Reklama

Prieskum: SD rozlíšenie preferuje len 1% slovenských televíznych divákov

V súčasnosti viac ako tri štvrtiny televíznych divákov využíva na sledovanie televízie viac ako jedno zariadenie a len 1% divákov preferuje kanály v SD kvalite. Ukázal to prieskum, ktorý pre spoločnosť SES realizovala agentúra NMS Market Research koncom mája, na vzorke 504 respondentov (v pomere 50% žien a 50% mužov) vo veku od 18 do 64 rokov.

Až 36% slovákov používa na sledovanie televízie 2 zariadenia, 14% dokonca 4 a viac zariadení. Aj keď je televízny prijímač stále najčastejšie využívaným zariadením (96%), slovenskí diváci tiež siahajú aj po alternatívnych zariadeniach ako notebook (37%) alebo smartfón (23%). Notebooky využíva na sledovanie obľúbených televíznych formátov najmä mladá generácia (vo veku 18 – 24 rokov), pri využívaní smartfónov zas dominujú muži. Až 14% respondentov využíva na sledovanie televízie kombináciu televízneho prijímača a notebooku, takmer polovica (47%) využíva len televízny prijímač.
Pokračovanie nižšie:


Takmer 9 z 10 (86%) televíznych divákov sleduje televíziu viac ako jednu hodinu denne, až 14% dokonca viac ako 4 hodiny denne. Z prieskumu tiež vyplynulo, že sa pri sledovaní televízie nevyhneme istým stereotypom. Muži surfujú po internete častejšie (71% mužov oproti 59% žien), na druhej strane pre ženy sú sprievodnou aktivitou najmä domáce práce (66% žien oproti 43% mužov). Obe skupiny však popri sledovaní televízie rovnako radi chatujú (50%) a komunikujú na sociálnych sieťach (64%).

Satelit ostáva naďalej dominantnou platformou
Televíznemu príjmu na Slovensku stále dominuje satelit. Na základe výsledkov prieskumu, až 43% Slovákov prijíma TV signál cez satelit, 27% prostredníctvom káblovej televízie, 18% využíva IPTV a 10% prijíma televíziu cez anténu. Satelitný príjem zabezpečuje pre 53% respondentov satelitná platforma Skylink, ktorú nasledujú služby Digi TV (21%) a Magio Sat (16%).

Pokiaľ sa pozrieme na konkrétny satelitný systém, najsilnejšie povedomie medzi respondentmi má značka ASTRA (69%), ktorú nasleduje so značne nižším percentom Thor (22%) a Eutelsat (21%).

SD rozlíšenie preferuje len 1% televíznych divákov
Pokiaľ ide o preferencie, slovenskí diváci v tom majú celkom jasno. Len 1% televíznych divákov preferuje vysielanie špecificky v SD rozlíšení, takmer dve tretiny (63%) v HD rozlíšení. Pokiaľ ide o možnosť voľby, až 57% respondentov by uprednostnilo pozeranie televízie v HD kvalite. Z väčšej časti ide najmä o mužov, mladšiu generáciu (vo veku 18 – 24 rokov) a satelitných používateľov.

V HD sledujú slovenskí diváci najmä filmy a prírodopisné dokumenty. Mužský divák si v HD kvalite rád pozrie aj šport (20% mužov oproti 4% žien), naopak ženy zase televízne seriály (13% žien oproti 4% mužov).

Na čo najviac reagujú slovenskí diváci?
Najcitlivejšie reagujú na zvyšovanie ceny. Až 58% respondentov by zvažovalo zmenu TV operátora, pokiaľ by došlo k zvýšeniu ceny za využívaný programový balík. Zmenu tiež zvažujú pri nízkej kvalite TV signálu (40%). Muži sú citlivejší na zmeny v programovej ponuke (41% mužov oproti 30% žien).

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Skylink podla mna sice vyhrava ale len kvoli zakladnemu baliku. Tam ma operator malu marzu a tak stale cenu balika zvysuje. Ak sa ale uz bavime o rozsirenych balikoch, tak tam myslim uz ST group vyhrava. Maju suverenne najlepsiu ponuku. U mna hlavne vdaka DigiSportom.

  1. Skylink karta,už vyše roka je v koši a neľutujem ani sekundu,že som od tých vymáhačov odišiel,len zvyšovali poplatky.

  2. SD programy by mali byt zrusene a nie vyberat poplatky za HD vysielanie sportovych programov!A samozrejma by si mal divak poskladat programy ake chce v balicku do jedneho a nie aby tam boli programy ktore vobec nesleduje.

 2. to jedno percento podla mňa ani nevedelo načo odpovedajú :))

  1. Skôr si myslím, že väčšina to nevedela. Ľudia reagujú na marketingové buzzwords (vysoké rozlíšenie…) bez toho, aby si uvedomili ich obsah. Pritom mnohí z nich majú HD ready TV s rozlíšením 1366×768, pripojené k STB pomocou SCART kábla, ale logo na obrazovke tvrdí, že majú HD, tak to musí byť HD! A inak sa tu znovu objavuje obohraný motív „10% populácie používa DVB-T“, čo naposledy vyvrátil prepad Narkózy po odchode z terestriálu. Na takýto pokles sledovanosti by 10% teda rozhodne nestačilo.

 3. Pri starších filmoch prepínam na SD, lebo ten zmenšený obraz mi nevyhovuje. TV zapínam aj na mobile. Bežím cez káblovku UPC a box Plustelky s izbovou anténou som zbalil po vypnutí ČT. Na oboch TV je box UPC pripojený. Na tretej je, iba DVD zapojené.

  1. Mínustelka je po spoplatnení ČT a vyhodení Senzi odsúdená na neúspech…

  2. Pozemná Mínustelka dopadne tak ako satelitná mínustelka

  1. To je pravda. Poznám veľa ludí čo ani len netušia čo to je hdmi kábel a keď spomeniem blu ray tak pozerajú že to je čo…

 4. „sú na to metódy a postupy, ktorými to vypočítame a vyjde nám presne to, čo chceme alebo potrebujeme“ … v tomto prípade vyšlo to, čo chcela SES

  1. Tak tak. A vzhľadom na počet respondentov odhadujem, že tou metódou bolo vyradenie nevyhovujúcich odpovedí z pôvodnej väčšej vzorky.

 5. Redakcia by mohla zistiť koľko zákazníkov si dalo Mínustelku po narvatí kanálov TV Angelika, lebo mám pocit, že to predĺžovanie otváracích hodín Mínustelky bolo zbytočné theátro a cirkus…

 6. Pan Dr B Nutty rozlišenie obrazovky HD READY-1280/720 FUL HD-1920/1080 UHD-3840/2160.

  1. HD Ready TV majú zvyčajne 1366 x 768 bodov (fyzicky). Bez ohľadu na to, že obraz sa vysiela vo formátoch, aké si uviedol.

 7. „SD rozlíšenie preferuje len 1% televíznych divákov“ – Veľmi o tom pochybujem. Pracujem v tejto oblasti a viem aká je realita. Mnoho ľudí ani nevie, čo je to SD alebo HD.

Komentáre už nie sú povolené.