Reklama

RTVS prinesie naživo prvé zábery z unikátnej misie na Mars

Dnes večer prinesie RTVS divákom priamy prenos z misie na Mars. Pristátie roveru spoločnosti NASA na červenej planéte budú môcť sledovať diváci v rámci programu Experiment špeciál: Naživo na Mars so začiatkom o 20:55 hod.

V júli minulého roka odštartoval najmodernejší rover NASA – Perseverance dlhú cestu k červenej planéte. Musí prekonať vzdialenosť od Zeme takmer 482 miliónov kilometrov, rýchlosťou 2,5 kilometra za sekundu, pričom najnebezpečnejších bude posledných 7 minút pred pristátím na povrchu planéty. Diváci Dvojky RTVS môžu byť prostredníctvom televíznej obrazovky pri tom a sledovať posledné minúty unikátnej misie so zatajeným dychom. Spolu s odborníkmi a moderátorom Gregorom Marešom tak v priamom prenose z vesmíru uvidia úplne prvé zábery po pristátí na planéte Mars.

Pozvanie do relácie prijal astronóm z Univerzity Komenského v Bratislave RNDr. Jiří Šilha, PhD.. Divákom objasní, prečo je táto misia veľmi dôležitým míľnikom nielen pre NASA, ale pre celý svet. Spoločne poodhalia, ako bude misia prebiehať, aké náročné bude pristátie špeciálneho roveru na červenej planéte a zároveň divákom priblížia najaktuálnejšie informácie o planéte Mars i to, aké tam panujú podmienky pre život. Počas živého vysielania budeme divákom odpovedať aj na otázky, ktoré budú môcť zasielať prostredníctvom aplikácie slido.com.

Moderátor Gregor Mareš sa zo štúdia v Mlynskej doline spojí aj s astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou, MSci., hosťujúcou profesorkou Ústavu robotiky a kybernetiky Fakulty elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave, ktorá aktuálne pôsobí na simulovanej misii na Havaji, kde sa spolu s kolegami snažia napodobniť podmienky aké panujú na planéte Mars. Učia sa, ako prežiť v nehostinných podmienkach a pokúsia sa pripraviť na to, aby tam mohli vypestovať základné potraviny. O tom ako to prebieha, aj o tom, či sa na Mars chystá aj ona samotná porozpráva v priebehu relácie.

Šopeciálnu reláciu prinesie RTVS okrem televízneho vysielania na Dvojke aj online – na webe RTVS.sk a taktiež naživo na facebookových profiloch RTVS, Dvojka, Experiment a VAT – veda a technika. Vysielanie odštartuje o 20:55. Na špeciál Experimentu tematicky nadviažu dva premiérové dokumenty – o 22:15. diváci spoznajú príbeh orbitálnej stanice Saljut 7 v rovnomennom dokumente, ktorý priblíži najťažšiu kozmickú misiu v dejinách vesmírneho výskumu a o 23:00 sa na Dvojke bude skloňovať celosvetový problém svetelného znečistenia v dokumente Vo svetle noci.

Špeciálne vysielanie dnes večer na Dvojke:

LogoZačiatokProgram
20:55Experiment
EXPERIMENT ŠPECIÁL: NAŽIVO NA MARS Budúcnosť prichádza už dnes. Talk show o vede s Gregorom Marešom. Mimoriadne naživo. (Slovenská republika 2021) (Premiéra)
22:15Saljut 7
Dokument (Rusko 2019) (Premiéra)
23:00Vo svetle noci
Svetelné znečistenie uniká pozornosti médií, no ovplyvňuje prírodu i ľudí viac, ako si uvedomujeme. (Slovenská republika 2021) (Premiéra)

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

  1. Program k tejto misii už teraz prináša NASA TV.
    RTVS pochválime za túto reláciu, ale už by konečne mala vypnúť „SD“ verzie programov nielen cez anténu a upratať si programovú skladbu na jednotlivých okruhoch po vzore ČT.

  2. Ako cítim veľké rozčarovanie, sledujem prenos na RTVS kde stále riešia divácke otázky ktoré sa mimochodom opakujú stále do okola, náhodne prepnem na ct kde už pristáva stanica a kde som sa dozvedel mnoho zaujímavých informácií ohľadom pristátia, zatiaľ na RTVS riešili divácke otázky… mna išlo picnuť

Komentáre už nie sú povolené.