Reklama

Chorváti už majú DAB+ aj v tuneli, koncom mája skončila v multiplexe jedna rozhlasová stanica

Chorvátsky operátor OIV pokryl v máji 2023 signálom prvého digitálneho rozhlasového vysielania DAB+ (OIV Croatia DAB+) cestný tunel Učka, ktorý prechádza masívom pohoria Učka a spája polostrov Istria a chorvátske prímorie. Práce na tomto projekte začali v polovici minulého roka a implementácia zariadenia a prvé technické testy prebehli v januári 2023.
Pokračovanie nižšie:

Poslucháči DAB+ môžu tak počúvať rozhlasové stanice bez výpadku už aj v danom tuneli. Okrem toho majú tunelové vysielacie systémy podľa OIV možnosť prerušenia vysielania na vloženie vopred pripraveného zvukového obsahu, ako sú servisné informácie alebo živý prenos hlasových správ z riadiaceho centra tunela či núdzové varovné správy. Na rozdiel od FM systém DAB+ umožňuje navyše príjem vizuálnych informácií vo forme obrazových správ.

Okrem rozšírenia pokrytia došlo koncom mája tiež k zmene programovej ponuky. Z chorvátskeho DAB+ multiplexu bola totiž posledný májový deň vyradená rozhlasová stanica Radio 101.

V DAB+ multiplexe, ktorý je za zlepšených príjmových podmienok možné prijímať aj na Slovensku či v susednej Českej republike, sú tak aktuálne šírené už iba tri, respektíve štyri rozhlasové stanice a jeden dátový kanál (EPG). Počet staníc závisí od regiónu v ktorom sa práve poslucháči nachádzajú. Multiplex je totiž rozdelený na dva regióny. Základnými stanicami sú verejnoprávne HR1 a HR2, ako aj Radio Nacional. V niektorých regiónoch je navyše dostupné tiež Radio Tvornica. Všetky rádiá sú šírené s dátovým tokom 96 kbit/s a v kodeku HE-AAC v1.

V Chorvátsku aktuálne pokrýva DAB+ viac ako 96% územia. Veľmi dobré pokryté sú tiež diaľnice, kde podľa prevádzkovateľa dosahuje pokrytie 93%.

Kompletnú ponuku DAB+ multiplexu aj so zoznamom vysielačov môžete nájsť v sekcii Vysielače, ktorú pravidelne aktualizujeme.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

  1. Aj Rakúšania majú napr.v tuneli Rannersdorf pokryté DAB+.Ide v ňom Mux DAB+Austria,ale aj Viedenský City Mux 🙂 🙂

Komentáre už nie sú povolené.