Reklama

V ČR odpojili posledné DVB-T vysielače 1. multiplexu a ČT ukončila šírenie staníc v SD

Česká televízia nešíri svoje programy v terestriálnom vysielaní, v rámci Českej republiky, už v štandardnom rozlíšení (SD/MPEG-2). Dôvodom je vypnutie všetkých doterajších DVB-T vysielačov 1. multiplexu, z ktorých boli SD programy šírené. Tamojší verejnoprávny vysielateľ tak ukončil jedenásťmesačný prechod na DVB-T2.

Ostrý proces prechodu na novší štandard DVB-T2 odštartovala Česká televízia 27. novembra 2019 v Prahe a v stredných Čechách. Pôvodné plány však neboli splnené z dôvodu pandémie koronavírusu. Prechod bol preto z rozhodnutia tamojšej vlády v marci pozastavený a obnovený znovu v júli 2020. S oneskorením štyroch mesiacov oproti pôvodnému plánu zavŕšilo celý proces vypnutie vysielačov v Zlíne a Valašských Kloboukách v stredu 30. septembra.

Aktuálne je tak možné prijímať terestriálne všetky programy ČT (ČT1, ČT1 JM, ČT1 SM, ČT2, ČT Spot, ČT24, ČT:D/ČTart) z Českej republiky už iba v HD kvalite a v novšom kodeku H.265. Okrem toho sú tiež v tamojšom verejnoprávnom multiplexe 21 šírené navyše aj rozhlasové stanice ČRo.

Koniec šírenia SD programov v terestriálnom vysielaní sa samozrejme týka iba programov ČT z českého multiplexu 21. Na Slovensku zabezpečuje šírenie SD programov ČT1 a ČT2, v prvom celoplošnom multiplexe, na svoje vlastné náklady operátor Towercom. Z toho dôvodu sú oba kódované a dostupné iba klientom platformy Plustelka.

Mohlo by vás ešte zaujímať