Towercom zverejnil presné termíny prechodu na DVB-T2 pre ďalšie vysielače

Už tento utorok 19. júla 2016 prejde do štandardu DVB-T2 vysielač 4. celoplošného multiplexu z bratislavskej vysielacej veže Kamzík. Informoval o tom prevádzkovateľ multiplexu, spoločnosť Towercom. Všetci diváci, ktorí prijímajú programy z platformy Plustelka, práve z tohto vysielača, tak už budú musieť vlastniť zariadenie s podporou nového vysielacieho štandardu DVB-T2.

Okrem presného termínu prechodu vysielača Bratislava – Kamzík na DVB-T2, boli už zverejnené aj dátumy pre vysielače Banská Štiavnica – Sitno (31. kanál), Nitra – Zobor (31. kanál) a Ružomberok – Úložisko (46. kanál).

Pripomíname, že do nového vysielacieho štandardu DVB-T2 prechádzajú len vysielače štvrtého multiplexu, ktoré šíria kódované programy terestriálnej platformy Plustelka. Ostatné tri celoplošné multiplexy zostávajú vysielať aj naďalej v štandarde DVB-T. Diváci, ktorí prijímajú nekódované programy cez anténu, nezaznamenajú tak v blízkej dobe žiadnu zmenu.

Plánovaný časový harmonogram prechodu na DVB-T2 v jednotlivých lokalitách
26. týždeň (29. 6.) Banská Bystrica – Laskomer (40. kanál), povolený výkon 25,120 kW
28. týždeň (12.7.) Nové Mesto nad Váhom – Veľká Javorina (23. kanál), povolený výkon 25,120 kW
28. týždeň (14.7.) Žilina – Krížava (39. kanál), povolený výkon 10,000 kW
29. týždeň (19.7.) Bratislava – Kamzík (39. kanál), povolený výkon 50,000 kW
30. týždeň (26.7.) Banská Štiavnica – Sitno (31. kanál), povolený výkon 25,000 kW
30. týždeň (26.7.) Nitra – Zobor (31. kanál), povolený výkon 15,850 kW
31. týždeň (2.8.) Ružomberok – Úložisko (46. kanál), povolený výkon 19,953 kW
32. týždeň (8.8.-14.8.) Lučenec – Blatný vrch (32. kanál), povolený výkon 19,953 kW
32. týždeň (8.8.-14.8.) Košice – Heringeš (21. kanál), povolený výkon 19,953 kW
33. týždeň (15.8-21.8) Poprad – Kráľová hoľa (22. kanál) , povolený výkon 5,000 kW
33. týždeň (15.8-21.8) Košice – Dubník (22. kanál), povolený výkon 10,000 kW
33. týždeň (15.8-21.8) Poprad – Hranovnica (39. kanál), povolený výkon 19,953 kW
34. týždeň (22.8-28.8) Bardejov – Magura (46. kanál), povolený výkon 15,849 kW

Technické parametre DVB-T2 vysielačov 4. multiplexu
Kódový pomer: 3/4 Ochranný interval: 1/8
Počet nosných: 32k Modulácia: 256-QAM
Kompresný formát pre video H.264 a pre audio HE-AAC ostáva tak ako doteraz.

Moho by Vás ešte zaujímať

Komentáre

 • Dobrý deň.
  Chcel by som poukázať na možné zvýšenie nárokov na kvalitu prijímacieho zariadenia. Údaje sú z prijímača Zircon T3000HD Plustelka. Pred úpravou vysielača Krížava som mal S=85%, Q=100%.
  Po úprave vysielača mám S=82% a Q=65%! Anténa Color spektrum a v prívode do prijímača je len jeden VHF+UHF zlučovač, terciálny rozbočovač a zosilňovač 47-1300MHz na pokrytie strát na kábli a rozbočovači.

  • Tú kvalitu signálu, ktorú udávajú STB a TV, by som bral s rezervou. To nie sú presné meracie prístroje a dávajú len orientačné (a niekedy aj celkom bludné) údaje. Samozrejme, po prechode na DVB-T2 sa očakáva isté menšie zhoršenie pokrytia (lebo sa zníži rezerva SNR pre kvázi-bezchybný príjem, ako tu už niekto písal), ale pokiaľ obraz netrhá a neštvorčekuje, neriešil by som to.

 • Najskôr SD , potom HD , pritom DVB-T a teraz DVB-T2 , a chudák divák , ktorý nie je techník má z toho miš-maš. Osveta žiadná , na predajňách personál nemá ani šajnu o DVB-T2 , nie to ešte aby ponúkal nové prijímače, veď je treba vypredať staré .

  Akú anténu ??? No a kto ma vedieť ??? Veď predávači majú iba vysoké školy humanitárneho zamerania .

  Ale veď každý tvrdí , že najlepší je satelit , niekedy tvrdili , že ešte je aj príjem zadarmo , dnes už nie.

  Je treba teda vysvetľovať a vysvetľovať , a na to internetový predajca nemá čas.

  • Máš pravdu.Len si zabudol dopísať -nedostatočné pokrytie signálom 4. a 1. muxu.Na stabilný,dlhodobý tv príjem bez technologických excesov, rozhodne neodporúčam anténu DVB-T. Ideálny je satelit pre rodinné domy,pre činžiaky káblovka alebo IPTV.

   • realita, si sa teraz narodil do tejto doby (DVB-S2/H264/SyklinkReady/IrdetoM7), najviac technologických excesov sme si užili práve so satelitom od čias CzechLink/Cryptoworks napr. nekonečné kartové mariáše … a to nerátam analógové excesy na 11W,21E,10E,1W,18W,16E, 28E 🙂

    • mmc-nefunguje ti to preto,lebo si s tým nevieš poradiť.musíš sa obrátiť na odbornú firmu.

     • Pobavil si. Praveze mmc je zrejme z takejto odbornej firmy, sudiac podla jeho prispevkov. Nepochopil si zmysel textu, na ktory reagujes. On pisal o roznych peripetiach suvisiacich so sat. vysielanim, obzvlast co sa tyka Skylinku a nestazoval sa, ze mu nieco nefunguje. 🙂

 • Aj ten satelitný príjem nie je bohviečo.Časté záseky obrazu .Niekde búrka a už nieje signál.Ten terestriál aspoň ide aj cez búrku
  ak je tam pokrytie.

 • Satelitny prijem mal som ale uz nechcem ? Stale zvysovanie poplatkov stale-Skylink.Dakujem.

  • No platiť za DVB-T Plustelku,kde každých 10 sekúnd vypadáva signál,tiež nebudem.

 • Pre mňa napríklad stačí aj voľná telka.Veď na všetkých programoch stále dokola to isté.

 • Najhoršie na to je schéma 256 QAM. Ak by ostala 64 QAM tak to by bolo pol biedy.

 • Lenze pokial tomu dobre rozumiem, prave konstelacia 256QAM sa rozhodujucou mierou podiela na vyssej kapacite DVB-T2 MUX-u oproti DVB-T s najvyssou moznou konstelaciou 64QAM (pri rovnakej sirke kanala, samozrejme). Efektivnejsie FEC hra v tomto mensiu ulohu. Opravte ma niekto, ak sa mylim.

 • Ta bieda sa fakt ukaze az po prepnuti Dubnika do T2. Ako jediny je totiz ruseny analogovym signalom z Ukrajiny na tom istom kanale. Pri 256 Qam tam sice bude ovela viac miesta, ale vsetko na ukor signalu.

 • Pravdepodobna pricina – Zobor a Sitno nepresli na DVB-T2 asi kvoli nestabilnemu pocasiu s burkami.

 • Sitno a Zobor su vysielače na ktorých to pokrytie 1.muxu a 4.muxu asi šetria.Okolie nedostatočne pokryté,niečo nič a keď aj tak nestabilny signál,resp.kvalita.Sú v okolí aj dokrývače pri ktorých by som bol spokojný ako Nová Baňa-Viničný vrch.Ale podľa nich stačí mux 2 a 3. a hotovo.

  • No nie som si celkom isty, ci nie je nutny aj nejaky fyzicky zasah do hardveru vysielaca.

 • Asi menedžéri majú dovolenky za tie vysoké platy a odmeny, tak nemal kto dať vyhlásenie, tak asi preto to neprešlo…

 • Mne napisali ze s technickych pricin nemohli preklopit do dvb-t2 a ze.ohlasia v najblizsom case termin, takze cele.SR.dvb-t stoji za.prd , hlavna vec ze sa zas nabali niekdo

 • No, neviem, či sa pri preklápaní do DVB-T2 dá nabaliť, faktom zostáva, že celé DVB-T vysielanie na Slovensku je akosi čudne rachitické. Akoby niekomu vyhovovalo, aby sa DVB-T ako primárny zdroj signálu využívalo minimálne (napríklad oproti takému Česku alebo Maďarsku). Už pri prechode z analógu sa vec komplikovala zmenou polarizácie, kvalita signálu je slabá, ponuka programov mizerná. Česká vláda už schválila celoplošný prechod na DVB-T2 vrátane špecifikácie kódovania, u nás je tichúčko, len Towercom sa hrá na svojm piesočku.

 • To si naozaj myslite ze pri technickych problemoch sa niekto nabaluje?Najskor meska dodavka zariadenia tak to presunuli na iny termin a preklopia v poradi ine vysielace.Mali by vsak oficialne informovat. Plan do konca leta chcu dodrzat a to je podstatne.

 • Na Slovensku využíva terestrialný prijem len 11% obyvateľstva (89% platí a platí)

  • A čo im iné ostáva pozerať na kocky v DVBT keď máme také super pokrytie a mimo iné 100% nesleduje televíziu.

  • Povedz mi-v čom je iná Markíza od JOJ,Doma od Plus…..na všetkých tých „zadarmo“ kanáloch cez anténu to isté-odpad.Chýba dokumentárny-detský-športový kanál,preto aj ja platím.Chcel som DVB-T Plustelku,ale slabý signál-po prechode do DVB-T2 ešte slabší.Ostáva len satelit-kábel-IPTV.

  • Žiadne 10 %. Ale DVB-T signál cez anténu prijíma 33 % populácie Slovenska: http://www.satelitnatv.sk/2015/04/towercom-potvrdil-koniec-stanice-dajto-v-dvb-t-signal-cez-antenu-prijima-33-populacie-slovenska/

  • 11% bolo v casoch prechodu niekto umyselne zavadza teraz je to 30% prieskum robila spolocnost GFK a keby bolo lepsie pokrytie bolo by to aj viac.Samozrejme konkurencii lepsie vyhovuje ked sa uvadza 11%-na sledovanost Dvbt. Je to boj o divaka…Towercom ma rezervu v pokryti ..rozsirenim ponuky a kriva aj v informaciach.Je vyslovenych vela otazok patrilo by sa ne na odpovedat.

   • Udaj 30% je z jara roku 2015 takze 33% zodpoveda realu roku 2016 takze pocet divakov v Dvbt evidentne stupa.Keby bol Skylink predany pred prechodom a nie pocas prechodu z analogu na digital pocet divakov Dvbt by bol dnes podobny ako v Cesku…nas divak bol donuteny hladat si riesenie prijmu.Bolo treba pretacat anteny prerabat bytove a rodinne domy a to trvalo cca rok.Dnes sa uz neda na nic vyhovarat je to uz len na Towercome ako sa to bude v blizkej buducnosti vyvyjat.

 • Dopredu bolo jasne ze DVB-T na Slovensku nie je priorita. 1.Nschopnost pustit konkurenciu./vsetky muxy towercom/. 2.Pokrytie vysielacmy./mux 1 a 4 mizerne pokrytie,hlavne ze chceme v uvodzovkach aby vsetci sledovali plustelku/. 3.Mizerna ponuka programov/preco towercom nema taku ponuku programov ako je napriklad v Čechach,Madarsku alebo Polsku ked sa ako firma tak vsade vychvaluje. JEDNOZNACNE BOL TO ZAMER.

 • Presné thermíny, ktoré sa nedodržiavajú: Veľká Javorina, Krížava, Nitra, Zobor…

Tento článok už nie je možné komentovať