Reklama

Do DAB+ vstúpilo regionálne Rádio Regina

Do digitálneho rozhlasového multiplexu (DAB+) vstúpilo verejnoprávne Rádio Regina, ktoré je šírené v troch verziách, podľa regiónu. Na západnom Slovensku šíria DAB+ vysielače, ktoré prevádzkuje operátor Towercom, stanicu Regina Západ, na strednom Slovensku Regina Stred a na východnom Slovensku Regina Východ.

Aktuálne je v DAB+ multiplexe Towercomu k dispozícii poslucháčom už trinásť rozhlasových staníc, z toho osem od verejnoprávnej RTVS a päť od komerčných vysielateľov. Po pridaní novej stanice nedošlo k úprave dátových tokov ani u jednej z doterajších staníc. Novinka je šírená s dátovým tokom 96 kbit/s.

DAB+ multiplex Towercomu šíri aktuálne šesť vysielačov: Bratislava – Kamzík (12C), Banská Bystrica – Laskomer (12A), Košice – Heringeš (12B), Žilina – Krížava (12A), Dunajská Streda – mesto (12C) a Nitra – Zobor (10C). Detailnejšie parametre môžete nájsť v sekcii Vysielače.

Spomeňme, že Rádio Regina je dostupné aj v DAB+ multiplexe operátora AVIS v Banskej Bystrici (10B). V tomto miestnom multiplexe sú však dostupné dve verzie rádia (Regina Západ a Regina Stred).

Mohlo by vás ešte zaujímať


Komentáre

  1. A este celoplošné pokrytie DAB v krajine a je to dokonalé.

 1. Vďaka RTVS. Ešte nejako zjednotiť názvy okruhov, veď je k dispozícii až 16 znakov, napríklad:
  rtv: Regina západ (stred, východ)
  rtv: Devín
  rtv: Rádio_FM
  rtv: Litera
  rtv: Pyramída
  rtv: Slovak int.
  rtv: Slovensko
  alebo nejak inak, ale s rtv:
  Držím palce!

  1. Mala by si zobrať príklad aj televízna časť rtvs. Načo sú im regionálne štúdiá v BB a KE, keď z nich nejde vôbec nič. Pekne treba rozdeliť Jednotku na 3 vysielania, počas rannej relácie regionálne odpájania o celej a o pol, správy z regiónov by robilo každé štúdio samostatne a bola by to paráda. Čo sa však týka MUXu 3, nie je to výhra v regionálnom oddeľovaní, ale keby existujúce TVp sa zmenili na nízkovýkonné vysielače s tým istým výkonom, ako doteraz, bola by to možnosť. Ale viem, je to finančne aj technicky náročné. Druhá možnosť je výmena MUXu 3 s MUXom 1 a MUX 1 by sa stal verejnoprávny. Ten má veľmi ľahké oddelenie na 3 regióny + 2 zmiešané (západ + stred, stred + východ). Aj tak by podľa mňa mal byť MUX 1 vždy verejnoprávny (ako Rakúsko, Česko, Maďarsko, atď).

Komentáre už nie sú povolené.