Reklama

Slovenské DVB-T v plnej sile

Spoločnosť Towercom, a.s. prevádzkovateľ digitálneho terestriálneho vysielania na Slovensku, úspešne ukončila budovanie základných sietí vysielačov digitálneho terestriálneho komerčného a verejnoprávneho multiplexu DVB-T. Oddnes je už k dispozícii takmer všetkým slovenským domácnostiam kompletná programová ponuka v digitálnej kvalite, s modernými funkciami, bez mesačných poplatkov a viazanosti, dostupná cez bežnú anténu.

Už 22. decembra 2009 bol po 3 mesiacoch výstavby spustený prvý digitálny terestriálny multiplex s pokrytím 80,3% obyvateľstva, ktorým sa začala éra pravidelného digitálneho terestriálneho vysielania. Prvý vysielač verejnoprávneho multiplexu bol spustený 11.6.2010 a prvý vysielač druhého – komerčného multiplexu 28.6.2010 a dnes je výstavba úspešne dokončená. Týmto dňom dosiahlo pokrytie druhým multiplexom viac ako 91% obyvateľov a verejnoprávny multiplex pokrýva viac ako 95% obyvateľov. „Tento historický moment je porovnateľný so spustením analógového vysielania v novembri 1956. Som rád, že môžeme vysielateľom ako aj divákom odovzdať DVB-T v plnej sile. Slovensko sa právom dostalo medzi lídrov digitalizácie v stredoeurópskom regióne.“ hovorí Ing. Peter Valentovič, zástupca generálneho riaditeľa spoločnosti Towercom, a.s.

Dnes o 11.00 hod. bolo spustené vysielanie druhého aj verejnoprávneho multiplexu z vysielača Bratislava – Kamzík a týmto okamihom bola základná sieť DVB-T vysielačov dobudovaná. V uplynulých dňoch prebiehala výmena anténového systému na tejto dominante Bratislavy, ktorá so svojou výškou 194 m tvorí jeden zo symbolov hlavného mesta. Nový anténový systém s vrcholom v nadmorskej výške 633 m zabezpečí pokrytie digitálnym signálom pre podstatnú časť západného Slovenska.

Veľkou prednosťou digitálneho terestriálneho TV vysielania je jeho dostupnosť pre všetkých bez mesačných či aktivačných poplatkov a viazanosti. Divákom digitálneho vysielania sa môže stať každý ihneď (podmienkou je vybavenie DVB-T prijímačom a pokrytie signálom DVB-T).

Divákom, ktorí doteraz prijímali prechodový multiplex odporúčame, aby si na svojich DVB-T prijímačoch znovu spustili automatické vyhľadanie TV staníc. Po vyhľadaní a uložení nájdených nových programov budú mať k dispozícii rozšírenú programovú ponuku.

Ďalšie zaujímavé správy:

Komentáre

  1. Bývam v Petržalke na Romanovej 4.
    Kvalita toho DVB-T vysielania je od 29.6. 2011asi taká, že na tú istú anténu a s tým istým DVB-T tunerom, s ktorými chytám prakticky od začiatku vysielania prechodného multiplexu, je 1 multiplex o málo horšej, ale v podstate použiteľnej kvality, ale 2. multiplex nie je možné naladiť. Intenzita signálu tesne nad 50% by aj stačila, ale čo z toho, keď kvalita je štandardne na 1%. Teda prakticky nulové. Občas skočí na 97%, aby v tej istej sekunde padla na 0, aby sa o chvíľu ustálila opäť na 1%.

  2. Cez akú anténu to prijímate? Že to máte cez nejakú maličkú izbovú anténku?

  3. Peter – odporúčame vám bližšie popísať akú anténu a DVB-T prijímač máte, aby vám vedeli ďalší diskutujúci pomôcť.

  4. na kanale 56 v BA vysielaju s ovela nizsim vyjonom ako na 27 kanaly, takze to nema nic spolocne s antenou, som of veze 5 km vzduchom a mam priamy vyhlad (ruzinov)

    neviem ci po vypnuti 66 kanala konecne zvysia vykon na kanaly 56, ale ak nie tak ten 56 kanal je nepouzitelny

Článok už nie je možné komentovať.