Reklama

Prieskum: SD rozlíšenie preferuje len 1% slovenských televíznych divákov

V súčasnosti viac ako tri štvrtiny televíznych divákov využíva na sledovanie televízie viac ako jedno zariadenie a len 1% divákov preferuje kanály v SD kvalite. Ukázal to prieskum, ktorý pre spoločnosť SES realizovala agentúra NMS Market Research koncom mája, na vzorke 504 respondentov (v pomere 50% žien a 50% mužov) vo veku od 18 do 64 rokov.

Až 36% slovákov používa na sledovanie televízie 2 zariadenia, 14% dokonca 4 a viac zariadení. Aj keď je televízny prijímač stále najčastejšie využívaným zariadením (96%), slovenskí diváci tiež siahajú aj po alternatívnych zariadeniach ako notebook (37%) alebo smartfón (23%). Notebooky využíva na sledovanie obľúbených televíznych formátov najmä mladá generácia (vo veku 18 – 24 rokov), pri využívaní smartfónov zas dominujú muži. Až 14% respondentov využíva na sledovanie televízie kombináciu televízneho prijímača a notebooku, takmer polovica (47%) využíva len televízny prijímač.

Takmer 9 z 10 (86%) televíznych divákov sleduje televíziu viac ako jednu hodinu denne, až 14% dokonca viac ako 4 hodiny denne. Z prieskumu tiež vyplynulo, že sa pri sledovaní televízie nevyhneme istým stereotypom. Muži surfujú po internete častejšie (71% mužov oproti 59% žien), na druhej strane pre ženy sú sprievodnou aktivitou najmä domáce práce (66% žien oproti 43% mužov). Obe skupiny však popri sledovaní televízie rovnako radi chatujú (50%) a komunikujú na sociálnych sieťach (64%).

Satelit ostáva naďalej dominantnou platformou
Televíznemu príjmu na Slovensku stále dominuje satelit. Na základe výsledkov prieskumu, až 43% Slovákov prijíma TV signál cez satelit, 27% prostredníctvom káblovej televízie, 18% využíva IPTV a 10% prijíma televíziu cez anténu. Satelitný príjem zabezpečuje pre 53% respondentov satelitná platforma Skylink, ktorú nasledujú služby Digi TV (21%) a Magio Sat (16%).

Pokiaľ sa pozrieme na konkrétny satelitný systém, najsilnejšie povedomie medzi respondentmi má značka ASTRA (69%), ktorú nasleduje so značne nižším percentom Thor (22%) a Eutelsat (21%).

SD rozlíšenie preferuje len 1% televíznych divákov
Pokiaľ ide o preferencie, slovenskí diváci v tom majú celkom jasno. Len 1% televíznych divákov preferuje vysielanie špecificky v SD rozlíšení, takmer dve tretiny (63%) v HD rozlíšení. Pokiaľ ide o možnosť voľby, až 57% respondentov by uprednostnilo pozeranie televízie v HD kvalite. Z väčšej časti ide najmä o mužov, mladšiu generáciu (vo veku 18 – 24 rokov) a satelitných používateľov.

V HD sledujú slovenskí diváci najmä filmy a prírodopisné dokumenty. Mužský divák si v HD kvalite rád pozrie aj šport (20% mužov oproti 4% žien), naopak ženy zase televízne seriály (13% žien oproti 4% mužov).

Na čo najviac reagujú slovenskí diváci?
Najcitlivejšie reagujú na zvyšovanie ceny. Až 58% respondentov by zvažovalo zmenu TV operátora, pokiaľ by došlo k zvýšeniu ceny za využívaný programový balík. Zmenu tiež zvažujú pri nízkej kvalite TV signálu (40%). Muži sú citlivejší na zmeny v programovej ponuke (41% mužov oproti 30% žien).

Mohlo by vás ešte zaujímať

Komentáre

 1. Skylink podla mna sice vyhrava ale len kvoli zakladnemu baliku. Tam ma operator malu marzu a tak stale cenu balika zvysuje. Ak sa ale uz bavime o rozsirenych balikoch, tak tam myslim uz ST group vyhrava. Maju suverenne najlepsiu ponuku. U mna hlavne vdaka DigiSportom.

  1. Skylink karta,už vyše roka je v koši a neľutujem ani sekundu,že som od tých vymáhačov odišiel,len zvyšovali poplatky.

  2. SD programy by mali byt zrusene a nie vyberat poplatky za HD vysielanie sportovych programov!A samozrejma by si mal divak poskladat programy ake chce v balicku do jedneho a nie aby tam boli programy ktore vobec nesleduje.

  1. Skôr si myslím, že väčšina to nevedela. Ľudia reagujú na marketingové buzzwords (vysoké rozlíšenie…) bez toho, aby si uvedomili ich obsah. Pritom mnohí z nich majú HD ready TV s rozlíšením 1366×768, pripojené k STB pomocou SCART kábla, ale logo na obrazovke tvrdí, že majú HD, tak to musí byť HD! A inak sa tu znovu objavuje obohraný motív „10% populácie používa DVB-T“, čo naposledy vyvrátil prepad Narkózy po odchode z terestriálu. Na takýto pokles sledovanosti by 10% teda rozhodne nestačilo.

 2. Pri starších filmoch prepínam na SD, lebo ten zmenšený obraz mi nevyhovuje. TV zapínam aj na mobile. Bežím cez káblovku UPC a box Plustelky s izbovou anténou som zbalil po vypnutí ČT. Na oboch TV je box UPC pripojený. Na tretej je, iba DVD zapojené.

  1. Mínustelka je po spoplatnení ČT a vyhodení Senzi odsúdená na neúspech…

  1. To je pravda. Poznám veľa ludí čo ani len netušia čo to je hdmi kábel a keď spomeniem blu ray tak pozerajú že to je čo…

 3. „sú na to metódy a postupy, ktorými to vypočítame a vyjde nám presne to, čo chceme alebo potrebujeme“ … v tomto prípade vyšlo to, čo chcela SES

  1. Tak tak. A vzhľadom na počet respondentov odhadujem, že tou metódou bolo vyradenie nevyhovujúcich odpovedí z pôvodnej väčšej vzorky.

 4. Redakcia by mohla zistiť koľko zákazníkov si dalo Mínustelku po narvatí kanálov TV Angelika, lebo mám pocit, že to predĺžovanie otváracích hodín Mínustelky bolo zbytočné theátro a cirkus…

 5. Pan Dr B Nutty rozlišenie obrazovky HD READY-1280/720 FUL HD-1920/1080 UHD-3840/2160.

  1. HD Ready TV majú zvyčajne 1366 x 768 bodov (fyzicky). Bez ohľadu na to, že obraz sa vysiela vo formátoch, aké si uviedol.

 6. „SD rozlíšenie preferuje len 1% televíznych divákov“ – Veľmi o tom pochybujem. Pracujem v tejto oblasti a viem aká je realita. Mnoho ľudí ani nevie, čo je to SD alebo HD.

Komentáre už nie sú povolené.