (31. kanál)
Praha – Cukrák (31. kanál)
Brno – Hády (28. kanál)
Brno – Mesto (28. kanál)
Ostrava – Hošťálkovice (28. kanál)
Ostrava – Hladnov (28. kanál)

Zoznam kanálov šírených v prechodnej sieti DVB-T2 v ČR
Barrandov Plus, Barrandov TV, Kino Barrandov, Óčko Gold, Óčko, Prima Cool, Prima Love, Prima MAX, Prima Zoom, Prima, Šlágr TV, Óčko Expres, Barrandov Family a TV Noe.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Prechodová sieť 12:
  norma: DVB-T2
  modulácia: 256QAM
  vysielací mód: 32 FFT
  ochranný interval: 1/8
  FEC: 2/3
  Kapacita: 33,35 Mbit/s

 2. Nemôžem si pomôcť, ale musím to napísať: čecháčci se čecháčkojou – prechodné obdobie do 2021, 256QAM, 540p … pritom ich susedia (a vzor) prešli z T na T2 od rána do obeda, dali odolnejší signál (64QAM, FEC3/5) a obrazy majú 1080p.

  1. mmc :

   Ignorante, žiji v České republice , nejsem přitom Čecháček a moji sousedi nejsou v žádném případě Němci ale úplně tri jiné státy. Nyní si můžeš lámat tu svou hlavičku kdo vlastně jsem a odkud. Budu doufat že na to někdy dojdeš a nebudu Ti muset dále napovídat.

  2. Zdenek no tak nie si čecháček. A je jedno či „mluvíš“ jak Klásek s Pagáčem alebo jak Ruda z Ostravy. V každom prípade Tebe prvému by malo vadiť, čo v tej Prahe vyvádzajú. A duplom preto, lebo v nových zoznamoch sa zatiaľ Zlín a Klobouky ešte neobjavili.

 3. Nemci (nie všetky spolkové krajiny) 29. marca 2017 ráno vypli šesť DVB-T muxov a do obeda zapli šesť DVB-T2 muxov.

  de.wikipedia.org/wiki/DVB-T2_HD

 4. Pánové, omlouvám se, ale musím napsat následující: Jsem Čech narozen v ČR a dovoluji se důrazně ohradit proti tvrzení mmc, hrubě mne jako vlastence uráží, psát to, že Němci jsou náš vzor! Němci pokud to nevíte, tak Nám vyvraždili obce Ležáky a Lidice a to, co udělali našim občanům a to, že z nás udělali Protektorát Čechy a Morava jim nikdy opakuji NIKDY nezapomeneme, my Češi nezapomínáme!!! Jsou to naši sousedé a tím to končí, hájíme naše Benešovi dekrety atd….. Než něco takového napíšete, podívejte se prosím do historie a než něco napíšete o ČR tak se prosím nejprve podívejte na to jak se SR zachovala a kdo může za rozpad ČSFR, ČR to nebyla a občané ČR také ne, v ČR jsme chtěli společný stát zachovat. Máte svůj stát, tak, jak jste si přáli- SR a to nemluvím o tom, že podle tehdejší platné ústavy je rozdělení ČSFR neplatné, protože v ústavě již od První Republiky je psáno, že ČSR mohou rozdělit svou vůlí a hlasem pouze občané obou států, což pokud vím, se nestalo! Ale my v ČR Vám vaši republiku přejeme a pokud si Vy v SR uděláte přechod na DVB-T2 lépe, tak je to v pořádku a budete lepší. Prosím administrátora aby tento článek nemazal, protože pouze reaguji na nepravdu a nejedná se o politický příspěvek, jedná se pouze o vysvětlení historického dění a napsání mého názoru, protože v ČR a zejména také já jsem na spojování ČR s Německem opravdu alergický a jako občana ČR mne to uráží. Děkuji za pochopení.

  1. Na Slovensku už skoro rok DVB-T2 funguje cez Mux4. Strihlo sa to postupne po vysielačoch , ktoré sú už na to pripravené. Prechod nás však netlačí ako vás kvôli Nemcom. Podobne to bolo pri vypínaní analógu, kde sme to zapínali síce po vás no aj tak skoro. Maďari a Poliaci + Ukrajina dosť dlho blokovali plný výkon pre ich fungujúci analóg. napr. Javorina, Krížava, Sitno či Dubník. Väčšinu nábeh sklamal aj pre nutnosť prerábať anténne systémy kvôli vertikálu a pomalému rozbehu DVB-T. Šancu využil Skylink , ktorý garantoval príjem SK+CZ staníc bez mesačných poplatkov. No a všetci vieme ako to dopadlo.

   Momentálne by bol prechod všetkých muxov do T2 zbytočný. Vyššiu kvalitu free staníc /HD/ by nepriniesol podobne ako u vás. Predbežný plán je rok 2020.

  2. Európska rada schválila, že k 30. 6. 2020 sa má ukončiť vysielanie DVB-T v pásme 700 MHz a uvoľniť pre mobilných operátorov. Štáty EÚ však môžu požiadať o odklad až na 2 roky do 30. 6. 2022.

  3. Ano, máte pravdu, že nás tlačí Němci ale přechodný MUX 12- DVB-T2 je také nutný: a) TV Nova opět vše brzdí a s tím se počítalo. b) Lidé chtějí vidět jak vysílání T2 funguje a my Češi jsme konzervativní tj. když DVB-T funguje tak nač to měnit a lidi musíte přesvědčit, nejsme bohatí jako v Rakousku abychom mohli vypnout DVB-T ihned a zapnout rovnou DVB-T2, zde souhlasím, že je to sociální a v ČR byl stanoven pevný termín vypnutí DVB-T na 30.09.2020 a je to již v novele zákona. c) Regionální MUXy např. RS8 mají povolení jen do 31.12.2017 a prodlouženo nebylo, takže se předpokládá, že regiony půjdou do DVB-T2, nezapomínejte, že ještě bude svůj mux DVB-T2 spouštět Česká televize v brzké době a dále jsou schváleny ke spuštění ještě jeden soukromý MUX v DVB-T2 pana Pařízka a další ještě mají ČRa, takže důvodů je více.

Komentáre už nie sú povolené.