Reklama

e2Remote – viac ako len na ovládanie satelitného prijímača s mobilom či tabletom

Jednu aplikáciu na ovládanie linuxového satelitného prijímača pomocou mobilného telefónu (iPhone) sme si už predstavili (Ovládajte svoj satelitný prijímač z mobilu). Teraz by som vám však chcel predstaviť v poradí už druhú aplikáciu s podobným zameraním, a to konkrétne aplikáciu s názvom e2Remote. Samotná aplikácia je dostupná v AppStore ako pre iPhone (1,59 eur), tak aj pre iPad (2,39 eur). K dispozícii je okrem platených verzií aj bezplatná odľahčená verzia e2Remote Lite.

Pre plnohodnotné používanie aplikácie e2Remote je nutné ešte vlastniť okrem telefónov iPhone či tabletov iPad aj satelitný prijímač, ktorý pracuje pod systémom Linux s nainštalovanou Enigmou 2. Otestovanú mám väčšinu značiek prijímačov, ktoré sú na našom trhu najpoužívanejšie, a to ako Dreambox, IP Box, či VU+. Všetky tieto prijímače fungovali s aplikáciou bez problémov. Dokonca aj staršie SD prijímače so systémom Enigma 1 (napr. IP BOX 200, Dreambox 500 atď). Nutnosťou je samozrejme aj pripojenie satelitného prijímača k domácej sieti.
Pokračovanie nižšie:


Prejdime už ale k samotnej aplikácii. Prvým krokom po zakúpení a stiahnutí aplikácie je nutné nastavenie IP adresy a potom aj ďalších potrebných údajov (napr. WebIf port, či poprípade prístupové meno a heslo) pre pripojenie k samotnému satelitnému prijímaču v sekcii „Profiles“. Po vyplnení všetkých údajov si môžeme následne pripojenie overiť po kliknutí na tlačidlo „Check Connection“. Po úspešnom nastavení a overení správneho pripojenia aplikácie so samotným prijímačom, môžeme naše nastavenia uložiť po kliknutí na tlačidlo „Save“. V tejto chvíli už môžeme plnohodnotne využívať všetky funkcie aplikácie e2Remote.

Samotná aplikácia nie je zatiaľ dostupná v slovenskom či českom jazyku. K dispozícii je však na výber z viac ako 10 jazykov (napr. anglický, nemecký, poľský..). V hlavnom menu aplikácie sú ikony s názvom TV, Radio, Movies, Profiles, Remote control, Help, EGP Search Settings, Messages, Timer a Tools. Postupne si väčšinu z nich predstavíme.

TV
Po kliknutí na ikonu „TV“ sa automaticky dostaneme do našich obľúbených programových skupín, ktoré máme vytvorené v samotnom prijímači. Zobrazí sa nám názov obľúbenej skupiny ako aj zoznam všetkých kanálov v nej spolu s práve vysielaným a nasledujúcim programom. Informácie o programe sa načítavajú s EPG, vďaka čomu tak máme prístup ku kompletnému televíznemu programu s bližším popisom ako aj odkazom na IMDb či prepojenie so sociálnymi sieťami. K dispozícii je aj vyhľadávanie, vytváranie pripomienok a nechýba ani nastavenie automatického nahrávania programu pomocou EPG. Aplikáciu môžeme preto plnohodnotne používať aj ako napr. TV program.Movies
Ikona Movies nám ponúka prístup k nášmu pripojenému pevnému disku (HDD), kde si môžeme vybrať už nahratý film či program a spustiť si ho priamo na TV alebo v mobile poprípade tablete. K dispozícii je aj správa súborov ako mazanie, či ich presúvanie. e2Remote však neprehráva žiadne video ani audio súbory. Je preto nutné mať v telefóne či tablete nainštalovaný ešte externý prehrávač. Osobne som skúsil napr. BUZZ Player, ktorý fungoval s aplikáciou úplne bez problémov. U SD programov som nezaznamenal počas streamu do telefónu žiadne problémy. Pri programoch vo vysokom rozlíšení sa obraz zasekával.

Remote control
Ako už anglický názov napovedá, jedná sa o diaľkové ovládanie. Na výber je niekoľko typov, ktoré si meníme posúvaním do strán. Pomocou mobilného telefónu tak dokážeme ovládať kompletne celý náš satelitný prijímač. K dispozícii je aj rýchla voľba (napr. reštart, či vypnutie). V tejto sekcii je aj možnosť screenshotu vďaka čomu si môžeme spraviť aktuálny screen poprípade ho uložiť ako obrázok.

U verzii pre iPhone je k dispozícii len diaľkové ovládanie. V prípade, že budeme používať e2Remote verziu pre iPad je vedľa diaľkového ovládania aj „obrazovka“, v ktorej je vidieť aj aktuálny screen.

e2Remote iPhone verzia – diaľkové ovládanie
e2Remote iPad verzia – diaľkové ovládanie

EPG Search
V prípade, že nevieme kedy bude náš obľúbený film či program vysielaný v TV nám určite pomôže funkcia, vďaka ktorej si môžeme vyhľadať požadovaný program priamo v EPG. K dispozícii máme aj možnosť si vyhľadaný program pridať do časovača na nahrávanie.

Messages
Jedná sa asi o jednu z mojich „najobľúbenejších“ funkcií, vďaka ktorej môžete poslať správu, ktorá sa zobrazí priamo na televíznej obrazovke, a nechať odkaz či správu napr. svojim deťom či manželke.

Timer
Plnohodnotný časovač na nastavenie všetkých potrebných údajov pre nahrávanie či spustenie programu v daný čas. Osobne sa mi však viac pozdáva vyber programu a nastavenie časovača cez EPG, ktoré je jednoduchšie ako manuálne zadávanie. Samozrejme v prípade, že daný program nemá dostupné EPG je nutné nastaviť časovač práve takto.

Tools
V tejto sekcii nájdeme informácie o našom prijímači ako napr. verzia Enigmy, inštalované pluginy, informácie o pripojených tuneroch, pevnom disku či dokonca grafické zobrazenie intenzity a sily signálu. V sekcii „Tools“ nechýba ani Bouquet editor, pomocou ktorého je možné presúvať, premenovávať či mazať obľúbené programy.

Aplikácia e2Remote je z môjho pohľadu zatiaľ to najlepšie čo som mal možnosť vidieť na Appstore pre pripojenie medzi telefónom iPhone poprípade tabletom iPad a satelitným prijímačom so systémom Enigma 1/Enigma2.

Mohlo by vás ešte zaujímať