Reklama

Detský kanál teraz dočasne voľne v DVB-T

Aj tento mesiac budú môcť sledovať diváci, ktorí prijímajú programy prostredníctvom terestriálnej antény, dočasne nekódovane (FTA) jeden z vybraných platených kanálov. Towercom si pripravil na celý mesiac marec ochutnávku detského programu Minimax, ktorý je bežne kódovaný systémami Irdeto a prístup k nemu tak majú iba predplatitelia terestriálnej platformy Plustelka s aktivovaným balíčkom Plustelka Štandard.

Voľné vysielanie detského programu je dostupné na špeciálnej pozícii v druhom celoplošnom multiplexe (MUX 2), kde nahradilo doterajšiu ochutnávku dokumentárneho kanálu Viasat History, ktorý mohli sledovať diváci voľne počas celého februára. Okrem toho je tiež program šírený voľne aj na svojej pozícii vo štvrtom celoplošnom multiplexe (MUX 4). V oboch prípadoch stanica vysiela v štandardnom rozlíšení s kodekom MPEG-4 (H.264) a obrazovým rozlíšením 704×576.

Minimax sa zameriava vo vysielaní na najmenších divákov. V aktuálnom programe je možné nájsť rozprávky ako Máša a medveď, Barbie, Friends, Požiarnik Sam, Zvedavý George či LEGO Friends.

Aktuálnu ponuku šírených programov v DVB-T/T2 môžete nájsť už tradične v sekcii Vysielače.

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Promo kanál vysílá v rozlišení 720×576. Co se programu týče, tak pro starší je zajímavý ještě třeba Voltron

  1. Nie, obrazové rozlíšenie kanálu Minimax Promo je 704×576. V článku je teda uvedené správne.

  2. MediaInfo (i jiné nástroje) zobrazují, že video stopa Minimaxu Promo z ts nahrávky (ale i z živého vysílání jak v tv, stb tak na pc) je vskutku 720 x 576 i, stejně jako u předchozích Viasat History i Prima Plus. Taky to může být zvláštní nastavení vysílače…

 2. dobry den towercom je to od vas pekne že ste konečne dali na dvb-t kanal pre deti ale česky prečo tam nehodite slovensky rik ktory je v slovenskom jazyku???

  1. Prečo sa nedá pozerať na obyčajnom dvbt prehrávači, ktorý nepodporuje HD.

 3. ked nepodporuje HD tak to je ešte MPEG2 a to už pomaly konči.

 4. Je ťažko stráviteľné,že blokujeme CT 1-2,napriek tomu,že v platenej forme ste ich uvádzali ako bezplatné.

  1. Tiež si myslím, že verejnoprávne telky, všetky čo sú v EBU, by mali byť vysielané cez satelit aj DVB-T v režime FTA. Blokované by mali byť maximálne tak počas športových prenosov.

  2. @rotor: a fakt pýta? Lebo sa to už párkrát rozoberalo a vyzerá to tak, že to nie je pravda. Ale možno si to len zle pamätám. Máš nejaký zdroj tejto informácie?

  3. Operátori kedysi platili za všetky public programy cez EBU. Lenže pre EBU to bol paberkovanie eurocentíkov od množstva „malých“ operátorov, tak sa na to vy… (oni radšej inkasujú mega euráčov za postúpenie práv nejakej exkluzívnej sprostredkovateľskej agentúre). Tak to momentálne vysí v šedej zóne, kde by aj mohol byť nejaký súhlas alebo zmluvný vzťah, len to nemá kto zo strany televízi spracovať, aj keď operátori záujem majú. (toto sa týka ČT a MTVA, ostatné neviem)

 5. Za platenú ČT sa poďakujte JOJ Group , ktorá do toho rýpala. Okrem Novy a Primy chceli stiahnuť z nášho trhu aj ČT.
  Ďalej kto by preplácal Towercomu náklady za šírenie z SK vysielačov ak by to bolo zadarmo?
  Treba si pozrieť čo táto sranda stojí RTVS alebo JOJ group.

  1. Rtvs by mohla zobrat do svojho muxu Ct a to by bol gól ze Joj Group .

  2. Zatiaľ sa vytvára sekera v eurách, raj na zemi to Slovensko a DVBT.

  3. @David: no Jojka do toho síce rýpala, ale skupina Prima zostala na sk trhu (okrem hlavnej stanice) a za spoplatnené ČT v Plustelke tiež nemôže Ojojojka (niežeby sa nesnažila ČT vyhnať …). Towercom totiž preklopil ČT1 a ČT2 z režimu FTV do platenej ponuky až na nátlak skupiny Markíza, keď sa táto drala do platenej Plustelky. A kto by preplácal Towercomu náklady na šírenie staníc ČT ako FTV (free to view)? No predsa sám Towercom, resp. zákazníci Plustelky – už to predsa raz takto dlhý čas fungovalo.

  4. Rada pre vysielanie a retransmisiu z. začína správne konanie voči spoločnosti Towercom, a.s. vo veci
   možného porušenia

   1. § 17 ods. 1 písm. c) zákona č. 308/2000 Z. z. v súvislosti s možným poskytovaním
   retransmisie televíznej programovej služby Prima COOL bez súhlasu jej pôvodného
   vysielateľa;

   2. § 60 ods. 8 zákona č. 308/2000 Z. z. v súvislosti s možným neoznámením zmeny údajov
   uvedených v § 57 ods. 1 písm. g) zákona č. 308/2000 Z. z. súhrnne za celý územný rozsah do
   31. 1. 2019 podľa stavu k 1. 1. 2019.

   Viac – bod 2: rvr.sk/_cms/data/modules/download/1551269459_zapisnica_04_2019-02-20_.pdf

  5. @js: no tak to potom hádam začnú správne konania proti väčšine našich operátorov, ak nie voči všetkým. 🙂

 6. @Fero
  Nemohla. To je MUX čisto pre RTVS zo zákona.

  Le Fu
  Zo začiatku to bolo v cene karty no donekonečna to dotovať nemohli hlavne pri nízkom počte predplatiteľov Plustelky.

  1. Ale dalo len by to musel poradiť kapitanovi slovakia a hneď by sa spolupráca Rtvs a Ct pohla vpred.

  2. @David: ale Towercom má tie isté náklady, či už predmetné stanice šíri FTV, alebo ako platené. Rozdiel je len v tom, že keď sú ČT-čky platené, môže to niektorých ľudí s kartou Plustelky donútiť začať si platiť nejaký ten balík, keď ich chcú aj naďalej sledovať. Ale je otázka, koľkí z nich budú platiť a koľkí začnú radšej používať kartu ako škrabku na ľad z okien auta (ide to s ňou výborne, mám odskúšané). 😀

  3. @Le Fu-

   Ale keď bolo ČT1 a ČT2 free v PLUSTELKE, tak ľudia aspoň nakupovali prijímače, keď ČT1 a ČT2 dali do platenej verzie, už nemajú nato dôvod kupovať prijímače.

  4. @m.m.: no veď práve. Aj keď podľa mňa nemá veľký zmysel kupovať STB Plustelky – radšej si priplatiť necelú dvacku za combo satelitný + DVB-T2 prijímač s HEVC a strčiť doň kartu Plustelky.

 7. Pan David to vieme že Rik bol v DVB-T ale ja som to myslel že aby bol volne v DVB-T na stalo pretože deti na slovensku nemaju detsky kanal česke deti maju čT-D.

  1. Mali by konečne urobiť zákon v SR aj v ČR, že všetko, čo je v terestriáli (frekvenčné spektrum – nerastné bohastvo každého štátu – všetkých obyvateľov) – všetko cez ANTÉNU – čiže FM, DVB-T / T2 a DAB+ by malo byť šírené ZDARMA bez poplatkov. Žiadne spoplatňovanie a zaberanie (blokovanie) frekvenčného spektra. Spoplatnené by mali byť len KDS, DVB-C, DVB-S / S2, MMDS, MVDS a IPTV. A rovnako by mali zakázať ukrajovať mobilným operátorom z VHF a UHF pásma, ktoré by malo byť výhradne určené pre rozhlasové a televízne vysielanie pre obyvateľstvo ZDARMA ! ! !

  2. @zet: je to nezmysel. Po prvé by to nezabezpečilo viac FTA staníc v terestriáli, akurát by zmizli tie platené (napr. Plustelka). Ergo žiaden prínos, len obmedzenie tých, čo sú ochotní zaplatiť a zmenšenie konkurencie pre platené platformy v DVB-S, IPTV, CATV atď. Po druhé, opatrenia proti blokovaniu frekvenčného spektra už máme, napríklad RÚ môže odobrať pridelenú frekvenciu, ak sa na nej 6 mesiacov nevysiela. Po tretie, súčasťou toho „nerastného bohatstva“ sú aj frekvencie, ktoré využíva DVB-S a MMDS, takže nemá logiku, aby niektoré frekvencie mohli byť používané len pre FTA vysielanie a iné aj pre platené. Po štvrté, zdarma pre obyvateľstvo sú určené verejnoprávne médiá a tie sú a aj zostávajú „zadarmo“ – keď nerátam tzv. koncesionárske poplatky, ale tie by sa mali vzhľadom na ich vynucovanie „zástrčkovým“ zákonom považovať skôr za formu zdanenia. Dokonca aj cez satelit to máš „zadarmo“ – RTVS Ti pošle dekódovaciu kartu po vyplnení on-line žiadosti bez akýchkoľvek poplatkov, stačí ak si platca toho koncesionárskeho. Po piate, žiadne „nerastné bohatstvo“ štátu nie je pre každého zdarma. Ani nerastné suroviny nemôže ťažiť hocikto a už vôbec nie zadarmo. Aj to vysielanie stojí groš a nemožno nikoho donútiť, aby robil zadarmo, prípadne ešte aj so stratou. Bolo by to protiústavné. A po šieste, to ukrajovanie z UHF pásma (digitálne dividendy) je dané potrebou obslúžiť čoraz viac ľudí s mobilným internetom a s čoraz väčšími nárokmi na priepustnosť sietí. A je to dohodnuté na medzinárodnej úrovni (ITU), takže si to nemôžeme dovoliť jednostranne sabotovať. Navyše by to bola aj hlúposť, 4G a 5G mobilné siete jednoducho tiež potrebujeme.

Komentáre už nie sú povolené.