Reklama

Deň slovenskej hudby v Slovenskom rozhlase

Slovenský rozhlas pripravil pre svojich poslucháčov Deň slovenskej hudby. Jeho okruhy – Rádio Slovensko, Rádio Regina, Rádio Devín a Rádio_FM odvysielajú v utorok 20. marca ešte viac domácej tvorby ako zvyčajne. Ide o súčasť kampane „Sme naladení na slovenskú hudbu“, ktorú spustila RTVS na podporu slovenskej hudobnej scény a jej tvorcov.

V relácii Dobré ráno, Slovensko! v Rádiu Slovensko, v predpoludňajšom Magazíne Rádia Regina Západ a v Rádiobudíkoch Rádia Regina Stred a Východ sa bude v utorok hudobná dramaturgia orientovať výlučne na slovenských interpretov. Rádio Regina Západ vyspovedá v bratislavskom štúdiu od 10. hodiny dvoch hudobných hostí – Simu Martausovú a Jána Kurica. Okrem toho každá hodina utorkového vysielania v Rádiu Slovensko sa začne dvomi a od stredy (21.3.) do nedele (25.3.) jednou slovenskou pesničkou.

Éterom Rádia_FM bude výhradne domáca tvorba znieť v utorok od 6:00 do 18:00. Na vlnách Rádia Devín si prídu na svoje milovníci slovenských skladieb v prúdovom vysielaní od 7:00 do 10:00 a od 14:00 do 16:00.

Slovenský rozhlas dáva zo všetkých rádií najväčší priestor slovenskej hudbe, čo vyjadruje aj nová kampaň RTVS. „Všetky rozhlasové programové služby RTVS venujú domácej hudobnej scéne veľkú pozornosť a kampaňou Sme naladení na slovenskú hudbu to chceme zdôrazniť“, vysvetľuje riaditeľ Sekcie rozhlasových služieb SRo Michal Dzurjanin. RTVS slovenskú hudobnú scénu vo svojom vysielaní kontinuálne dlhodobo podporuje. „V Rádiu Slovensko máme špeciálne hudobné relácie Naša hudba, či Naša hudba naživo, v Rádiu Regina polovica odohranej hudby pochádza od domácich autorov“, dodáva.

To, že tvorba domácich interpretov má v éteri SRo svoje miesto a že sa teší poslucháčskej priazni dokazuje aj veľký záujem o mnohé z aktivít RTVS smerom k tvorcom slovenskej hudby. „Organizujeme hudobné festivaly a súťaže, v ktorých dostávajú priestor noví interpreti, napríklad Košický zlatý poklad. Aktuálne máme za sebou 10. ročník festivalu alternatívnej hudby Radio_Head Awards. Veľmi si želáme, aby tieto naše aktivity verejnosť poznala, vnímala a podporovala,“ hovorí Michal Dzurjanin.

Kampaň „Sme naladení na slovenskú hudbu“ podporujú mnohé známe osobnosti zo sveta hudby. Medzi nimi napríklad Kristína, Mária Čírová, Janko Lehotský, Pavol Hammel, Mário „Kuly“ Kollár, Adam Ďurica, Ondrej Kandráč, Soňa Horňáková, Peter Lipa, Adriana Kučerová, Vec, Billy Barman, Tolstoys či dirigent Adrian Kokoš.

Ďalšie zaujímavé správy:

Komentáre

 1. Na _FMku sa dá počuť vela zaujímavej progresívnej SK hudby (Nvmeri, Foolk, Fallgrapp, Bulp, Fvlcrvm, JImmy Pé a v neposlednom rade.. Purist

 2. Rádio Slovensko bolo vždy na vysokej úrovni či sa už týka tvorby alebo vysielania. Potvrdzuje sa ,že je nie len dobrým verejnoprávnym rádiom na celodenné počúvanie ale nebojí sa aj experimentovať a meniť zaužívané mantinely s slovenskom rozhlasovom étery za čo dostáva palec hore.

  1. Voľakedy bolo Rádio Československo na omnoho vyššej úrovni ako teraz Rádio Slovensko…a áno počúval som ráno Rádio Slovensko celkom rád ale odkedy mi začali tlačiť do hlavy že mám počúvať slovenskú muziku tak ďakujem..to som už zažil za komunistov…

  2. Deň slovenskej hudby v Slovenskom rozhlase – ľutujem ťa že ti jedeň deň slovenskej hudby spôsobuje takú traumu – za komunistov hrali v rádiu aj zahraničnú hudbu (aj keď pomenej smookie,bonye M,Abba a pod.)nie len produkciu ČSSR, naopak bolo super ráno počúvať Modus,Elán,Žbirku,Olympic a pod.Nikto ťa nenúti každý má svoje preferencie (tiež počúvam deep purple ,floydov a pod. však aj mám kde a koľko chcem )Slovenský rozhlas má vysokú kvalitu a je verejnoprávnym médiom preto nikdy nebude ako komerčné stanice ktoré sú na jedno kopyto.

  3. #juro:
   „počúvať Modus,Elán,Žbirku,Olympic“ tak to by som ani ja nedal, toto každých pár minút vyhráva „veselé“ a normálnými ľudmi nepočúvateľné radio expres preto sa čudujem že túto hudbu dookola miliónkrát odohranú dokáže ešte niekto počúvať, (okrem ročníkových jubilantov) a pospevovať si ju.. Ja som dosť náročný na hudbu, ale týchto obstaróžnych interpretov s ich pre mňa dosť trápnou a vidláckou hudbou a textami fakt nemôžem.
   Pokým vo vedení hociakého média bude nejaký takýto „zanietený“ senior mastiaci si ego na tejto starej hudbe nikdy nebude priestor pre nové kapely.. Dobrým príkladom je pribrzdené Best fm !!

  4. Hudobný vkus je tak veľmi subjektívna záležitosť, že neexistuje niečo ako lepší či horší (najlepšia hudba je predsa vždy tá, ktorú počúvam ja, a basta! 🙂 ). Je zbytočné o tom vôbec diskutovať, lebo sa nedá dopracovať k nijakému kompromisu ani k objektívnym záverom.

  5. Palo41
   nikto netvrdí že dnes majú hrať stále dookola to čo hrali pred 30 rokmi-to si nepochopil a taktiež nechápeš že stále mastiť dodokola súčasný brak je to isté čo kritizuješ len tvojmu egu to viac vyhovuje.A ešte navyše jeden postreh – staré dobré veci ktoré sa dajú počúvať aj po x rokoch sú dobré nie preto že sú staré(Blue Efect,Prúdy,Varga a pod-veď dnešná mladá generácia ani nemá tušenia že to boli super veci na tú dobu aj porovnateľné so svetom,lenže to nemajú kde počuť .Slovenský rozhlas kedže je štátnym verejnoprávnym médiom má apriori propagovať slovenskú kultúru a nie zahraničnú ak toto niekto nechápe je mi ho ľúto.

 3. #juro: si ma zle pochopil..v naších končinách je totiž zaužívaný taký zvyk, že keď hrať napr. Elán, tak budeš od nich počuť vyhrávať na veselom expresíku 2-3 piesenky dookola celý rok, a z tohto je mi na grc. Taký Hamel dokáže zaujať fakt len jeho ročník, sorry ale to je realita, to že mladí nesiahnu po takejto tvorbe je aj to, že táto hudba nemá čo ponúknuť. Už mám po 40, krásne to viem odstupom rokov porovnať. Jasné mladí majú dnes výhody (kvantum muziky dostupnej kdekoľvek) síce nie na kvalitnom zobrazovači, ale iba na mobile, lenže im to stačí. Dnes už nieje doba kotúčakov prípadne MC kaziet..síce sa nám vracajú vo veľkom štýle vinyly čo osobne vítam, ale naviac to budú digi formáty alebo streaming. Ja osobne nemám problém so staršou muzikou, len sa to musí vhodne dávkovať a kombinovať. Ja tiež doma nepočúvam dookola ten istý album od Trickyho alebo Portishead a to sú 20r staré veci, ale kedže títo interpreti fungujú dodnes majú čo ponúknuť aj mladým ktorí sa takto dostanú aj k ich rannej tvorbe, čož sa napr. nedá povedať o nejakom Moduse 😀 sorry fakt nie, hudba od Jána Lehotského sa fakt páči iba pár jedincom a dosť pochybujem, že nejakým vo veku okolo 20 rokov, ale ako napísal „dr. B. Nutty“ je to dosť subjektívna záležitosť a možno Ján Lehotský má vypredané veľké štadióny a 20r publikum šalie z jeho muziky 😀
  PS: neexistuje nejako veľa štýlov čo nezvládam, ľudovky a dychovku to snáď nieje možné ani považovať za hudbu a modernú odnož ala Senzi a Šláger tv..čiže od eletroniky cez rock, metal, rap aj dokonca pop možem všetko.

  1. palo41:Ja ti rozumiem -ty jednoducho svoje záujmy a chceš počuť čo sa tebe páči ale to nemôžeš robiť dramaturga verejnoprávneho rozhlasu-ktorý má záber na celé spektrum spoločnosti.V Slovenskom rozhlase musš púšťať hudbu aj pre mladých aj pre stred aj pre starších aj pre popákov aj pre džezákov aj pre rockerov,barokovú hudbu a pod.To že som psal že bolo super ráno počúvať Modus ,Elán to ma napadlo zo spomienok keď som sa chystal do školy tam jednoducho nie je priestor na nejaké počúvanie vážnej hudby alebo nejakého špeci džezu,tam jednoducho ku káve medzi správami a športom znie hudba ako kulisa nie ako špecialita pre fajnšmekrov.Na také veci sú špecializované stanice napr.ja niekedy dostanem chuť na barok a pustím si audiophile baroque v 320 Kbps cez net a je to vybavené ale aby som premýšľal ako to dostať do SRO je utópia a nezmysel.Tu predsa nejde o to čo počúvam ja a čo sa mi páči ,keď viem že musia púšťať aj pop ktorý skoro vôbec nepočúvam lebo to patrí do vysielania pre tých čo to počúvajú .Takže dúfam že chápeš že vlastne nejde o to čo počúvam ja alebo ty ale je to tu o tom že bude deň slovenskej hudby a v tom zmysle či už to bude dnešná alebo minulá tvorba ukáže slovenskú tvorbu ako takú a v tom je to pre mňa pozitívne a je jedno či tam bude Modus,Tina,Prúdy,Knechtová,Jožko Mrkvička s neznámou kapelou z Hornej.

  2. #juro: priznám sa pár takýchto „spiatočníckych“ programových „šefov“poznám.. Vidíš a prečo by sme mali byť utláčaní takýmito ľudmi a ich 40-50 rokov starým hudobným zameraním? Prečo sa nemôže začať pretláčať nový „štandard“ ? Kľudne sa môže začať hrať nejaký príjemný „minimal alebo ambient“… A deň SK hudby môže byť takisto plný elektronickej hudby od SK interpretov, ale toto tí starí zaprdenci (hlavne mentálne) keďže ani ja nie som nejaký mladik 😀 nebudú akceptovať..
   PS: Keby si porovnal taký SK deň napríklad medzi _FM a Expresom pochopil by si lepšie o čom hovorím. Kedže na exprese v živote nepustia lebo im to ego nedovoli hudbu ako na _FMku, a to je smutná realita dneška, a to je ten egoizmus ktorý do rádií nepatrí..to že niečo nieje mainstream neznamená, že je to horšie. Tak ako kedysi sú preferovaní len „určití“ kamarátski interpreti: desmond, tasler, kirschnerka atď, ktorí sa nedevia vôbec predať v zahraničí, proste v tomto totalita pokračuje ďalej. ale možno sa mýlim..

  3. Palo41:Zdá sa že si ešte stále nepochopil o čo ide.Verejnoprávny rozhlas nebude daľšou komerčnou stanicou ktorá ide za reklamou a jediné čo ich zaujíma sú peniaze a na kultúru kašlú to však verejnoprávne médium či už ide o TV alebo Rozhlas nemôže dovoliť a ani by nemala sť tou cetou.Nikto ti predsa nebráni počúvať stanicu ktorá ti vyhovuje a môžeš si celý rok púšťať Expres 24 hod.denne-načo robiť druhý Expres a ešte za štátne peniaze.Veľa ľudí nevie pochopiť čo vlastne verejnoprávne médium je a pletie si ,,hrušky s jablkami,,V Rozhlase sú relácie ktoré sú venované aj menšinovým žánrom to len treba vidieť veci v širšom kontexte a nie len na vlastnom piesočku.Samozrejme že tí čo vidia veci inak sú spiatočníci a utláčajú tých progresívnych čo vedia najlepšie čo vyhovuje druhým.Ja ťa chápem z tvojho pohľadu by mal rozhlas robiť to čo sa tebe páči ale triezvy pohľad hovorí že to je len ilúzia s realitou to nemá nič .Taký deň elektronickej hudby by vzbudil nevôľu Paľov65 a Jurov23 a riešili by tu ako si novátori dovolili púšťať elektronickú hudbu celý deň hoci ju nikto normálny nepočúva.Týmto končím lebo sme vyčerpali tému Ahoj.

 4. #juro: a vidíš stále sa nechápeme..

  „elektronickú hudbu celý deň hoci ju nikto normálny nepočúva“

  Mne je jedno, či by sa určil nový štandart na báze Rapu, Metalu, Popu, Elektronike atď, ale nech mi niekto (aj ty) netvrdí, že je správne počúvať to čo sa hrá v SRo s výnimkou _FM a na Exprese. Akože tí čo ordinujú tieto sračky aj keď sú minorita sú tu jediní normálni? Takto totiž chápem tvoju poslednú vetu. Vyrastal som na hudbe (70 roky) Pink Floyd, Queen, neskôr (80 roky) New Order, Depeche Mode, Metallica a úplne neskôr (90 roky) Massive Attack, Prodigy atď. A vždy dokážem akceptovať rozmanitý výber a keďže verejnoprávny rozhlas žije z občanov a ich koncesií, tak by nejaká brzda mala okamžite prestať pozerať na „svoju“ muziku z obdobia keď vyrastal, lebo toto je tu celé meritom problému, a toto mi tu vadí a ty to stále obhajuješ. Žiadny expres nepočúvam ani ho nikde v predvoľbe nemám naladený, lebo pri jeho počúvaní mi je zle, keď to majú niekde pustené. Pre mňa jediné čo sa dá počúvať je Rádio_FM čoby okruh SRo, kde púšťajú Ursíniho, Vargu, Lipu, Müllera atď, ale aspoň tam niekto rozmýšla pokrokovo a nezamrzol v 60-70 rokoch tváriac sa, že toto je správna cesta. No nie je, lebo aj tá generácia už vyrástla a ďalšie mnohé po nich. Táto hudba patrí do špecializovaných večerných relácií. Keď som bol mladý tak sa hrala, lebo bola aktuálna, potom že to bolo oldies a dnes sa dozvedám, že to je jediná „NORMÁLNA“ hudba ktorá sa má hrať. Zase len názor toho kto neakceptuje dobu a názory ostatných.

Článok už nie je možné komentovať.