Reklama

Partnerstvo SES a ESA má pomôcť vyvinúť družice budúcnosti na elektricky pohon

Spoločnosť SES (NYSE Euronext Paris and Luxembourg Stock Exchange: SESG) oznámila vytvorenie verejno-súkromného partnerstva s Európskou vesmírnou agentúrou (ESA) s cieľom vyvinúť inovatívnu satelitnú platformu s plne elektrickým pohonom.

Relevantné zmluvy boli podpísané v centrále spoločnosti SES v Luxemburgu za prítomnosti Jean-Jacques Dordaina, generálneho riaditeľa agentúry ESA, Martina Hansena, luxemburského ministra pre vyššie vzdelávanie a výskum a Luca Friedena, luxemburského ministra pre komunikáciu a médiá.

Verejno-súkromné partnerstvo medzi spoločnosťou SES a agentúrou ESA je súčasťou tzv. programu ELECTRA zameraného na vývoj inovatívnych malých a stredných elektrických platforiem vyrábaných v Európe. SES je hlavným dodávateľom pre ESA v prvej fáze programu a spolupracuje so spoločnosťou OHB System AG sídliacou v Brémach v Nemecku ako subdodávateľ na výrobnom dizajne platformy. Program ELECTRA je jednou z kľúčových európskych vesmírnych aktivít, ktoré podporilo aj Luxemburské veľkovojvodstvo na zasadnutí Rady ESA na ministerskej úrovni v Neapole v roku 2012.
Pokračovanie nižšie:

Cieľom projektu ELECTRA je vývoj inovatívnych geostacionárnych satelitných platforiem, ktoré využívajú elektrický pohon namiesto tradičného chemického pohonu. Ten sa využíva pri umiestnení satelitu na geostacionárnu pozíciu ako aj pri jej udržiavaní na geostacionárnej pozícii. Satelitná platforma by tak mohla využívať menšie nosné rakety, prípadne by bolo možné vypustenie dvoch satelitov naraz, pričom by satelitná platforma so sebou niesla kapacitný ekvivalent dnešných stredne veľkých satelitov ako z pohľadu spotreby energie, tak aj počtu aktívnych transpondérov.

Program ELECTRA je dôkazom záväzku SES podporiť inovácie vo vesmírnom odvetví ako aj v oblasti satelitných technológií,“ hovorí Romain Bausch, prezident a CEO spoločnosti SES. „S inštitucionálnym partnerom, agentúrou ESA, a technologickým partnerom, firmou OHB, sme vytvorili silné partnerstvo pre vývoj novej a komerčne využiteľnej satelitnej platformy v Európe. Možnosť spoľahnúť sa na plne elektrické satelity v kombinácii s inovatívnymi technológiami využívanými pri vypúšťaní satelitov do vesmíru má pre SES strategický význam z pohľadu obrovských finančných investícií nevyhnutných pre udržanie rozvoja nášho hlavného biznisu. Práve z toho dôvodu sú plne elektrické satelity kľúčovou inováciou identifikovanou aj spoločnosťou SES.

Jean-Jacques Dordain, generálny riaditeľ agentúry ESA, ktorý sa zúčastnil podpisu zmluvy v Luxembursku, poznamenal: „Projekt ELECTRA zahŕňa tri partnerstvá v jednom: prvé medzi spoločnosťami SES a OHB, ktoré budú zodpovedné za vývoj toho najlepšieho riešenia pre SES ako aj budúce potreby ďalších satelitných operátorov, druhé medzi SES a agentúrou ESA, ktoré zabezpečia najlepší možný spôsob overenia novej technológie priamo na orbite a tretie medzi agentúrou ESA a nemeckým výskumným centrom DLR, ktoré zúročia predchádzajúce investície. Tieto tri partnerstvá predstavujú najlepší spôsob ako optimalizovať využitie verejných a súkromných financií na zlepšenie konkurencieschopnosti európskeho sektora.

(SES)

Mohlo by vás ešte zaujímať