Reklama

Towercom získal povolenie pre testy 5G Broadcast, prinášame podrobnosti

Telekomunikačný operátor Twercom môže testovať televízne a rozhlasové vysielanie 5G Broadcast z vysielača Bratislava – Kamzík vo vertikálnej polarizácii. Pre potreby skúšobného vysielania získal operátor od Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) potrebné povolenie, ktoré je platné do 27. decembra 2023. Vysielanie 5G Broadcast môže aktuálne prebiehať na 43. kanáli (646-654 MHz) s maximálnym povoleným výkonom 27 kW no s viacerými obmedzeniami najmä smerom na Rakúsko či Maďarsko. Reálne je však výkon nastavený na približne 2,5 kW a kedykoľvek ho môže ešte operátor upraviť. Dôvodom je možné rušenie blízkych DVB-T či zahraničných DVB-T2 vysielačov. Pre testy v hlavnom meste by to však malo plne postačovať.
Pokračovanie nižšie:

Technické testy 5G Broadcast nemôžu však prebiehať celý pracovný deň a počas víkendov. Na základe povolenia musí operátor vysielanie vypínať v pracovných dňoch v čase od 19:00 do 23:00 a počas víkendov. Pri testoch musí zároveň Towercom overovať prípadné rušenie regionálneho vysielača z Komárna, ktorý vysiela na 43. kanáli (650 MHz). Okrem toho môžu testy teoreticky rušiť a môžu byť rušené aj niektorými vysielačmi z Rakúska (napr. Rechnitz – Hirschenstein k43) či Maďarska (Sopron – Dalos-hegy alebo Győr – Szabadhegy k42). Na 43. kanáli vysiela navyše aj blízky regionálny vysielač v Trnave, ten sa však v povolení nespomína. Z vyššie uvedených dôvodov má byť preto nastavený nižší výkon.

Pre príjem TV vysielania v 5G je potrebné špeciálne zariadenie. Nestačí mať iba zariadenie, ktoré podporuje príjem mobilného signálu 5G. Musí byť na to zariadenie, ktoré podporuje práve technológiu 5G Broadcast. Vďaka tejto technológii je možné sledovať vysielanie televíznych staníc nielen doma, ale aj na cestách, bez potreby čerpania mobilných dát či potreby mať v zariadení SIM kartu.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. off topic … ale vysiela ešte K40 Trenčín-Drietoma ?

 2. Ked mi zarusia 42 kanál Győr ten pouzívám hned berem karbo brúzku na kamzík

 3. AKý telefón alebo tuner toto podporuje? Bude sa to dať naladiť na PC?

 4. to je obdoba DVB-H, a tak isto to aj skonci. Aktualne je vsade dost dat.

  1. Nonsens

   Ečte nem majú ani poriadne pokryté MUXY 1, 2, 3, 4 a už testujú 5. dimenziu…

 5. Ten bude ako dab+ ze visielá ale nikto nepouzívá lebo tam len odpad hrá

  1. V DAB vysielajú všetky programy SRo. Je dobre, ak sa SRo snaží sprístupniť všetky svoje programy pre poslucháčov (exkoncesionarov), v rámci daných možností v danom čase s budúcim pokrytím zhruba podobným ako v FM, keďže v FM pásme nie je a nebude kapacita pre šírenie všetkých staníc SRo. Vďaka DAB si bude môcť
   poslucháč vybrať, ktorý z programov bude počúvať. Samozrejme môžu existovať ľudia, ktorým nevyhovuje žiadny program SRo, ale dôležité je mať možnosť (nie povinnosť) to počúvať. Na Slovensku je možné si vybrať aj z komerčných rádií.

  2. # Joko – V FM pásme na Slovensku je dosť voľného miesta aj bude. To si neskúšal FM v DE alebo FR. 500 staníc je tam….

 6. 5G broadcast. Nikto nemá tak naco je dobré len robia sprostost unás

  1. Zamyslel si sa nad tym o com su vobec testy? Ide o novu technologiu a je len dobre, ze si to otestuju.

  2. Škoda že nedostali K38, mohli otestovať ako sa to ovplyvňuje z dvb-t, keďže z Kamzika sa vysiela na oboch susedných kanáloch 37 a 39. K38 sa najbližšie používa v Rakúsku, St. Pölten, takže by tam nehrozilo výrazne zarusenie.

 7. Je to snaha výrobcu Rohde(and)Schwarz udržať sa so svojimi výrobkami v UHF pásme (konkurenciou sú Huawei, ZTE, Nokia, Ericcsson … pochopiteľne s inými technológiami). Využíva k tomu (ex) štátne monopoly Towercom, ČRa, ORS, RaiWay, TDF a dinosaury v podobe verejnoprávnych televízií RTVS, ČT, ORF, Rai, FranceTV. Jednoducho snaha udržať terajší stav v oblasti vysielania čo najdlhšie. Mobilný operátori a privátne televízie však majú iný pohľad (samozrejme backdoor si nechávajú pootvorené).

  1. Aký iný pohľad? Streaming? Video on demand za poplatok a cez internet??? Alebo ako to myslíš? Ja mám radšej klasické lineárne TV vysielanie.

 8. Zaujímalo by ma, aké zariadenie sa dá použiť na test … A bude vysielanie kódované alebo nekódované?

 9. V Piešťanoch je od leta problém s NOE z Trnavy. Ešte že som neliezol na strechu a nehladal chybu u mña.

 10. by mali platiť ,že síria magneticky smog…….

Komentáre už nie sú povolené.